Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se ze sportovce stal světoznámý fotograf

aktualizováno 
- Kariéra Stephana Lupina se odvíjela téměř raketově a za pár let se tento Chorvat ze začátečníka vypracoval mezi současnou fotografickou špičku. Dnes Lupino vystavuje po celém světě a je majitelem a šéfredaktorem časopisu Kult, který po svém návratu z Ameriky začal vydávat v Záhřebu. Jak se dostal vrcholový sportovec do světa umění a módy, se dočtete v následujícím fotografově profilu.

Ivan Lepen alias Stephan Lupino se narodil roku 1952 v chorvatském Varaždinu. Vrcholově se věnoval karate a ve dvaceti letech dokonce získal mistrovský titul.

Ani sportovní úspěchy jej ale neodradily od emigrace a z Chorvatska uprchl, aby se nakonec v roce 1979 usídlil v New Yorku. Mezi tím nějakou dobu pobýval v Římě, kde učil karate. Sportem zocelené tělo také využil, když se živil jako bodyguard. Nějakou dobu rovněž studoval a žil  v Londýně.

Po příjezdu do New Yorku začal pracovat jako fotomodel. Ve studiích pokračoval a bral u Stelly Adlerové lekce herectví a v menších divadlech mu byly svěřeny i vedlejší role.

Prozatimní občasné přivydělávání jako model se změnilo v hlavní zdroj Lupinovy obživy poté, co se setkal s fotografkou Deborah Turbevilleovou, která pracovala pro magazíny Harper´s Bazaar a Vogue. Lupino se stal jejím exluzivním modelem.

Lupino žil rušným nočním životem a na tyto noční tahy si začal brát fotoaparát. Poté, co se seznámil s majitelkou časopisu Details, pro který posléze začal fotit a který v té době patřil k nejavandgardnějším světovým magazínem.

Nyní měl otevřenou cestu do předních new yorkých galeriích a to v podstatě rok poté, co se začal  focení intenzivně věnovat. Pak už byl jen krůček k tomu, aby se jeho snímky staly světoznámými.

V roce 1985 se Lupino vrací do Chorvatska, kde se spřátelí s Vladimírem Malekovićem, výtvarným kritikem a ředitelem Uměleckoprůmyslového muzea v Záhřebu, který mu pomáhá uspořádat první velkou výstavu v jeho rodné zemi.

Od poloviny osmdesátých let Lupino publikuje v časopiseh jako jsou Photo, Vogue Hommes, Zoom, Europeo, Per Lui či Playboy a vystavuje v předních galeriích v Paříži, Bělehradě, Melbourne, Tokiu a znovu v New Yorku.

Lupinovi se tedy podařilo během pár let proniknout z undergroundu na vrchol a splnil se mu sen, na nějž mnozí čekají celý život.

Autor:


Témata: Playboy

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz