HaDivadlo - ze hry Doma u Hitlerů

HaDivadlo - ze hry Doma u Hitlerů | foto: Martin Zeman

Jak si Eva Braunová půjčila u Goebbelsů cibuli

  • 1
Hitler a Stalin se náhodou potkávají při čekání na přestup na brněnském nádraží. Uchazeč o studium na vídeňské akademii výtvarných umění a mladý revolucionář spolu proberou své politické vize budoucí šťastné Evropy a nastoupí každý do jiného vlaku.

Eva Braunová si půjčuje od paní Goebbelsové cibuli a proberou přitom chutě a zvyklosti svých "mužíčků". Vůdce rozdává svým pohlavárům lentilky, aby si tak nacvičili odchod ze světa pomocí otrávených bonbonů. A konečně znovu Hitler, tentokrát jako malíř kdesi v Jižní Americe, v objetí mulatky, kterou hodlá na sklonku života pojmout za svou choť.

Arnošt Goldflam napsal soubor aktovek Doma u Hitlerů, kde líčí všední každodennosti z führerova soukromí. Aktovky dnes v premiéře uvádí brněnské HaDivadlo, režie je prý kolektivní. Dva týdny před prvním uvedením totiž pro neshody se souborem HaDivadlo opustila původně ohlášená režisérka, čerstvá absolventka JAMU Jolana Kubíková.

V hlavní roli se objeví Petr Jeništa, jehož si prý od začátku v úloze Hitlera Goldflam představoval. Evu Braunovou hraje Jana Plodková. Stalina ztvární Roman Slovák – "štěstí" na postavu sovětského diktátora má ve své kariéře již potřetí.

Adolf Hitler je dramatiky poměrně oblíbená figura. Chorvatský dramatik Miro Gavran nechává Hitlera vyšetřit Sigmundem Freudem – budoucí vůdce má nepříjemný problém intimní povahy, kvůli němuž nemůže tak docela "konzumovat" vztah s milenkou. Nedávno zesnulý Georg Tabori ve hře Můj boj mladistvého, obhroublého Hitlera ubytuje ve vídeňské ubytovně spolu s Židy, kteří se o něj starají jako o vlastního, dokonce mu vymyslí i titul knihy.

Mezi oblíbená tvrzení divadelní veřejnosti patří bonmot, že právě jen maďarský rodák Tabori, který ztratil polovinu rodiny v pecích koncentračních táborů, může s velmi specificky černým humorem žertovat o nacistickém běsnění. Podobně groteskní vidění má však i Goldflam. Podobně jako u Taboriho jde o smích, z něhož mrazí.

Když se objevily filmy líčící vůdce z "lidské stránky", byl z toho malý poprask. Ani u Goldflama Hitler není netvor, spíš obyčejný měšťák sedící odpoledne s Evou Braunovou u bábovky. S poťouchlou ironií jsou líčeny další  známé Hitlerovy rysy – totiž záliba ve vegetariánství, odpor k tabáku a pruderie. Goldflam přiznává inspiraci knihou Dušana Hamšíka Génius průměrnosti – i ta líčí Hitlera jako typického měšťáka s pochybným vkusem.

V první z aktovek, setkání Hitlera se Stalinem na nádraží, nechává Goldflam vedle obou "velikánů"  a nádražního zřízence vystoupit ještě dramatika Georga Taboriho. Tahle historka má reálný základ: Tabori se skutečně jako malý chlapec ztratil otci na brněnském nádraží. Asistence Hitlera a Stalina je však pochopitelně fikcí.
Aktovky Doma u Hitlerů vyšly také knižně v nakladatelství Větrné mlýny.