Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zachránit Marketu Lazarovou? Zlatý filmový fond čeká na spásu

  0:52aktualizováno  0:52
Nosí titul nejlepší český film historie, ale na DVD ji vydali zatím jen Britové. Slavná Marketa Lazarová, a s ní celá kolekce snímků řazených do zlatého fondu české kinematografie, čeká na spásu, která ji vrátí k divákům nové doby. Tedy na digitalizaci v takzvané HD kvalitě – ve vysokém rozlišení.

Markéta Lazarová - Magda Vášáryová a František Vláčil | foto: NFA

Přepis je nutný, aby staré filmy mohly vstoupit na nosiče Blu-ray, do televizního vysílání HD a do moderních kin s digitální projekcí. Ale projekt, na němž spolupracují státní fond kinematografie a ministerstvo kultury, se teprve připravuje.

"Rada fondu předběžně vyčlenila k digitalizaci jedenáct filmů, jejichž autorská práva spravuje. Vzhledem k technické a finanční náročnosti projektu je však třeba nejdříve stanovit formu, způsob financování a harmonogram digitalizace," líčí Zdeněk Václavík ze správy státních fondů ministerstva kultury, proč je předčasné mluvit o konkrétních krocích.

Přepis za dva miliony
Například o návrhu sdružení DVD Group, aby na digitalizaci starších děl po dobu pěti let proudilo deset procent rozpočtu z fondu kinematografie, který doposud přispíval hlavně na vznik nových filmů. Což se nemusí líbit producentům. Zastávají názor, ať se na digitalizaci vyžádají peníze od státu zvlášť.

. Čekají...

Adelheid
Intimní osvětlení
Marketa Lazarová
Nebeští jezdci
O slavnosti a hostech
Případ pro začínajícího kata
Romance pro křídlovku
Údolí včel
Ucho
Valerie a týden divů
Vojtěch řečený sirotek

Naopak distributoři nosičů s filmy tvrdí: Jestli nám nový kinematografický zákon uloží další poplatky do fondu, bylo by spravedlivé, aby část z nich šla právě na technickou modernizaci filmové klasiky. Do jednoho filmu se podle stavu kopie a délky filmu budou muset investovat dva až tři miliony korun.

"Na DVD vyšly desítky uměleckých děl od Erotikonu přes Žert po Kočár do Vídně," chválí Pavel Borowiec z DVD Group, "jenže u videa není taková kvalita obrazu potřeba. Starci na chmelu nebo Údolí včel dostaly mimořádnou péči, ale víc je těch, jejichž technický stav je tristní. V televizi se vysílají v ořezaných verzích či z nevyhovujících kopií, v kinech se nehrají vůbec. Týká se to i novějších děl. Zatímco Tobruk s digitální kopií počítal už při výrobě, předloňskou Kvasku přijde úprava na dva miliony," tipuje.

Slovensko má náskok
Kdo by rozhodoval, které filmy mají na drahou modernizaci nárok? Podle DVD Group by měl ministr kultury jmenovat zvláštní expertní komisi, která by sestavila seznam asi dvou set padesáti titulů.

"Stát na tom vydělá, je vlastníkem práv, takže když filmy zrestauruje a zdigitalizuje, bude je více prodávat – a naopak, pokud to brzy neudělá, půjdou na odbyt míň," upozorňuje Borowiec, že zdejší televize už vysílání ve vysokém rozlišení zkoušejí. Ale sotva budou do přepisů českých děl samy investovat, spíše si koupí technicky vyhovující snímky ve světě.

V debatách, které další filmy si digitalizaci zaslouží, zaznívají třeba Touha od Vojtěcha Jasného, Trápení a Vysoká zeď od Karla Kachyni či tvorba Karla Zemana, Jiřího Trnky a Hermíny Týrlové. K dalším jednáním chce DVD Group pozvat i zástupce autorskoprávních či profesních svazů a představit jim slovenskou zkušenost s digitalizací. Vláda na ni dala Slovenskému filmovému ústavu peníze.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz