Z natáčení nového filmu Jaroslava Brabce Post bellum | foto: Michal Sváček, MAFRA

Jak se točí Körner aneb o zadnici a novém filmu Jaroslava Brabce

  • 1
Trojanův mlýn leží hned za Prahou, ale nebýt častých přeletů letadel, mohl by předstírat dávnou samotu uprostřed divokých hvozdů. Proto láká řadu filmařů; nyní si hraje na zájezdní hospodu z 19. století, kde se natáčí příběh Post bellum.

"Škoda že nemůžete počkat do noci; přijdete o krásnou scénu, kdy Igor Bareš vypíchne Pavlovi Liškovi oko," směje se režisér Jaroslav Brabec. "Teď točíme krotší záběr: Vilma Cibulková pere prádlo, Bareš brousí nože a zkusí ji - však víte."

Když se muži poperou

To že je krotké? V případě drsné poetiky Vladimíra Körnera ano. Děj jeho novely Post bellum se odehrává po prusko-rakouské válce v roce 1866 a nese název podle termínu, jímž se označovali vojáci, kteří přežili. Jedním z nich je mladý důstojník rakouské armády, který sice po bitvě u Hradce Králové získal od císaře vyznamenání, ale nikoli radu, proč žít dál. Pro službu, pro lásku?

Z natáčení Post bellum


Mlýn dostal český i německý vývěsní štít Hostinec Na bojišti a náležitou výbavu. Na blátivém dvoře se najdou sudy, žebřiňáky, trakaře, vysloužilý kanon, "kadibudka", sláma, hnojiště, brus - a mezi kamerami pobíhá režisér s batůžkem na zádech, jako by přijel z festivalu nezávislé tvorby. "Však to je svým způsobem nezávislý film," žertuje Brabec o projektu, na nějž čekal sedm let.

Z natáčení Post bellum"Každý rok v ČT řekli, že už na sto procent točíme, ale vždy znovu to skomíralo a před rokem zhynulo definitivně. Až teď najednou se projekt vydoloval - údajně proto, že se odsunul původně plánovaný Jan Hus, kterého nakonec budu paradoxně dělat taky já," líčí režisér.

Proč o Post bellum tolik stál? "Protože téma, ač historické, je současnější než současnost: v morálce, odpovědnosti, osobní statečnosti," popisuje příběh, jehož historickou věrnost sledují odborní poradci.

Hlavní roli statečného, ale věčného panice má Branislav Holíček. Bareš je jeho uzurpátorským podřízeným a Cibulková hraje Barešovu milou, která je v hostinci k mání pro všechny. Muži se o ni poperou a míří k pomstě. "Celá ta válka byla nanic, takže ani jeden osud s ní spjatý nemůže skončit dobře," naznačuje režisér.

Pozor na boty

S prádlem se Cibulková vydá přímo do potoka. "Nenastydneš?" stará se Brabec. "Neboj, je to příjemné," libuje si bosá herečka v umokřené sukni. Bareš vedle ní balancuje na kamenech, zatímco hasiči kropí celé okolí.

"Je to Körner, musí pořád pršet nebo alespoň být po dešti, zkrátka věčný pocit marasmu," vysvětluje režisér. Jakmile přeletí další letadlo, Brabec zavelí: "Vypustit kozy a ovce, zavřít vrátka." Zvířata se nahrnou ke břehu a Cibulková se směje: "Jen aby mi nesežraly boty!"

Z natáčení Post bellum

Kamera se rozjede, herci si házejí prádlo a v dialogu probírají hlavního hrdinu. "Nemá ani zadnici," tvrdí Cibulková, Bareš jí oponuje: "Zadnici třeba ne, ale zato má odvahu." Než se dvůr znovu zakropí, herec se svěří: "Je ironií, že právě novelou Post bellum jsem začal objevovat Vladimíra Körnera. Četl jsem ji a litoval, že není zfilmována, přímo se mi odvíjela před očima. Teď se točí - a je to trochu jiné, než jsem si představoval," říká Bareš.

Další role ztvární Vladimír Dlouhý, Hana Maciuchová, František Němec či Jiří Lábus. Točí se do půli října a ČT film uvede na jaře 2010.