Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak viděly válku v Čečně děti

  10:05aktualizováno  10:05
Jihlava - I když nejkrutější boje v Čečensku již skončily, přesto se válečné události a vzpomínky na ně staly trvalou součástí života byvatel Čečny, především pak dětí. Od neděle tvoří součást chodeb jihlavského Vrak baru výstava fotografky Ivy Zímové. Ta Čečensko navštěvuje s humanitární organizací Člověk v tísni, která společně s organizací Berkat patří k organizátorům expozice.

Cyklus černobílých fotografií zhotovila v Čečensku fotografka Iva Zímová. Jednotlivé snímky jsou vlastně osudy dětí, jichž se válka v Čečensku nesmazatelně dotkla a zapsala do jejich psychiky. Ať už ztratily jednoho z rodičů, přišly o celou svoji rodinu či střechu nad hlavou.

Iva Zímová ztvárnila příběhy zhruba dvanácti dětí. Zpravidla je zachytila v rozbořených domech, ve kterých kdysi bydlely. S očima které již dávno vyhasly a s krutostí a cynismem, které přináší válka, děti ukazují místa kde si dříve hrály a bez zábran povídají o svých válečných zážitcích. Pod každým snímkem je stručně napsán životní příběh dítěte i jeho tužby, přání nebo naopak vzpomínky na válku. V přímých citacích často vzpomínají na rodiče, bombardování i to jak se zachránily.

"Před válkou jsem měl hračky. Měl jsem i vlastní pokoj. Všechny jsem tam nechal a ony shořely," říká devítiletý Rustan, jehož vzpomínka dala název i celé expozici fotografií. "Tátu jsem dlouho neviděla, protože umřel," říká zase čtyřletá dívenka Lita, kterou objektiv zachytil v rozvalinách domu v němž s rodiči dříve žila.

Jak expozice dokumentuje například u případu dvouletého Džabraila a jeho sestřenic: jedenáctileté Zaliny a devítileté Zariny, osud se s nimi nikterak nemazlil a setkání se smrtí bylo více než šokující. To když našly mrtvé tělo Džabrailovy matky ležet v kaluži krve a musely je samy pohřbít.

Jednotlivé snímky ještě doplňují kresby, které vytvořily samotné děti. Na kresbách zpravidla ztvárnily svůj dům ještě před vybombardováním, nebo na papír předaly svá přání či vzpomínky na dobu kdy se jim ještě dařilo dobře.

Výstavu fotografií je možné navštívit ještě do konce května. Potom výstava poputuje do Plzně. "Kdo by chtěl pomoci obyvatelům Čečny, může na výstavě zakoupit pohlednice Ivy Zímové. Vybraný finanční obnos z prodeje těchto pohlednic poputuje humanitární organizaci Člověk v tísni na konto určené pro humanitární pomoc v Čečně," dodala Martina Přibylová z jihlavského Vrak baru.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz