Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se ze sportovce stal světoznámý fotograf

aktualizováno 
- Kariéra Stephana Lupina se odvíjela téměř raketově a za pár let se tento Chorvat ze začátečníka vypracoval mezi současnou fotografickou špičku. Dnes Lupino vystavuje po celém světě a je majitelem a šéfredaktorem časopisu Kult, který po svém návratu z Ameriky začal vydávat v Záhřebu. Jak se dostal vrcholový sportovec do světa umění a módy, se dočtete v následujícím fotografově profilu.

Ivan Lepen alias Stephan Lupino se narodil roku 1952 v chorvatském Varaždinu. Vrcholově se věnoval karate a ve dvaceti letech dokonce získal mistrovský titul.

Ani sportovní úspěchy jej ale neodradily od emigrace a z Chorvatska uprchl, aby se nakonec v roce 1979 usídlil v New Yorku. Mezi tím nějakou dobu pobýval v Římě, kde učil karate. Sportem zocelené tělo také využil, když se živil jako bodyguard. Nějakou dobu rovněž studoval a žil  v Londýně.

Po příjezdu do New Yorku začal pracovat jako fotomodel. Ve studiích pokračoval a bral u Stelly Adlerové lekce herectví a v menších divadlech mu byly svěřeny i vedlejší role.

Prozatimní občasné přivydělávání jako model se změnilo v hlavní zdroj Lupinovy obživy poté, co se setkal s fotografkou Deborah Turbevilleovou, která pracovala pro magazíny Harper´s Bazaar a Vogue. Lupino se stal jejím exluzivním modelem.

Lupino žil rušným nočním životem a na tyto noční tahy si začal brát fotoaparát. Poté, co se seznámil s majitelkou časopisu Details, pro který posléze začal fotit a který v té době patřil k nejavandgardnějším světovým magazínem.

Nyní měl otevřenou cestu do předních new yorkých galeriích a to v podstatě rok poté, co se začal  focení intenzivně věnovat. Pak už byl jen krůček k tomu, aby se jeho snímky staly světoznámými.

V roce 1985 se Lupino vrací do Chorvatska, kde se spřátelí s Vladimírem Malekovićem, výtvarným kritikem a ředitelem Uměleckoprůmyslového muzea v Záhřebu, který mu pomáhá uspořádat první velkou výstavu v jeho rodné zemi.

Od poloviny osmdesátých let Lupino publikuje v časopiseh jako jsou Photo, Vogue Hommes, Zoom, Europeo, Per Lui či Playboy a vystavuje v předních galeriích v Paříži, Bělehradě, Melbourne, Tokiu a znovu v New Yorku.

Lupinovi se tedy podařilo během pár let proniknout z undergroundu na vrchol a splnil se mu sen, na nějž mnozí čekají celý život.

Autor:


Témata: Playboy

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz