Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak spatřit místa přechodu a okamžiky rozhodnutí

aktualizováno 
- Teresa Hubbardová a Alexandr Birchler vstupují na výtvarnou scénu jako jedna z řady tvůrčích dvojic současnosti - připomeňme manžele Becherovi, Gilberta a Georga, Lukáše Jasanského a Martina Poláka, Pierra a Gillese, ale také Evu a Adele, hermafrodity, jež potkáte na zahájení každé významnější výtvarné události.
Na putovní přehlídce mladého švýcarského umění Nonchalance, která byla na podzim k vidění ve výstavních prostorách berlínské Akademie výtvarných umění, fotografie Hubbardové a Birchlera tak trochu zanikly - pozornost na sebe stahovala Sylvie Fleury a Ugo Rondinone či další dvojice Biefer a Zgraggen, mistři travestií na téma současného a moderního umění. Teprve ve vzdušné, velmi prosté instalaci v pražském Veletržním paláci lze ocenit přesné provedení poměrně komplikovaného záměru a zjistit, jaké místo mezi konceptuálními fotografy své generace tato dvojice zaujímá.
Vystavené snímky se formálně podobají na jedné straně tvrdé věcnosti francouzské fotografky Florence Paredeisové (ta vystavovala i ve Francouzském institutu v Praze), a na straně druhé výpravným příběhům dnes velmi populární Australanky Tracey Moffatové. Nejjistější cesta za smyslem velkoformátových barevných inscenovaných snímků basilejské dvojice si žádá spíše fenomenologickou než psychologickou výbavu. Obrazy ukazují postavy ještě před reakcí, těsně před zaujetím postoje či před změnou emocionálního stavu, neboť už jimi hýbe jakési ještě ne zcela vědomé napětí. Druhým tématem, které Hubbardovou s Birchlerem zajímá, je koexistence exteriéru a interiéru, toho, co se děje vně a co trvá uvnitř (nebo obráceně). V případě těchto fotografií ovšem simultaneita neznamená prolnutí, vzájemné ovlivnění, ale oddělenost, neúčast. Pohled, který sjednocuje oddělené, ukazují fotografové především jako konstrukci. Jejich snímky tak nevypovídají o tom, co je vidět, ale o tom, že vidění a obraz jsou výsledkem určitého postupu a význam určují pravidla jeho vytváření. V každém případě jde Hubbardové a Birchlerovi o zviditelnění toho, co je vlastně nepostřehnutelné - ať už na straně zobrazeného, nebo na straně způsobu zobrazení. Platí to i o jejich sérii padajících předmětů zachycených fotoaparátem v okamžiku, kdy už opustily své místo nebo ruku, která je držela.
Fakt, že Veletržní palác sáhl právě po této výstavě, vysvětlíme asi tím, že tato expozice do Prahy putovala z košického muzea Vojtecha Löfflera, kde také vznikl i katalog. V Praze si však navíc odbývá premiéru videosnímek Řehořův pokoj 2, jímž expozice dostává ještě další dimenzi. Tentokrát tedy paláci štěstí přálo, neboť Hubbardová s Birchlerem se evidentně nacházejí ve fázi, kdy buď už vytvořili své nejlepší věci - a ty jsou kvalitní -, anebo stojí na samém počátku tvůrčího vzepětí, jež je může dovést nejen na důležité přehlídky a do renomovaných galerií. Ačkoli výstava sama o sobě zůstává v dramaturgii Veletržního paláce poněkud osamocena a spíše by patřila do jiného typu instituce, lze její pražskou reprízu považovat za dobrý tah.

Teresa Hubbardová, Alexander Birchler: Kousky. Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze, Veletržní palác. Výstava se koná do 4. dubna.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz