Letopisy Narnie - Princ Kaspian | foto: Fragment

Jak se točil Princ Kaspian

  • 1
Druhý film podle Letopisů Narnie Princ Kaspian vznikal převážně v Česku. Několik týdnů filmaři strávili na Novém Zélandě, čtrnáct dní ve Slovinsku, pár dní v Polsku.

Na plátně to bude strhující scéna: trpaslík Nikabrik a princ Kaspian s mečem v ruce letí na obrovských gryfech a ladně přistávají na hradní věži. Kolem je noc, mračna, vítr jim cuchá vlasy a ve vzduchu je patrná jemná chladná mlha.

Jak neuvěřitelná je dneska triková technika, musí napadnout každého, kdo scénu sleduje při natáčení. Obří hradby supluje sotva dvoumetrová stavba postavená ve středu rozlehlého ateliéru, vzduch je suchý a horký, protože zvláštní přídech mlhy vytvářejí velké fukary a místo oblohy je kolem dokola napnuté modré plátno se svítícími oranžovými body. Nemají představovat hvězdy: jsou to značky pro tvůrce počítačových triků, kteří pod oba hrdiny gryfy "dokreslí".

Zatím herci visí dost nepohodlně na kladkách a trpělivě několikrát opakují monotónní pohyb. Po výkřiku režiséra Andrewa Adamsona "Akce!" se po kladce projedou do útrob kašírovaného cimbuří a představitel Kaspiana Ben Barnes mávne v letu mečem.

"Nacističtí" orli
Většina natočeného materiálu vznikla v pražských barrandovských ateliérech a v plenéru u severočeské vesničky Neznabohy, kam režisér situoval závěrečnou bitvu. Tvůrci Prince Kaspiana v Česku pobyli půl roku a největší dobrodružství si užili s počasím.

Zejména konec natáčení v severních Čechách poznamenala střídavě vedra i prudké deště. Jednoznačnou výhodou pro ně byla suchá zima, v níž čeští řemeslníci stihli v rekordním čase pěti týdnů vybudovat venkovní dekoraci hradu krále Miráze či vesnici Telmařanů, národa, který obsadil Narnii.

Právě na nádvoří "falešného" hradu a do vesnice smí naše mezinárodní skupinka novinářů nahlédnout. Zvenčí hrad vypadá pouze jako nadměrné bednění, ale po vstupu na rozlehlé nádvoří je iluze dokonalá. Rozlehlá dvorana je dlážděná skutečnými kameny, na gotické oblouky, schodiště či sochy orlů je třeba
si sáhnout - pro ujištění, že nestudí.

Celá stavba vyhlíží trochu jako maurskou architekturou ovlivněné španělské hrady: jižní ladění má vyjádřit divokost Telmařanů, kteří kdysi jako piráti obsadili Narnii z moře. Proto jsou v detailech stavby patrné "rytiny" kompasů, které vedle orlů tvoří erbovní symboly Telmařanů. Orlí hlavy vyhlížejí stylizovaněji, skoro jako z třicátých let minulého století.

"To je zase inspirace nacistickou estetikou," přiznává Roger Ford, hlavní architekt filmových dekorací. Na plátně ještě hrad digitálně zmohutní a vyroste.

Hlavní supervizor triků Dean Wright má vůbec plné ruce práce: čeká ho vedle těl faunů a kentaurů také několik zcela nových počítačových bytostí, především statečný myšák Rípčíp, jehož postavička nepřímo dala filmu jeho krycí název.

Na Barrandově byste totiž během natáčení nenašli žádnou zmínku o tom, že se točí Princ Kaspian. Místo toho všude figuroval snímek s názvem "Toastie" opatřený logem myši, opékající si nad ohýnkem toast. "Scénář každého filmu dnes lze dopátrat na internetu. Chráníme se tak, že projekty prostě dostávají krycí jména," vysvětluje Ernie Malik, který má na starosti propagaci filmu a bedlivě hlídá náš pohyb v areálu. Striktně zakázány jsou snímky, byť jen mobilním telefonem.

Když se v Ústí válčí
Podobně nekompromisní pravidla platí i pro lokalitu u Ústí nad Labem. Uzavřená louka stromů se stane hlavním místem střetu Mirázovy armády a vojska prince Kaspiana. Po ploše jsou rozesety válečné stroje, které vyhlížejí podivně hybridně.

Spodek dřevěný, "středověký", horní díl zakončený modrými tyčemi. I tady se bude digitálně nastavovat. V opačném gardu "proces digitalizace" čeká desítky komparzistů, kteří představují fauny, kentaury či minotaury.

K dokonalému kostýmu a maskám na horní polovině těla nosí modré nohavice, poseté oranžovými tečkami, které umožňují lépe kopírovat pohyb. Faunové navíc dostali zařízení na způsob chůdiček, takže jejich chůze je přirozeně houpavá. "V prvním díle jsme se poměrně věrně drželi knihy, u Prince Kaspiana
jsou úpravy výraznější," říká producent Mark Johnson.

Princ Kaspian je totiž zřejmě nejméně akčním dílem z celé série: většinu příhod se čtenář doví z vyprávění. Film je předvede v akci. "Pochopitelně cítíme tlak, že druhý díl musí být ještě výpravnější, lepší a úspěšnější. Mohu slíbit, že bude určitě dospělejší, temnější. Princ Kaspian je zkrátka víc klučičí historka," dodává.