Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká kultura nás ještě čeká v létě

  11:11aktualizováno  11:11
Léto je již pomalu v půli se svou poutí a stejně tak seznam kulturních podniků, které se v Česku v prázdninovém čase konají. V následujícím přehledu dáváme přednost živé produkci před seznamy hudebních titulů, knih, i koneckonců televizních pořadů. Právě v tuzemských televizích se drží "staré dobré" okurkové sezony - u nich je totiž oddychový čas asi vůbec nejpatrnější. I v přísunu kompaktů či knih došlo k evidentnímu zvolnění tempa: na pultech s novinkami se novinky točí líněji než jaře a na podzim.

K N I H Y

Z knih tedy jen namátkou několik titulů, které se objevily v minulých dnech a jež by třeba mohly být tipem pro zbývajících pět prázdninových týdnů.

Volvox Globator vydal další z románových opusů předního britského prozaika Johna Fowlese - generační prózu Daniel Martin. Spis o 660 stranách začíná popisem "vznešené nehybnosti srpnové modři" - takže co tu knihu zkusit zdolat právě během osmého měsíce?

Někdejší redaktor MF DNES Karel Pacner se vždy vyznačoval psavou plodností - a dalším důkazem je třetí svazek jeho práce o výzvědných službách Československo ve zvláštních službách. Bichle o 712 stranách mapuje roky 1945-1961.

V zelené brožované obálce vydalo Argo kapesního ilustrovaného průvodce zvaného České hrady; sepsal jej a ilustroval Vladimír Peša a soustředil se na severní, východní a střední Čechy a dále na Českosaské Švýcarsko a Sasko.

A protože poslední dobou opět můžeme mít dobrý důvod si myslet, že se proti nám spikly živly, zakončeme tuto knižní informaci Průvodcem nezkrotnou zemí, který z produkce britské firmy Dorling Kindersley na tuzemský trh přeneslo nakladatelství Slovart. Obrazová publikace názorně popisuje, jak a proč vznikají zemětřesení, vlny tsunami, lesní požáry i povodně.

F I L M Y


Jediný český film, který si troufne na letní premiéru, je příběh Andrey Sedláčkové o podivné lásce Musím tě svést, inspirovaný francouzským soudním případem - do kin přijde 22. srpna.

Jinak se čeká všehochuť. Od 1. srpna se jeví jako divácký favorit britská komedie s Hughem Grantem Jak na věc, přezdívaná Bridget Jonesová v kalhotách. Přímo proti ní budou stát nové verze slavné sci-fi Stroj času, akční komedie s Anthony Hopkinsem točená i v Česku a pro zdejší kina nazvaná Česká spojka nebo bojovník Jet Li v Polibku draka. Postupně přibudou počítačový thriller Resident Evil, animovaný dětský hrdina s živými herci Scooby-Doo, horor Kostka II., Mel Gibson odcházející do vietnamské války v Údolí stínů či Gérard Depardieu na straně zákona ve Fantomu Paříže.

Na konci prázdnin pak zaútočí veselý horor Pavoučí teror. Na "jiné" filmy se mohou Pražané vypravit třeba od 8. do 21. srpna do Evaldu, kde se opakuje výběr děl z putovní kolekce Projektu 100.

Mimo hlavní město se konají festivalové akce. Na Letní filmové škole, pořádané od 26. července do 4. srpna v Uherském Hradišti, tvoří hlavní témata opera a mýty ve filmu.

Festival adrenalinových filmů cestuje republikou: Frymburk navštíví 9.-11. srpna, Ostravu 7.-8. září a Brno 14.-15. září. Festival mladých tvůrců Fort Film se pořádá od 20. do 24. srpna v Terezíně, kromě soutěže uvede filmy na téma Ideologií k fanatismu a nenávisti.

T E L E V I Z E

Na obrazovce potrvá až do konce prázdnin reprízová politika. Česká televize připomene v rámci desátého výročí své existence například cyklus židovských anekdot Uctivá poklona, pane Kohn, z Ameriky uvede starší westerny i nové nezávislé filmy a z Francie pamětnické komedie.

Nova uchystala sérii filmových Básníků, akční řadu Smrtonosná zbraň a koncem srpna odvysílá premiérové finále zábavných soutěží o nejlepší anekdotu Zlatá mříž.

Prima bude pokračovat v krimiseriálech včetně případů Hercula Poirota a ve čtvrtečních večerech s českými dětskými filmy. Nová programová schémata připravují všechny stanice od září.

V Ý T V A R N É   U M Ě N Í

Nové velké výstavy výtvarníků nás čekají až na sklonku léta. Zásadních projektů je však nyní k vidění dost. A je třeba s jejich prohlídkou déle neotálet, neboť některé z nich brzy skončí. V půli srpna se uzavřou brány retrospektivy Mikuláše Medka v pražském Rudolfinu. Dá se očekávat, že vysoká návštěvnost výstavy dosáhne ve zbývajících čtyřech týdnech zenitu, především o víkendech. Protože v takovém rozsahu se Medkovo dílo podaří na jednom místě znovu shromáždit až za pěkných pár let. Navíc významná část retrospektivy pochází z kolekcí zahraničních sběratelů a u nich není jisté, zda se jimi vlastněné obrazy ještě v České republice vůbec někdy objeví.

Osmnáctého srpna končí výstava Národní galerie v pražské Valdštejnské jízdárně s názvem Florenťané - umění z doby medicejských velkovévodů. Ta prezentuje výběr obrazů, kreseb či plastik umělců, kteří od 16. do 18. století prošli florentskou uměleckou líhní.

Podstatně déle trvá retrospektiva Rudolfa Dzurka v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru - až do konce října. Nicméně letní období je pro zhlédnutí těchto obrazů ze skleněné drti i jeho soch více než vhodné. Galerie je od chladivé řeky vzdálená jen pár desítek metrů.

Obrazy Antonína Procházky vystavuje brněnská Moravská galerie v Pražákově paláci. Procházka prožil v Brně posledních dvacet let svého života a právě v tomto městě se dočkal ocenění. Výstava trvá do konce září.

D I V A D L O

Divadelní amatéři se tradičně scházejí v Hronově na přehlídce nejlepších tuzemských ochotnických souborů Jiráskův Hronov. Letošní již sedmdesátý druhý ročník bude s mezinárodní účastí a nabídne inscenace souborů z Německa, Slovenska a Chorvatska. Součástí Hronova jsou tradičně i herecké dílny, které vedou přední režiséři. Festival začíná 2. srpna a končí slavnostním ohňostrojem 10. srpna.

Druhá půle srpna patří plzeňskému festivalu Divadlo na ulici. Letos organizátoři chystají čtvrtý ročník a slibují jak amatérské, tak profesionální soubory se zaměřením na pouliční divadlo. Přijedou například skupiny Pouličníci z Tábora, trutnovští Čmukaři nebo soubor Kejklíř z Prahy. Zahraničním hostem bude francouzský soubor La java des gaspards z Limoges. Hrát se bude na improvizovaných pódiích na pěší zóně, před Divadlem J. K. Tyla, před muzeem a před konzervatoří. Stálé scény pak budou v sálech U Branky a U Salzamannů. Divadelní představení budou ještě doplňovat stepaři, plivači ohně, kouzelníci a kejklíři.

Pražští a brněnští diváci mohou zamířit na Letní shakespearovské slavnosti. V Brně se na Špilberku od 1. do 5. srpna objeví inscenace Král Lear s Janem Třískou v titulní roli, v Praze se od 1. až do 17. srpna reprízuje loňská inscenace Marná lásky snaha. Na Pražském hradě se v rámci slavností představí i dvě regionální scény: 19. srpna a po dva následující večery se bude hrát Kupec benátský Východočeského divadla v Pardubicích, od 22. do 24. srpna jej vystřídá Komedie Masopustu (neboli Večer tříkrálový) Moravského divadla v Olomouci.

Pražské divadlo na Vinohradech ve dnech 13. až 31. srpna hostí úspěšný muzikál Stanislava Moši a Zdenka Merty Svět plný andělů v podání Městského divadla Brno.

H U D E B N Í   F E S  T I V A L Y

Benátská noc letos jubiluje, koná se podesáté - a to od pátku 26. července do neděle 28. července v Malé Skále u Jablonce nad Nisou. Ohlášeno je několik desítek tuzemských kapel - rockových, bluesových, folkových i popových, namátkou Kabát, Vypsaná fiXa, Kurtizány z 25. avenue, Monkey Business, Kryštof, Anna K., Buty, Hradišťan, Švihadlo. V areálu bude jeřáb na bungee jumping, kadeřnictví, internetová kavárna, vodní pólo, čajovna i dětský koutek. Celovíkendová vstupenka bude stát na místě 590 korun, lístek na pátek + sobotu lze pořídit za 350 korun, na neděli za 190 korun. Bližší informace na www. benatskanoc.cz

LOOP se tuto sobotu se uskuteční poprvé - v areálu brněnského výstaviště. Vystoupit má celkem 34 dýdžejů a sedm skupin (například Tata Bojs či Southpaw); na své si přijdou zejména fanoušci techna, house music, drum'n'bass a hip hopu. Začátek je v 15 hodin, konec má nastat v neděli v šest ráno. Cena vstupenky na místě 399 korun. Bližší informace na www.festivalloop.cz.

Anti-society fest ve Svojšicích u Přelouče je naplánován na 2.-4. srpna. Osmý ročník "benefičního streetpunkového festivalu" kromě domácích kapel jako Akce Z, Hubert Macháně, Znouzectnost, Totální nasazení, Plexis či Insania uvítá hosty ze Slovenska (Začiatok konce), z Polska (The Analogs), z Německa (Normahl, Lousy) i z Británie (Los Paralitocs, TV Smith aj). Cena vstupenky na místě bude 500 korun. Bližší informace na www.antifest.cz.

Summer of love 2002 - šestý ročník tanečně směrovaného "open air electronic festivalu" - se chystá na 17. srpna, na Závodiště Pardubice. Za akcí stojí časopis Bassline. Během 24 hodin se má vystřídat 20 koncertních vystoupení a zahrát přes 60 dýdžejů. Hlavní hvězdou je americký DJ a remixér Alan Curtis Jones, známý jako Green Velvet. Z českých uskupení zmiňme Hypnotix, Blow, Sundreams. Cena vstupenky na místě 600 korun. Bližší informace na www.summeroflove.cz

Trutnov open air, legenda mezi českými festivaly zvaná "Východočeský Woodstock", slaví 15. narozeniny. Termín: 16.-18. srpna, místo: areál Na Bojišti. Z desítek kapel a zpěváků jsou zdůrazňována dvě vystoupení: Waldemara Matušky a jeho skupiny KTO a slavné brazilské tvrdé kapely Sepultura, pro niž Trutnov má letos být jediným letním evropským koncertem. Cena vstupenky na místě 625 korun. Bližší informace na trutnov.openair.cz

Fotografie z filmu Jak na věc.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Trailer k seriálu 13 Reasons Why
Třináct důvodů, proč. Kontroverzní seriál o sebevraždě točí druhou řadu

Jednoho dne chlapec najde na zápraží krabici s nahrávkami, na nichž jeho spolužačka, kterou tajně miloval a která nedávno spáchala sebevraždu, vysvětluje...  celý článek

Teaser k filmu Důvěrný nepřítel
VIDEO: Vojtěch Dyk staví v thrilleru Důvěrný nepřítel až moc chytrý dům

Režisér Karel Janák dokončil mrazivý thriller Důvěrný nepřítel. Natočil ho v česko-slovenské koprodukci s Vojtěchem Dykem v hlavní roli programátora, jenž...  celý článek

Studie k animovanému seriálu Velká šestka: Baymax se vrací
Disney hledal hlas padoucha. Našel jej u nového Sherlocka

Los Angeles (Od naší zpravodajky) Je velký, roztomilý a kromě filmu teď bude zářit i v seriálu. Řeč je o animovaném robotu Baymaxovi z filmu Velká šestka. Na obrazovkách se objeví pod titulem...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.