Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké může být poselství Fowlesovy brilantní hry?

aktualizováno 
- Vydá-li spisovatel formátu Johna Fowlese, autor mimo jiné Francouzovy milenky, Sběratele a Mága, dílko, které patrně zklame tradiční očekávání čtenářů, a nestane se tudíž bestsellerem, a navíc neuctivě zesměšní tvůrčí proces i literární teorii a kritiku, vzbudí pochopitelně rozpaky a dočká se protikladných ohlasů. Rozhodlo-li se nakladatelství Rybka Publishers uvést k nám Mantisu, neboť o ní je řeč, je to čin záslužný.
A snad ještě záslužnější je, že toto dílo britského autora svěřilo "polistopadovým" anglistům, přičemž oba se úkolu zhostili se ctí - jak překladatel Petr Fantys, před nímž stál stylisticky vskutku vybroušený text, tak Ladislav Nagy, autor obsáhlého zasvěceného doslovu, patří ke generaci, která studia na FF UK absolvovala po roce 1989.
Mantisou prostupují ironie, sebeironie a parodie, tedy síly podkopávající platnost všeho, co jim přijde pod ruku - od představ o klasických řeckých mýtech (pastýř místo hry na píšťalu onanuje u Zřídla poezie, "ve skutečnosti" pouhé bezvýznamné tůňky), až po šlechetnost úmyslů nynějších literátů (pracují dle hesla vše "pro akademické čtenáře", protože "jenom ti se dneska počítají"). Druhým a neméně důležitým stavebním kamenem se stává napětí mezi uměním "vysokým" a "nízkým". Převážná část dialogu mezi protagonistou a jeho múzou, jež na sebe bere rozličné podoby, se odehrává v posteli a točí se kolem milostného aktu; nicméně hovoří se zde též o problémech bytostně filozofických (vztah mezi subjektem a objektem ap). Úvodní motiv ztráty paměti je jako vystřižený z tzv. románů pro ženy. A luskne-li protagonista třikrát prsty (pozor: magické číslo!), přiletí jako v pohádce - pravda, lehce nepatřičný - popelník, z čehož vyplývá, že si autor postmoderně pohrává s literárními žánry a konvencemi. Typicky postmoderní je koneckonců i stále se vracející téma odrazu: na počátku doktorka svému pacientovi vlídně praví "Já jsem vaše zrcadlo", kdežto ke konci protagonista vysvětluje naivně se tvářící múze, jež si myslí, že "román měl původně reflektovat život", kterak je takovýto typ literatury už šedesát let po smrti. A má pravdu: Mantisa reflektuje literaturu nejen samu o sobě, ale i frustrace, jež ji provázejí či z ní přímo vyvěrají.
Oním zdrojem frustrací je tu samozřejmě především žena, i když žena "literární" - ať už ve formě inspirace nebo přímo výtvoru. Jak totiž tvrdí protagonista, "se ženskou vždycky skončíš v bahně skutečnosti, čili u slov". Ostatně konverzace mezi ním a "ženskou" ilustruje svého druhu lingvistický fakt známý už od dob Shakespearových Sonetů: slova se mohou stát nejen prostředkem výrazovým, ale i erotickým, jímž se různými způsoby dráždí. Však také psaní stejně jako sex není podle doktorky Delfyové ničím jiným než terapií, a i pozdější zapřisáhlá feministka a rockerka oděná v černé kůži chce po svém partnerovi před poskytnutím důkazu lásky deset vět o sobě. A třebaže roli múzy dnes přejímá "reklamní agent ve světě počítačů a textových editorů", věčným prokletím prózy jsou podle hrdiny stále "všecky ty dlouhé nudné pasáže mezi sexuálními scénami", jichž není ani s využitím až pornografických slov v Mantise patrně taky dost.
Strukturně je Mantisa vybudována na variacích příběhu, který se v každé kapitole jakoby uzavírá sám do sebe, ale zůstává otevřen všem možným interpretacím. Brilantní hříčka dospěje k závěru a hledat poselství by bylo nemístné. Otázkou nicméně zůstává, zdali vyprávění v průběhu všech těch verzí přece jen poněkud neztrácí spád a zdali se bonmoty a sžíravé repliky časem neokoukají. Největší úžas a barvitost přináší začátek druhé kapitoly, kdy s mohutným PRÁSK vpadne na imaginární scénu živel v podobě přízraku s elektrickou kytarou. Po této kulminaci (jakémsi literárním orgasmu) vyprávěcí tok pozvolna slábne. Smyšlené postavy se vyčerpávají, až nezbude nic. Nebo je to součást strategie pro literární "fajnšmekry"?

John Fowles: Mantisa. Překlad Petr Fantys. Doslov Ladislav Nagy. Rybka Publishers, Praha 1999, 232 stran, náklad a cena neuvedeny.
Autor:


Témata: milenka, Mýto, Pohádky

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Kateřina Tučková si odskočila od románu. Je to škoda

O osudy vyhnaných Němců se začala spisovatelka Kateřina Tučková zajímat, když...

Spisovatelka Kateřina Tučková napsala svou první divadelní hru. Jako vždy si vybrala skvělý námět, provedla poctivou...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz