Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se točí seriálové štěstí pro miliony diváků

  12:18aktualizováno  12:18
Kdyby to mohl rozhodnout pouze on, seriál by se nikdy nenatočil. Někdejší boss nejsledovanější televize v zemi byl proti. Na každý díl Pojišťovny se dnes přitom dívá přes dva miliony lidí.

seriál Pojišťovna štěstí 2 - seriál Pojišťovna štěstí 2 (2006) | foto: NOVA

Nova potřebuje seriál. To na jaře roku 2003 věděli všichni kolem Vladimíra Železného, on do poslední chvíle odolával.

Přesvědčil jej až dobrý námět a téměř nadlidský výkon produkce, která dokázala náklady seriálu propočítat o polovinu levněji, než za co byla natočena druhá řada Nemocnice na kraji města.

„Debaty o tom, jestli se natáčení opravdu spustí, se ale vedly doslova do první klapky,“ tvrdí bývalá programová ředitelka Novy a kdysi Železného pravá ruka Libuše Šmuclerová.

Nakonec se štáb režiséra Jiřího Adamce jedno červencové ráno roku 2003 na place před Thomayerovou nemocnicí v Praze opravdu sešel. Režisér byl dojatý. Před dvaceti lety na tomtéž místě začínal s natáčením seriálu Sanitka, jednoho z nejúspěšnějších seriálů 80. let. Teď se sem vrátil.

Prvních třináct dílů Pojišťovny štěstí stálo Novu osmdesát milionů korun, vysílat se začalo na podzim 2004 a sledovanost šla díl od dílu nahoru. První listopadový den už jej vidělo víc lidí než předposlední kolo soutěže Česko hledá SuperStar.

Letos v říjnu se před obrazovkou diváci sešli znovu. Nova nasadila druhou řadu a vzápětí slavnostně oznámila natáčení dalších dílů. O jejich reklamní časy se inzerenti perou už teď.

Pojišťovnu měl řídit Čenský
Na jménu režiséra rodinného seriálu se vedení Novy shodlo ihned, boj se svedl až o ředitele pojišťovny. Režisér Adamec chtěl Jana Čenského a s Miroslavem Etzlerem počítal jen na některou z dalších postav.

„Tady jsme se s Jirkou kousli,“ vzpomíná Libuše Šmuclerová, „protože já chtěla někoho, do koho se divačky teprve zamilují.“ Jenže Miroslav Etzler na konkurz nedorazil a ani tři týdny před natáčením ještě nebylo jasné, kdo roli seriálového Tomáše Krause nakonec dostane.

Jednoho dne zazvonil Jiřímu Adamcovi telefon: Toho Etzlera zkuste znovu! „Volám mu, i když hodně nerad, ale on že nemůže přijet, že hlídá děti. Tak jsem sedl do auta a jel za ním.“ Ten člověk, co mu ve dveřích podal ruku, režiséra okouzlil. Za deset minut si plácli.

Naopak o Dagmar, tedy o Kateřině Brožové, bylo rozhodnuto snad ještě dříve, než scenáristka Eva Papoušková první díl seriálu vůbec dopsala. Druhá hlavní ženská role však dala režisérovi zabrat o to víc. Konkurzem prošlo patnáct hereček a pořád nic, pak Adamce kdosi upozornil, aby se podíval na „tu Antalovou z Brna“. Dnes právě ona v roli půvabné Anny tvoří spolu s Miroslavem Etzlerem téměř ideální pár.

Nejraději mám Kekulovou
Kdo jim píše repliky, a úspěšně tak konkuruje samému Dietlovi? Je jí sedmatřicet, má desetiletou dceru a psaní nesnáší. „Já miluju sešívačku na papíry. To je ta poslední věc, kterou dělám, když scénář dopíšu. Secvaknu ten štos a teprve pak se mi uleví.“ Eva Papoušková vystudovala scenáristiku na FAMU, psala pohádky pro děti a pracovala pro Stevena Spielberga na dokumentu o obětech holokaustu, který byl v roce 2003 nominován na Oscara.

Seriál toužila napsat už na škole, ale jak sama říká, funguje na objednávku a do šuplíku psát odmítá. „Mě totiž psaní strašlivě bolí,“ vysvětluje.

A tak měl před začátkem natáčení, kdy vybíral lokace a obsazoval herce, režisér Adamec v ruce jen načrtnutý příběh a scénáře na první tři díly. Ale i to Jiřině Jiráskové stačilo k tomu, aby Adamcovi na nabídku kývla.

„Hrála jsem hraběnky, hrála jsem ušlechtilé ženy, ale nikdy jsem neměla tolik ohlasů, jako když hraju uklízečku,“ komentuje s úsměvem svou seriálovou roli Jiřina Jirásková. S Kekulovou je spokojena i autorka, prý se jí právě ona píše nejlíp.

Když se Eva Papoušková poprvé objevila na natáčení, téměř ihned se s režisérem Adamcem pohádali. Chvíli to dokonce vypadalo, že tihle dva spolu pracovat snad ani nemohou. „Pak mě zlomila ta jeho pověstná profesionalita. Dokáže uhlídat všechny detaily, to snad umí jenom on a Dušan Klein,“ říká uznale scenáristka.

Tak třeba když napíše, že Dagmar najde v dešti kočku. Adamec souhlasí, ale druhý den volá, že si ověřil, že kočky v dešti ven nelezou. A skutečně! Urousanou kočku v seriálu neuvidíte. Ta Adamcova je suchá a venku neprší.

Ty kuličky dolů!
Se svým režisérem se nenudí ani jeho štáb. Když točil scénu, která se má odehrávat brzy na jaře, donutil zvukaře, klapku i osvětlovače otrhat v záběru všechny bílé bobulky na keřích pámelníku. Věděl, že v tuhle roční dobu už bývají keře úplně holé.

Kateřinu Brožovou zase dokázal přesvědčit, že dlažební kostku musí po Krausovi hodit stůj co stůj, že to tam prostě patří. Bránila se do poslední chvíle, ale i ona podlehla. Výsledek? Scéna to byla opravdu působivá.

A také díky Adamcovi se Nova nakonec dohodla s hercem Jaromírem Hanzlíkem, který už víc než deset let herecké nabídky zarputile odmítá. Roli doktora Krásy vzal i kvůli němu. Se scenáristkou pak vedl nekonečné rozhovory. Oblíbený herec totiž rád o své roli rozhoduje, podobně jako třeba Dustin Hoffman. Ten je pověstný tím, že svými připomínkami okolí doslova ničí.

„Pro mě to byl bolestivý proces, ale z pana Hanzlíka jsem nadšená. Ve třetí řadě snad bude spokojen i on,“ doufá scenáristka. Zanedlouho totiž doktor Krása vstoupí do života osamělé Dagmar, okouzlí ji a možná se dočkáme nové love story... Nebo ne?

foto
Seriál Pojišťovna štěstí vysílá
TV Nova každé PONDĚLÍ A STŘEDU

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz