Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak viděly válku v Čečně děti

  10:05aktualizováno  10:05
Jihlava - I když nejkrutější boje v Čečensku již skončily, přesto se válečné události a vzpomínky na ně staly trvalou součástí života byvatel Čečny, především pak dětí. Od neděle tvoří součást chodeb jihlavského Vrak baru výstava fotografky Ivy Zímové. Ta Čečensko navštěvuje s humanitární organizací Člověk v tísni, která společně s organizací Berkat patří k organizátorům expozice.

Cyklus černobílých fotografií zhotovila v Čečensku fotografka Iva Zímová. Jednotlivé snímky jsou vlastně osudy dětí, jichž se válka v Čečensku nesmazatelně dotkla a zapsala do jejich psychiky. Ať už ztratily jednoho z rodičů, přišly o celou svoji rodinu či střechu nad hlavou.

Iva Zímová ztvárnila příběhy zhruba dvanácti dětí. Zpravidla je zachytila v rozbořených domech, ve kterých kdysi bydlely. S očima které již dávno vyhasly a s krutostí a cynismem, které přináší válka, děti ukazují místa kde si dříve hrály a bez zábran povídají o svých válečných zážitcích. Pod každým snímkem je stručně napsán životní příběh dítěte i jeho tužby, přání nebo naopak vzpomínky na válku. V přímých citacích často vzpomínají na rodiče, bombardování i to jak se zachránily.

"Před válkou jsem měl hračky. Měl jsem i vlastní pokoj. Všechny jsem tam nechal a ony shořely," říká devítiletý Rustan, jehož vzpomínka dala název i celé expozici fotografií. "Tátu jsem dlouho neviděla, protože umřel," říká zase čtyřletá dívenka Lita, kterou objektiv zachytil v rozvalinách domu v němž s rodiči dříve žila.

Jak expozice dokumentuje například u případu dvouletého Džabraila a jeho sestřenic: jedenáctileté Zaliny a devítileté Zariny, osud se s nimi nikterak nemazlil a setkání se smrtí bylo více než šokující. To když našly mrtvé tělo Džabrailovy matky ležet v kaluži krve a musely je samy pohřbít.

Jednotlivé snímky ještě doplňují kresby, které vytvořily samotné děti. Na kresbách zpravidla ztvárnily svůj dům ještě před vybombardováním, nebo na papír předaly svá přání či vzpomínky na dobu kdy se jim ještě dařilo dobře.

Výstavu fotografií je možné navštívit ještě do konce května. Potom výstava poputuje do Plzně. "Kdo by chtěl pomoci obyvatelům Čečny, může na výstavě zakoupit pohlednice Ivy Zímové. Vybraný finanční obnos z prodeje těchto pohlednic poputuje humanitární organizaci Člověk v tísni na konto určené pro humanitární pomoc v Čečně," dodala Martina Přibylová z jihlavského Vrak baru.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz