Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak hvězdy milují Vary: Jude Law se chtěl vrátit, Harrelson zabydlet

  2:17aktualizováno  2:17
Filmové hvězdy mají karlovarský festival rády. Některé dokonce tak, že se u západočeských lázní chtěly usadit. Nebo se do nich aspoň vracejí. Letos jsou mezi navrátilci například herec John Malkovich či korejský režisér Kim Ki-duk, ale nadšenců chodí po světě víc.

MFFKV 2010 - Jude Law s Křišťálovým glóbem | foto:  Dan Materna, MAFRA

Mezi karlovarskými rekordmany můžeme najít umělce, jejichž jména běžnému divákovi zase tolik neříkají (jako třeba režisér John Irvin, který byl na MFF KV čtyřikrát), stejně jako legendy, jež naopak znají všichni (Miloš Forman).

Festivaloví veteráni

Připomeňte si je na fotkách z Varů

43. MFFKV - Robert De Niro pózuje před tiskovou konferencí - Mezinárodní
43. MFFKV - Saffron Burrowsová příjíždí na zakončení -  Mezinárodního filmového
MFFKV 2006 - Kim Ki-Duk, tisková konference (1. července 2006)
Woody Harrelson

Drtivá většina z nich se přitom vrací z jediného důvodu: učarovala jim atmosféra festivalu, který přirozeně propojuje svět filmových celebrit a fanoušků-batůžkářů. 

"Prosím zachovejte festivalu jeho nevinnost, radost a publikum," vzkazoval organizátorům nadšený francouzský herec Jean-Marc Barr při své druhé návštěvě Varů v roce 2002. Woody Harrelson (2 návštěvy) se zase zapřísahal, že si v Česku koupí letní sídlo, druhý domov si tam chtěla pořídit i kráska Saffron Burrowsová (3 návštěvy). 

Franka Nera inspiroval originální duch přehlídky k zamyšlení nad tím, co by si ještě v životě rád splnil (zahrát si boxera a dirigenta), Carlos Saura zase prozradil své nejtajnější přání - natočit si sci-fi. A miláček loňského ročníku Jude Law se po večírku s Jiřím Macháčkem zapřísahal, že ho tu za rok budeme mít zase. Nemáme, stejně zatím nikde nestojí hacienda Harrelsona či Burrowsové. A Nero si na toho dirigenta taky ještě musí počkat. To ale neznamená, že by se ve Varech mělo přestat snít.

Zpívající Kim Ki-duk (2002, 2003, 2006)
Režisér s neodmyslitelnou kšiltovkou na hlavě se do Karlových Varů letos podívá už počtvrté. V roce 2002 ho okouzlily natolik, že se vrátil už po roce a rovnou s sebou přivezl zástup krajanů. O tři roky později se dokonce plachý génius odvázal tak, že přímo na jevišti vystřihl ukázku z korejské písně. Ti, kdo ho znají, už se těší, co předvede letos.

Věštící Robert De Niro (1990, 1996, 2008)
Na Roberta De Nira vzpomínají rádi diváci. Novináři už méně: tedy alespoň ti, kteří zažili jeho poslední návštěvu před třemi lety. Tehdy ho totiž ani trochu nebavilo komunikovat s médii a na otázky odpovídal ponejvíce jednoslovně. Reputaci si napravil řečí, kterou doprovodil přebírání ceny za přínos kinematografii. "Děkuji od srdce za vřelé přijetí," přečetl lámanou češtinou a v rodném jazyce hostitelů vzdal hold i filmařům české nové vlny 60. let. Kromě toho si na tiskové konferenci zavěštil, jak dopadnou americké prezidentské volby: "Posledních osm let bylo pro naši zemi špatných, a kdyby v jejím čele stanul Barack Obama, hodně by nám to pomohlo. Věřím, že zvítězí," řekl. Nemýlil se. Tedy minimálně s tím vítězstvím.

Bosý Woody Harrelson (1999, 2000)
Na pohodáře Harrelsona, kterého do Varů nalákal Miloš Forman (natočil s ním Lid versus Larry Flynt), se v západočeských lázních dlouho vzpomínalo. S každým se pouštěl do řeči, po luxusním Grandhotelu Pupp brouzdal výhradně bosky a nebylo výjimkou, že si zcela nehvězdně četl knížku před hotelem na schodech. K radosti mladého publika navíc na tiskových konferencích bránil marihuanu. A hlavně všechny a všechno chválil. "Lidi, které ve Varech potkávám, jsou báječní," opakoval a dokonce si pohrával s myšlenkou, že si v České republice pořídí sídlo. No - nepořídil. A taky už pak nikdy nepřijel.

MFF KV 2006 - Saffron Burrowsová

Nahá Saffron Burrowsová  (2002, 2006, 2008)
Mužská část publika tuhle rusovlásku milovala: kromě toho, že byla milá a nehvězdná, přivezla totiž téměř pokaždé film, ve kterém se objevuje nahá. Poprvé do Varů zavítala s Figgisovou Ztrátou sexuální nevinnosti (odvážné milostné scény, v nichž její alabastrově bílé tělo kontrastuje s tělem černošského herce, se okamžitě staly oblíbeným námětem poprojekčních diskuzí). Druhý film, Gangster č. 1, už si vyznavači jejích křivek tolik neužili, ale o to větší rozruch vyvolalo, když přijela s filmem Kytara: v něm byla častěji svlečená než oblečená. To se psal rok 2008 a pětatřicetiletá Burrowsová básnila, jak dobře se v tom věku cítí. "Zmoudřela jsem. Čtu Junga a zjistila jsem, že je ze mě žena. Konečně," svěřila se.

Snící Franco Nero (1982, 2000)
Karlovy Vary zažil před sametovou revolucí i po ní a jak odlišná to byla zkušenost, tak odlišné byly i filmy, které Franco prezentoval. Před devětadvaceti lety vystupoval ještě jako hrdina Bondarčukovy revoluční epopeje Mexiko v plamenech – Rudé zvony, v roce 2000 přijel jako producent a rodič, aby propagoval režijní prvotinu syna Carla Gabriela Nera Nezvaný host. A podělil se tehdy o své herecké sny. "Mám hodně blízko k hudbě, takže bych si strašně rád zahrál dirigenta, a taky bych chtěl ještě stihnout roli boxera." Výsledek? Zatím zůstává u snu.
 
Zkouřený Jean-Marc Barr (2001, 2002)
Francouzského krasavce oceňovaly pro změnu hlavně fanynky z lázeňské kolonády a on zase oceňoval místní atmosféru. "Cannes i další přehlídky ji ztratily, zato tady to pořád voní filmem," liboval si už při své první návštěvě. A při té druhé? Coby porotce se podělil o návod, jak se při výběru vítězného filmu vyhnout konfliktům a rozhodovat "v klidu a míru". Stačí prý pár "prásků" marihuany. Kolega Harrelson by jistě souhlasil.

Carlos Saura převzal z rukou JIřího Bartošky cenu karlovarského festivalu.

Průměrný Carlos Saura (50. léta, 2000)
Španělská filmová legenda Carlos Saura si karlovarskou přehlídku vyzkoušel už v padesátých letech, tu z jedenadvacátého století si ovšem pochvaloval mnohem víc. A přestože mu v roce 2000 udělili trofej za mimořádný přínos světové kinematografii, sám se za mimořádného odmítal považovat. "Vždyť jsem jen průměrný filmař," říkal s tím, že ho sice vždycky potěší, když jeho filmy znají v i cizině, ale nijak zvlášť to neprožívá. V rozhovoru, který tehdy poskytl, se tenhle expert na flamenco svěřil, že ho odjakživa láká žánr sci-fi. "Třeba to jednou zkusím, kdo ví," nadhodil. Třeba.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz