Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadá pervitinové peklo Rosti Nováka. Zima, déšť a Bohnice

Exkluzivně   13:03aktualizováno  13:03
Areál bohnické léčebny, bouře, déšť. V polorozpadlé budově bývalé vývařovny pokašlává skupinka lidí. Byť je květen, choulí se v péřovkách. Jeden člověk však stojí uprostřed toho všeho nahý a zvolna modrá. Rosťa Novák.

"Už mám za sebou i sebevraždu, tohle je brnkačka," snaží se smát a zuby mu drkotají. I tak může vypadat natáčení nového českého filmu. Název má příznačný: Cestou z pekla.

Z márnice do Bohnic

Tomáš Řehořek, režisér nezvykle vyspělého debutu Proměny, si nevybral zrovna jednoduchý úkol. Film, který mapuje českou pervitinovou historii, respektive osud jednoho z vynálezců receptury pervitinu Pavla Gregora, vzniká na samých bezútěšných místech.

Z natáčení filmu Cestou z peklaZ natáčení filmu Cestou z pekla - Rosťa Novák

Krematorium, nádraží, hřbitov, márnice, bohnická léčebna a nekonečné podzemní chodby, to vše tvoří pro dramatický příběh výmluvné kulisy. Filmaře však neveselá atmosféra překvapivě netrápí.

"Tahle rozpadlá hala byla, pokud vím, jídelna. To se ještě dá, ne?" směje se herec Miloslav König oblečený v tesilu a pochvaluje si, jak je prostor s oprýskanými socialistickými nápisy a symboly zajímavý.

"Většinou skutečně pracujeme v poměrně depresivním prostředí, ale my se mu snažíme pomoct náladovým svícením, které je hodně kontrastní a barevné. Ve výsledku tak nedostaneme depresivní, ale spíš emocionálně působivé obrázky," vysvětluje režisér přístup k ponurým lokacím v krátké pauze.

Nahý Novák vydrží všechno

Čas si na nás udělal mezi dvěma vypjatými scénami, v nichž König alias Fífa, první policejní specialista na "perník" z Národní protidrogové centrály, vyslýchá obnaženého Rosťu Nováka.

Z natáčení filmu Cestou z pekla

"Netrápíte ho příliš?" ptáme se při pohledu na promodralého herce, který se zrovna shání po kelímku s horkým čajem. "On to zvládne," ozve se zpoza kamery a Novák musí z vyhřáté kabiny filmařského kamionu zpátky na plac.

"Je pravda, že už točíme intenzivně nějaký desátý jedenáctý den a k tomu ještě po večerech hraju v divadle, takže jsem už hodně vyčerpaný. Občas nevím, co se kolem mě děje. Výtvarník Oleg Petrov navíc vytvořil velmi působivé kulisy, do kterých stačí vkročit a okamžitě to na vás dolehne. Pro postavu, kterou hraju, je ale vlastně takový stav přínos," vysvětluje Novák mezi polykáním penicilinu.

Žádné vpichy

S prostředím má pravdu: z chladné ordinace postavené vedle hlavní haly mrazí, stejně jako z temných chodeb, které se skrývají pod ní. Nechybí ani improvizovaná vězeňská vrátnice; svět narkomana jako na dlani.

Z natáčení filmu Cestou z pekla Z natáčení filmu Cestou z pekla

"Momentálně točíme scénu, ve které se Pavla chopí lékaři v rouškách a odvlečou ho na prohlídku. Tvrdí, že mu hrozí exotická parazitální nemoc, kterou má údajně jeho manželka. Ta si odřezává kusy těla a zkoumá je pod mikroskopem. Nakonec se samozřejmě ukáže, že jde o toxickou psychózu," říká režisér a jedním dechem upozorňuje, že ačkoli drogy hrají v jeho snímku důležitou roli, rozhodně nejsou hlavním tématem.

"Není to film o drogách, ale o Pavlu Gregorovi. Dohodli jsme se, že v něm neuvidíte žádné psychedelické stavy ani vpichy," říká režisér. Cílem je podle něj vyprávět příběh člověka, který začal ´vařit´ pervitin, dostal se do křížku se zákonem, seděl v Bohnicích i ve vězení a málem nepřežil výbuch varny.

Z natáčení filmu Cestou z pekla - režisér Tomáš Řehořek (vpravo)

"Paradoxní je, že nakonec se ocitl na opačné straně barikády. Dnes pomáhá závislým jako terapeut," upozorňuje Řehořek s tím, že součástí přípravy bylo proto nejen setkávání s Gregorem, ale také důkladné seznámení se vším, co souvisí s drogami. Teoretické samozřejmě.

"Především jsem trval na tom, že se chci s Pavlem Gregorem potkat. Hodně jsme si povídali, pak jsem si napůjčoval videa, která se týkala aplikace drog a stavů, které vyvolávají. Zbytek už jsem ale nechal na Tomášovi (Řehořkovi - pozn. red.). Nechtěl žádné herecké zkoušky, šli jsme rovnou před kameru. Spoléhám na intuici a na to, že kdybych něco nehrál správně, řeknou mi to," svěřuje se Novák, o němž režisér prohlásil, že je čím dál víc Pavlem Gregorem.

Z natáčení filmu Cestou z pekla Z natáčení filmu Cestou z pekla

"Myslím že se do něj docela dobře vcítil a převzal jeho kouzlo osobnosti," říká Řehořek. S úsměvem to potvrzuje i Miloslav König: "Čím je Rosťa unavenější, tím věrohodněji vypadá. Ale jenom vypadá, ve skutečnosti je to pořád Rosťa. Tedy doufám."

Snímek se sedmimilionovým rozpočtem budou Řehořek a jeho souputníci točit už jen pár dní, 13. května padne poslední klapka. "Nejzábavnější to bude v katakombách pod bohnickým areálem. Pokud se v tom labyrintu neztratíme a pokud se nám ho podaří nasvítit, měli bychom tam natočit dvě soulože," směje se režisér a vydává se hledat herce, kteří se mu mezitím rozutekli do zahrad léčebny. Prý jsou tu jako doma.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Banderas si oholil vlasy i obočí. Na premiéře jej fanoušci nepoznávali

Antonio Banderas s fanoušky na premiéře seriálu Génius: Picasso v Malaze (22....

Jinak poklidné prostory před divadlem Teatro Cervantes de Málaga zaplnily davy fanoušků a fotografů. Místní se nemohou...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz