Jeden z dokumentů projektu Česká radost v českých kinech sleduje Oldu Říhu z Katapultu (i bez Katapultu).

Jeden z dokumentů projektu Česká radost v českých kinech sleduje Oldu Říhu z Katapultu (i bez Katapultu). | foto: Ladislav Cmíral

Jak vypadá Česká radost: třeba jako Baumaxa, Zambijci a Olda Říha

  • 0
Ve čtvrtek 3. listopadu budou dokumentaristé slavit svátek. Do kin totiž vstoupí hned pět celovečerních dokumentů současně. Jsou mezi nimi dva hudební portréty, časosběrný materiál z vězení, ale i snímek o Češích v Africe. Projekt se jmenuje příznačně: Česká radost v českých kinech.

Premiéru si filmová pětice odbyla už na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava, čtvrtek však bude významný tím, že se všechny filmy představí i v běžné distribuční síti. 

Pod hlavičkou České radosti najdeme Pod sluncem tma od Martina Marečka,  EM a ON Vladimíra Michálka, Rock života Jana Gogoly, Venku režisérky Veroniky Sobkové a Závod ke dnu Víta Janečka.  

"Díky projektu se české dokumenty uvedené v Jihlavě dostanou dále k divákům, kteří sem nejezdí,“ říká Richard Němec ze společnosti Verbascum Imago, která filmy distribuuje. "Provozovatelé kin tuto ucelenou nabídku toho nejlepšího také oceňují, při uvádění si budou moci vybrat minimálně tři z pěti filmů,“ doplňuje.

Filmy EM a ON, Rock života a Venku vznikly v produkci či koprodukci HBO Česká republika v rámci dokumentárního cyklu Bez cenzury. EM a ON je věnovaný dvojici nekonvenčních umělců a kamarádů z Litvínova, Em Rudenkovi, nonkonformní ukrajinskému stavebnímu dělníkovi, básníkovi a alkoholikovi a Xavieru Baumaxovi, zpěvákovi, performerovi a poetovi, který ve své tvorbě paroduje žánry a karikuje celebrity. Michálek oba sledoval více než dva roky na cestách mezi koncerty, na přejezdech z jednoho bizarního místa na druhé a natočil řadu jejich vystoupení, koncertů a mejdanů.

I Rock života z dílny Jana Gogoly ml. se točí kolem hudby ale nejen kolem ní. Zakládajícího člena a šéfa skupiny Katapult, Oldu Říhu, totiž zastihl zrovna v roce, kdy zemřel jeho celoživotní přítel a spoluhráč – Jiří "Dědek" Šindelář a zároveň i tehdejší bubeník Katapultu Karel "Káša" Jahn. Gogola tak vypráví příběh rockera, kterému se rozpadl vlastní svět a musí v pokročilém věku začínat od nuly.

Afrika, vězení a dno

Třetí projekt zaštítěný značkou HBO se jmenuje Venku a Veronika Sobková ho natáčela časosběrnou metodou ve vězení i mimo něj - to když sledovala osud lidí propuštěných na svobodu. Linda už nechce krást ani fetovat a přemýšlí o rodině. Mirek si hledá "tu pravou" a Tomáš věří, že to "venku" bude jiné než dřív.

Z dokumentu Závod ke dnu věnovaného nezaměstnaným a zaměstnavatelům

Trojici "necenzurovaných" snímků pak doplňuje Závod ke dnu od režiséra Víta Janečka, film o zavřených fabrikách a o tom, co bude s "přebytečnými" lidmi neboli nezaměstnanými.

A konečně Martin Mareček (Pod sluncem tma) je jediný, kdo netočil u nás, ale v exotické Africe, konkrétně v zambijské osadě Masuku. Právě tam se naposledy vrátili Milan a Tomáš, dva čeští rozvojoví experti. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se jej během hektických dnů i černočerných nocí opravit a finálně předat k užívání.

Všech pět snímků doplněných dalšími dokumenty z Jihlavy uvidí jako první mimofestivaloví diváci v pražském kině Atlas od 3. do 6. listopadu.