Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se v Africe balí marihuana

  13:21aktualizováno  13:21
Číšník v kavárně Slavia si mne oči. Nad sodovkou sedí tři mladí lidé z Kapského Města, Fletcher s tlustými dredy k pasu, červenovlasá Inka a upovídaná kudrnatá mánička, mladík Roach: "Tráva se balí všude stejně," kroutí imaginární cigaretu, "nejdřív v papírku rozmělníš palici, pak vyndáš semínka. U nás se říká Krushed & Sorted," vysvětluje jméno své taneční skupiny, která se představí na páteční party Global Connection.

Na večírku houseové hudby budou oázou komplikovanější hudby. Nejmodernějšími technologiemi míchají dub, melodie ze starých komedií i lámané rytmy junglu. "U nás v Kapském Městě je samozřejmě oblíbený house, hlavně jeho pomalá verze zvaná kwaito. Ale je to komerční záležitost, my chceme být progresivní a vytvářet něco nového," vypráví Roach, a ještě jednou se vrací ke drogám: "U nás se vždycky kouřilo hodně trávy, ale předloni zaplavila kluby extáze. A od té doby se to kwaito stále zrychluje," směje se.

Global Connection Parties 2001

18. května Praha

19. května Plzeň

1. června Ostrava

2. června Liberec

V Praze už se svérázné trio rozkoukalo, zná kluby Palác Akropolis, Punto Azul i CZ Beat. "Jsou podobné těm našim, jen nás překvapilo, jak v nich muzika duní tiše. To jste tak ohleduplní k sousedům?" ptají se. Obdivují design klubů i historické budovy, do nichž jsou často umístěné.

"To u nás je nejstarší dům z roku 1890. Ale možná právě pro tohle mládí je život v Kapském městě takový čerstvý," uvažuje Roach. Ale hned představuje stinnou stranu JAR. Upozorňuje, že je v padesátimilionové zemi šedesát procent nezaměstnaných lidí bez sebemenších sociálních jistot: "Na dveře naší zkušebny zaklepe každý den nejmíň patnáct žebráků."

Roach a Fletcher jsou dýdžejové, obsluhují čtyři gramofony. "Ale hodně využíváme i kompaktů, protože v JAR se nelisují vinyly, máme jen dovážené." Inka pouští videoprojekci a snaží se ji synchronizovat s hudbou.

Poslední dobou se v JAR mísí africké a západoevropské kulturní vlivy. "My vědomě nevycházíme z afrických kořenů, vždyť nehrajeme ani z afrických desek," říká Roach. "Ale přesto v pátek z našeho setu Afriku uslyšíte," slibuje.

Inka a Roach z jihoafrické partičky Krushed & Sorted.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz