Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zachránit Marketu Lazarovou? Zlatý filmový fond čeká na spásu

  0:52aktualizováno  0:52
Nosí titul nejlepší český film historie, ale na DVD ji vydali zatím jen Britové. Slavná Marketa Lazarová, a s ní celá kolekce snímků řazených do zlatého fondu české kinematografie, čeká na spásu, která ji vrátí k divákům nové doby. Tedy na digitalizaci v takzvané HD kvalitě – ve vysokém rozlišení.

Markéta Lazarová - Magda Vášáryová a František Vláčil | foto: NFA

Přepis je nutný, aby staré filmy mohly vstoupit na nosiče Blu-ray, do televizního vysílání HD a do moderních kin s digitální projekcí. Ale projekt, na němž spolupracují státní fond kinematografie a ministerstvo kultury, se teprve připravuje.

"Rada fondu předběžně vyčlenila k digitalizaci jedenáct filmů, jejichž autorská práva spravuje. Vzhledem k technické a finanční náročnosti projektu je však třeba nejdříve stanovit formu, způsob financování a harmonogram digitalizace," líčí Zdeněk Václavík ze správy státních fondů ministerstva kultury, proč je předčasné mluvit o konkrétních krocích.

Přepis za dva miliony
Například o návrhu sdružení DVD Group, aby na digitalizaci starších děl po dobu pěti let proudilo deset procent rozpočtu z fondu kinematografie, který doposud přispíval hlavně na vznik nových filmů. Což se nemusí líbit producentům. Zastávají názor, ať se na digitalizaci vyžádají peníze od státu zvlášť.

. Čekají...

Adelheid
Intimní osvětlení
Marketa Lazarová
Nebeští jezdci
O slavnosti a hostech
Případ pro začínajícího kata
Romance pro křídlovku
Údolí včel
Ucho
Valerie a týden divů
Vojtěch řečený sirotek

Naopak distributoři nosičů s filmy tvrdí: Jestli nám nový kinematografický zákon uloží další poplatky do fondu, bylo by spravedlivé, aby část z nich šla právě na technickou modernizaci filmové klasiky. Do jednoho filmu se podle stavu kopie a délky filmu budou muset investovat dva až tři miliony korun.

"Na DVD vyšly desítky uměleckých děl od Erotikonu přes Žert po Kočár do Vídně," chválí Pavel Borowiec z DVD Group, "jenže u videa není taková kvalita obrazu potřeba. Starci na chmelu nebo Údolí včel dostaly mimořádnou péči, ale víc je těch, jejichž technický stav je tristní. V televizi se vysílají v ořezaných verzích či z nevyhovujících kopií, v kinech se nehrají vůbec. Týká se to i novějších děl. Zatímco Tobruk s digitální kopií počítal už při výrobě, předloňskou Kvasku přijde úprava na dva miliony," tipuje.

Slovensko má náskok
Kdo by rozhodoval, které filmy mají na drahou modernizaci nárok? Podle DVD Group by měl ministr kultury jmenovat zvláštní expertní komisi, která by sestavila seznam asi dvou set padesáti titulů.

"Stát na tom vydělá, je vlastníkem práv, takže když filmy zrestauruje a zdigitalizuje, bude je více prodávat – a naopak, pokud to brzy neudělá, půjdou na odbyt míň," upozorňuje Borowiec, že zdejší televize už vysílání ve vysokém rozlišení zkoušejí. Ale sotva budou do přepisů českých děl samy investovat, spíše si koupí technicky vyhovující snímky ve světě.

V debatách, které další filmy si digitalizaci zaslouží, zaznívají třeba Touha od Vojtěcha Jasného, Trápení a Vysoká zeď od Karla Kachyni či tvorba Karla Zemana, Jiřího Trnky a Hermíny Týrlové. K dalším jednáním chce DVD Group pozvat i zástupce autorskoprávních či profesních svazů a představit jim slovenskou zkušenost s digitalizací. Vláda na ni dala Slovenskému filmovému ústavu peníze.




Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz