Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zní Děda Mládek Illegal Band Mládka zbavený

  4:59aktualizováno  4:59
"Mládka už nepotřebujeme," říká s nadsázkou kapela Děda Mládek Illegal Band, která vydala nové album Bobr. A prezentuje na něm jenom skladby z vlastní dílny.

Děda Mládek Illegal Band - promo snímek k albu Bobr (2008) | foto: Universal Music © Ondřej Pýcha

Skupina kolem zpěváka Mersího založila před deseti lety svou popularitu na hitech Banjo Bandu Ivana Mládka, avšak hraných zvýšenou rychlostí. Nešlo to dělat donekonečna. V roce 2003 se vyčerpaná sestava rozešla. Zůstala za ní dvě alba a Mersí se vydal na půldruharoční cestu po Kanadě, Spojených státech či Latinské Americe.

"Když jsem se vrátil, šel jsem se přivítat s kluky z kapely. Takhle jsme se vítali asi dva dny. Zašli jsme si hned pro nástroje a zahráli si. Zjistili jsme, že nás to stále baví," říká Mersí.

Kapela si vlastně zopakovala vše, čím prošla již jako začínající Děda Mládek Illegal Band. "Opět jsme hráli zprvu po hospodách. Jenom to bylo daleko rychlejší. Jakmile se pořadatelé doslechli, že jsme spolu, přišla první nabídka, pak další. Do půl roku jsme jezdili deset koncertů měsíčně a psali nové písničky. Až jsme dospěli k nové desce. Věřte nebo ne, nebyl v tom žádný kalkul ani plán," dodává hráč na trubku Karel Pičman.

VIDEOKLIP K NOVÉ PÍSNI BOBR

Odkazů na Ivana Mládka a jeho Banjo Band zazní na novém albu minimálně. "Máme také písničky s balkánskými motivy, které nás ještě více vzdalují od mládkovského Banjo Bandu. Což nám samozřejmě nevadí, ale není to prvoplánové. Zvuk kapely a její energie zůstávají stejné, s banjem, valchou či kytarou," vysvětluje Mersí.

Producent Milan Cimfe se nebránil experimentování. Třeba ze zvuků valchy vytvořil rytmické smyčky, které snad ani nelze naživo zahrát. "Možná tomu nebudete věřit, ale my jsme kapela, již je docela těžké napodobit. Sedm nástrojů tvoří ten unikátní zvuk. Naší specialitou však je, jak hrajeme. Špatně. Míněno ovšem v uvozovkách. Ale to je právě ono. Musí to být šraml, šrumec, k naší hře patří taková muzikantská špína," říká Mersí.

Kapela přiznává, že jejímu druhému vzkříšení mohl pomoci letošní úspěch Ivana Mládka v Polsku. "Ale v nových písničkách jsme už jinde. Volba byla jasná. Buďto budeme dělat dál předělávky Mládka a kapela se do půl roku rozpadne, nebo zkusíme vlastní věci."

Například basista Zdeněk Podskalský napsal Píseň kotelníka. Jeden čas pracoval v kotelně. "Náš banjista složil píseň Mezery, která je o mezerách mezi zuby, protože mu nenarostly dvojky. Nápady vycházejí z našich životů. Jediné, co se jim vymyká, je Obřízka, protože tahle píseň nedává smysl. A je snad ještě rychlejší než Rychlík jede z Opavy."

Nové album kapelu nakoplo, již začala skládat další věci na příští album. "Nikdy jsme nebyli klasický revival Ivana Mládka, dělali jsme spíš živé remixy jeho písní. Samozřejmě Mládka, na kterém jsme vyrostli, budeme hrát na koncertech dál. Lidi mají ty písničky rádi," dodává Mersí.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Najdete na iDNES.cz