Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si Václav Klaus zahrál na kytaru největší žijící bluesové legendy

  4:30aktualizováno  4:30
Prezident Václav Klaus se netají svým zájmem o jazz. V roce 2007 navštívil v Chicagu klubové vystoupení nejslavnější současné bluesové hvězdy, kytaristy a zpěváka Buddyho Guye. O "zpětnou reportáž" o této události požádal iDNES.cz tehdejšího generálního konzula ČR v Chicagu Marka Skolila.

Václav Klaus s bluesovým kytaristou Buddym Guyem v jeho chicagském klubu Legends | foto: KPR

Když se při pobytu Václava Klause v Chicaga naskytla příležitost k návštěvě koncertu patrně největšího žijícího bluesmana Buddyho Guye, a to přímo v jeho slavném klubu Buddy Guy´s Legends, prezident si takovou příležitost nenechal ujít.

Kdo je Buddy Guy

Narodil se v roce 1936 v Louisianě. Ve druhé polovině 50. let začal působit v Chicagu, kde byla na vrcholu vlna elektrického blues, hudby, jež je základním kořenem celého rocku, a brzy se stal tamní hvězdou. Za svůj vzor jej považovala celá plejáda jeho následovníků včetně Jimiho Hendrixe, Erika Claptona, Jeffa Becka či Jimmyho Page. V prestižním žebříčku 100 nejlepších kytaristů všech dob časopisu Rolling Stone obsadil Guy třicáté místo. Je držitelem šesti cen Grammy, získal bezkonkurenčně nejvyšší počet ve svém žánru nejprestižnějších ocenění Blues Music Awards - jen za loňské album Living Proof jich bylo pět (více zde). Do Rock´n´rollové síně slávy jej uvedl v roce 2005 Eric Clapton a B.B. King. Posledně jmenovaný může jako jediný bluesman v současné době Guyovi konkurovat co do popularity i výše honorářů za vystoupení.

Buddy Guy

Buddy Guy

Slovo unikátní příležitost by v tomto případě bylo docela přiměřené. Mimo jiné i proto, že tehdy již sedmdesátiletý rodák z Louisiany ve svém vlastním klubu ve skutečnosti vystupuje maximálně jednou či dvakrát do roka. Ne že by o jeho koncerty nebyl zájem, ale Buddy se už trochu šetří a dává si záležet na tom, aby jeho vystoupení vyvolala patřičné očekávání a odezvu.

Série koncertů, které každoročně na konci ledna absolvuje ve svém klubu na Wabash Street patří ke každoročním vrcholům chicagské bluesové sezóny stejně neodmyslitelně jako letní bluesový festival v Grant Parku. Ani prezident Klaus pozvání neodmítnul, přestože hrozilo, že mu hned po příletu z Evropy na podobný večerní program budou chybět síly anebo ta správná nálada.

S bluesmanem o světovém míru

Ani vyhlášené nechvalně proslulé chicagské mrazy na konci ledna neodradily věrné publikum od účasti na vyhlášeném bluesovém rituálu. Přiznejme si, že jsou chvíle, kdy se diplomat-hudební fanoušek při plnění svých povinností rád spolehne na mírně nadstandardní přijetí určené v zahraničí spřátelené hlavě státu – a  tohle byla jedna z nich.

S prezidentem Klausem a jeho doprovodem jsme proto v jinak sympaticky omšelém klubu byli usazeni za červeným provazem VIP sekce hned vedle pódia. Ještě před koncertem nás pak mladý manažer klubu informoval, že by Buddy Guy rád přivítal českého prezidenta osobně ve své lóži.

Logo klubu Buddy Guy's Legends v Chicagu

Logo klubu Buddy Guy's Legends v Chicagu

Po několika příkrých schodech jsme vystoupali do skromné, ale útulné kancelářičky s koženými křesílky, kde na nás čekal rozzářený Buddy s lahví francouzského Bordeaux, skleničkami a fotografy. Buddy byl návštěvou českého prezidenta úpřímně potěšen, rozprávěl o světovém míru a ideálech hudby a svobody a pan prezident zdvořile přikyvoval. Na památku si český host odnesl retrospektivní CD box rekapitulující Buddyho bohatou hudební kariéru i s věnováním.

Vyhlášená show a prezident-kytarista

A pak už jsme vyhlíželi hlavní hvězdu na pódiu. Hned po příchodu poinformoval publikum, jaká je to pro něj čest přivítat v klubu prezidenta cizího státu – což podle něj bylo vůbec poprvé! A Klaus se myslím ani nezlobil, když Buddy naši exotickou zemi v srdci Evropy nazval trochu nestandardně „Republic of Czech“ ...

Stejně to bylo dojemné. Na co v tu chvíli myslel prezident samozřejmě netuším, ale já byl hrdý na to, že první hlavou státu, která se do Legends přišla poklonit nejen Buddymu, ale i jednomu z nejoriginálnějších  vkladů Ameriky světové kultuře, byl právě Čech.

Pak už následovala Buddyho vyhlášená show, při níž střídal srdceryvné bluesové recitativy s chicagsky robustními vypalovačkami. Díky bezdrátovému přenosu hrál chvílemi i před klubem na ulici, a když se vrátil, snažil se prezidenta Klause ještě uctít společnou hrou na kytaru.

To by byl ovšem krkolomný úkol i pro protřelého kytaristu, vzhledem k tomu, že nástroj měl na krku zavěšený Buddy a ne jeho host. V tu chvíli se nejednomu z nás ulevilo, že nesedíme v první řadě. Ale prezident nehnul brvou a dělal co mohl, takže když nakonec s Buddym vyloudili z kytary první váhavý akord, publikum je odměnilo potleskem.

Václav Klaus si zahrál na kytaru legendárního Buddyho Guye

Václav Klaus si zahrál na kytaru legendárního Buddyho Guye

Svou návštěvu Václav Klaus shrnul po návratu v jednom rozhovoru slovy: "Mám od Buddyho Guye hromadu, doslova hromadu cédéček. On sám byl nesmírně milý. Přišel ke mně, nechal mě brnkat na jeho kytaru a tleskal do toho do rytmu."

Snad neprozradím žádné státní tajemství, když uvedu, že prezident šel ten večer spát trochu později než bylo v plánu a Češi mají od té doby v Buddyho klubu protekci: ptejte se po Brianovi, heslo „Republic of Czech“.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Najdete na iDNES.cz