Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se střihá televizní konfekce

  11:31aktualizováno  11:31
Není legrace jako legrace. Průvodce sobotní zábavy na ČT 1 se usměvavě škrtí v tmavém obleku, kdežto jeho protějšek na Nově střídá převleky až po rudozelený šaškovský úbor s rolničkami - snad abychom si vynález barevné televize pořádně užili. Pravda je, že bez hýřivé křiklavosti vnějšího obalu by z Novy zbyla sotva polovina. Ale také je pravda, že pro šedou konfekčnost České televize mohly obrazovky klidně zůstat černobílé.
Tak třeba hned zmíněný sobotní pořad - novinka, která hlásí svou unylost už názvem Jsou hvězdy, které nestárnou. Jen další retro, další vzpomínání, další brakování archivů, proložené týmiž hosty naživo, další variace na téma Takoví jsme bývali, takoví jsme dnes. Zpívající moderátor a imitátor Vladimír Hron má bezesporu všestranné schopnosti, zosobňuje však přesně tu vlídně uhlazenou univerzálnost, mimogenerační výraz, obecně bezzubou přijatelnost, jež je pro ČT typická. Neurazí, ale ani nezvedne ze židlí, nekoktá ani neprovokuje; stejně učesaně působí celý pořad. Dost možná i z něj sestřihnou příští generace Kavčích hor "nový" odvozený pořad písničkového vzpomínání, takové retro na třetí.

Ona formální všednost, zglajchšaltování či zestejnění tvaru se v ČT týká také dokumentů. Typově vyhraněné vzory z dovozu, ať už hravá názornost Milénia či sevřená úspornost Minut dvacátého století, zůstávají nepovšimnuty. Dokonce i tak zajímavá, zdravě kontroverzní osobnost jako Egon Bondy pak v sobotním večeru na ČT 2 doplácí na rutinní postupy. Jinak chytře vystavěný dokument byl zbytečně rozdroben do dvou předlouhých dílů a ani výjimečný režisér-portrétista Jordi Niubo se nevzdal několika povšechných klišé, jaká představují filozof bloumající po nábřeží či sedící ve vlaku, za jehož okny, podbarvena hudbou, "ubíhá" krajina a historie. Paradoxně se tak někdejší neoficiální kultuře dostává v televizi jakéhosi razítka zoficiálnění, zařazení do svazku úhledných spisů, což je to nejsmutnější, co ji mohlo potkat.

Pak zdánlivě běžná "kusovka" jako Věčné děti z cyklu Curriculum vitae vidí svět čistší, neboť poctivě přímý, soustředěný "jen" na svědectví nekomplikovaného šéfa kapely a jeho postižených svěřenců. Jistě, i tady občas zazní tklivý klavír, ale rozšafný kapelník jej naštěstí vždy nesentimentálně přehluší. Dechovka, kterou tu hrají, má více smyslu než všechny umělé Vlachovky.

Studentské Prology si mohou dovolit svobodnější metody. Andrea Prenghyová nejprve vylíčila, proč jí dokument o českých hrách na Indiány nedovolili natáčet v autentickém prostředí i přesto, že si oblékla bederní sukénku, a teprve po autorském extempore představila část filmu, kde si nápaditě pomáhá hranými prvky. Jeden příklad za všechny: hrdina píše indiánský příběh, úryvek čte dětský hlas a za zády spisovatele se děj zhmotní; "pravý" Indián se z šera rozmachuje tomahawkem. Ano, v Prolozích jsou ještě filmy z radosti a pro radost. Snad i proto, že z nich se "střiháky" do televizních regálů nevyrábějí.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz