Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zní Děda Mládek Illegal Band Mládka zbavený

  4:59aktualizováno  4:59
"Mládka už nepotřebujeme," říká s nadsázkou kapela Děda Mládek Illegal Band, která vydala nové album Bobr. A prezentuje na něm jenom skladby z vlastní dílny.

Děda Mládek Illegal Band - promo snímek k albu Bobr (2008) | foto: Universal Music © Ondřej Pýcha

Skupina kolem zpěváka Mersího založila před deseti lety svou popularitu na hitech Banjo Bandu Ivana Mládka, avšak hraných zvýšenou rychlostí. Nešlo to dělat donekonečna. V roce 2003 se vyčerpaná sestava rozešla. Zůstala za ní dvě alba a Mersí se vydal na půldruharoční cestu po Kanadě, Spojených státech či Latinské Americe.

"Když jsem se vrátil, šel jsem se přivítat s kluky z kapely. Takhle jsme se vítali asi dva dny. Zašli jsme si hned pro nástroje a zahráli si. Zjistili jsme, že nás to stále baví," říká Mersí.

Kapela si vlastně zopakovala vše, čím prošla již jako začínající Děda Mládek Illegal Band. "Opět jsme hráli zprvu po hospodách. Jenom to bylo daleko rychlejší. Jakmile se pořadatelé doslechli, že jsme spolu, přišla první nabídka, pak další. Do půl roku jsme jezdili deset koncertů měsíčně a psali nové písničky. Až jsme dospěli k nové desce. Věřte nebo ne, nebyl v tom žádný kalkul ani plán," dodává hráč na trubku Karel Pičman.

VIDEOKLIP K NOVÉ PÍSNI BOBR

Odkazů na Ivana Mládka a jeho Banjo Band zazní na novém albu minimálně. "Máme také písničky s balkánskými motivy, které nás ještě více vzdalují od mládkovského Banjo Bandu. Což nám samozřejmě nevadí, ale není to prvoplánové. Zvuk kapely a její energie zůstávají stejné, s banjem, valchou či kytarou," vysvětluje Mersí.

Producent Milan Cimfe se nebránil experimentování. Třeba ze zvuků valchy vytvořil rytmické smyčky, které snad ani nelze naživo zahrát. "Možná tomu nebudete věřit, ale my jsme kapela, již je docela těžké napodobit. Sedm nástrojů tvoří ten unikátní zvuk. Naší specialitou však je, jak hrajeme. Špatně. Míněno ovšem v uvozovkách. Ale to je právě ono. Musí to být šraml, šrumec, k naší hře patří taková muzikantská špína," říká Mersí.

Kapela přiznává, že jejímu druhému vzkříšení mohl pomoci letošní úspěch Ivana Mládka v Polsku. "Ale v nových písničkách jsme už jinde. Volba byla jasná. Buďto budeme dělat dál předělávky Mládka a kapela se do půl roku rozpadne, nebo zkusíme vlastní věci."

Například basista Zdeněk Podskalský napsal Píseň kotelníka. Jeden čas pracoval v kotelně. "Náš banjista složil píseň Mezery, která je o mezerách mezi zuby, protože mu nenarostly dvojky. Nápady vycházejí z našich životů. Jediné, co se jim vymyká, je Obřízka, protože tahle píseň nedává smysl. A je snad ještě rychlejší než Rychlík jede z Opavy."

Nové album kapelu nakoplo, již začala skládat další věci na příští album. "Nikdy jsme nebyli klasický revival Ivana Mládka, dělali jsme spíš živé remixy jeho písní. Samozřejmě Mládka, na kterém jsme vyrostli, budeme hrát na koncertech dál. Lidi mají ty písničky rádi," dodává Mersí.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz