Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako by tu Mercury stále byl

  7:44aktualizováno  7:44
Ačkoli zpěvák Freddie Mercury opustil tento svět před deseti lety, 24. listopadu 1991, jeho duch je na hudební scéně stále přítomný. A to i v Česku. Například v úterý večer propůjčí Mercuryho písním svůj hlas Kamil Střihavka, Daniel Hůlka nebo Bára Basiková, kteří vystoupí v pražském Rudolfinu. "Chceme přenést písně skupiny Queen do symfonické podoby," řekl dirigent Jan Chalupecký, který bude řídit Český národní symfonický orchestr.
K mikrofonu přistoupí také Janek Ledecký a Jožo Ráž, úprav queenovských písní se ujal rockový kytarista Michal Pavlíček i jazzový pianista Emil Viklický. A z Ameriky má přiletět sopranistka Lucille Perretová, která zazpívá skladbu Barcelona, již Mercury před třinácti lety nahrál s pěvkyní Montserrat Caballéovou.

Žít, užít - a zaplatit...
Vzpomínkový týden uzavře Česká televize v pátek 23. listopadu, den před výročním Mercuryho smrti. ČT 2 zařadí od 22.20 hodin dokument Freddie Mercury: Portrét. Filmaři sledovali Mercuryho stopu až na ostrov Zanzibar, kde se zpěvák narodil 5. září 1946 jako Farookh Bulsara. Jeho rodiče byli kultivovaní Peršané, kteří syna poslali na britskou internátní školu v Indii, kde získal přezdívku Freddie. Avšak kvůli neklidné situaci na Zanzibaru se rodina přestěhovala do Londýna. Otevřená atmosféra města mladému Bulsarovi učarovala. Jeho matka ve filmovém dokumentu vypráví, jak ji přemlouval, aby v Británii přes počáteční těžkosti zůstali.

Filmaři připomenuli zpěvákovy začátky na umělecké škole Ealing College Of Art, kde se kreslíř Freddie choval jako tichý, zakřiknutý podivín. V roce 1969 se Mercury seznámil se členy kapely Smile, kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Taylorem. Oba muzikanti vzpomínají, jak se z této sestavy v únoru 1971 vyloupla kapela Queen. A Bulsara se přejmenoval na Freddieho Mercuryho. To byla jeho druhé já, postava, ve které mohl rozvinout všechnu fantazii.

Homosexuál Mercury měl rád kostýmy, cetky a divadelní prvky. Přenesl je do rockové hudby, kterou považoval za médium vhodné pro pompézní představení. Na koncertech Queen bouchaly petardy a dýmovnice, zatímco zpěvák pobíhal po jevišti v oblecích se stříbřitými flirty. Klavírní mikroopera Bohemian Rhapsody, je nejuznávanější kousek, který skupina dala populární hudbě. Umělecky nepřekonané zůstalo čtvrté album A Night At The Opera, i když kapela zasypala hitparády hity včetně We Are Champions, Radio Ga Ga, Show Must Go On či We Will Rock You. Na stadionu v brazilském Sao Paulu aplaudovalo Queen 131 000 diváků.

Mercuryho promiskuita či divoké večírky, na kterých nechyběl třeba trpaslík ponořený do masy jater, si vybraly svou daň. AIDS. Poslední queenovské nahrávky ve švýcarském Montreaux natáčel s vědomím blížící se smrti. Dnes tam na břehu Ženevského jezera stojí jeho socham zahleděná do dáli. A zeď u londýnského domu na Logan Place, kde Mercury zemřel, se asi pokryje nápisy a fanušci sem jistě přinesou i květiny.

Jsem jako on!
Posluchači se chovají, jakoby Mercury žil. Kupují si nové a nové výběry s muzikou Queen, která už vytěžila snad všechny dostupné archivy. Pěvkyně Eva Urbanová prohlašuje, že by chtěla zpívat se zbytkem kapely Queen podobně jako George Michael v dubnu 1992, kdy se s Mercurym loučily hvězdy v londýnském Wembley. Mercury má své napodobitele, podobně jako Elvis Presley nebo Jim Morrison.

Například slovenský zpěvák Peter Paul zajíždí do Holandska, Německa, Itálie nebo Rakouska. Hlasem jako božský Freddie zpíval také v americkém Las Vegas a zítra vystoupí v pražské Lucerně. "Nejsem imitátor, ale zpěvák. Moje kariéra je založená na podobnosti našich hlasů. Fanoušky na celém světě nezajímá odkud jsem, jak se jmenuji, jak vypadám. Dávám jim pocit, že poslouchají svůj idol Fredyho Mercuryho," řekl osmatřicetiletý rodák z Košic.

Zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury byl fanfaron, který měl rád bizarní úbory a jehož hlas stoupal až do operních výšek. Dlouhé vlasy nosil v sedmdesátých letech, kdy Queen zahájili kariéru s rockovou pompou. Později, v éře hitu Radio Ga Ga, přešel na krátký sestřih. To už Queen vládli popu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz