Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se hraje Dračí doupě, psané pro Novotného a Trojana

  11:56aktualizováno  11:56
Dva někdejší spolužáci z medicíny se vypraví na vandr do lesa. Dvacet let se neviděli, ale k tomu místu je poutá zážitek, na který ani jeden z nich nebyl s to zapomenout.

Dejvické divadlo Praha - z inscenace Dračí doupě | foto: Hynek Glos

Slovenský dramatik Viliam Klimáček napsal hru Dračí doupě přímo pro Dejvické divadlo a jeho dva herce, Ivana Trojana a Davida Novotného. Spolu s nimi hrají ještě Martin Myšička, Klára Issová a Klára Melíšková.

Oba hlavní charaktery pojmenované podle svých představitelů, jsou ve věku, kde se poprvé začíná sčítat poměr životních výher i pádů. Zatímco David selhal více v rodinném životě (má za sebou nevydařené manželství), Ivan zase schopnosti kvalitního chirurga vyměnil za rentabilnější, ovšem podstatně podřadnější "dealování" zubních kartáčků.

"Nejvíc mě na hře přitahovala právě rovina generační. Je vám přes čtyřicet, něco máte za sebou a něco ještě před sebou. Ve Viliamově textu je tato situace dramaticky zvýrazněná onou událostí před dvaceti lety, která postavy žene ke specifickému jednání," říká Karel František Tománek, pro nějž je Dračí doupě první režií v Dejvickém divadle, scéně, kterou jinak zná důvěrně jako letitý dramaturg a pro niž napsal také hru o beatnících KFT Sendviče reality.

Při práci na Dračím doupěti si tak vyměnil roli s režisérem a uměleckým šéfem divadla Miroslavem Krobotem, který inscenaci poskytl dramaturgickou oporu.

Chybí nám mýtus

Jednou z možností, jak se vyrovnat s krizí středního věku, může být i únik do fantastických světů: kus se jmenuje podle českého názvu stolní hry na hrdiny Dungeons and Dragons, kterou hrají převážně dospělí po celém světě. Ivan se navíc učí elfsky, David zase klingonsky – tedy umělé jazyky fantasy světů.

"Měl jsem vymyšlený a postavený příběh bez použití motivu Dračího doupěte. Pak se mi reálné postavy spojily s typy ze hry – trpaslíky, barbary či hraničáři – právě proto, že každý máme nějaké charakteristické vlastnosti, schopnosti či nedostatky," říká dramatik Viliam Klimáček, jehož rozmach fantasy fenoménu fascinuje.

"Patrně nám chybí silný mýtus, ideje a étos, že si vytváříme paralelní světy se všemi těmi úžasnými animacemi," přemýšlí Klimáček.

Na jevišti se v poslední čtvrtině inscenace skutečně Dračí doupě hraje. Neměl dramatik Klimáček a režisér Tománek obavy, zda starší generace, nezasažená fantasy kulturou, bude vůbec rozumět tomu, co se před ní odehrává? Klimáček poukazuje na fakt, že v Česku existuje široký fanklub i povědomí o hře, a dodává: "Navíc si myslím, že je dobře, pokud zůstává určité tajemno."

"Já sám jsem na začátku zkoušení nevěděl, co je to přesně Dračí doupě. Osobně bych tedy nevsadil na to, že to všichni v publiku vědí," uvažuje Tománek. "Jde o hru na hru, ale snažíme se ji hrát s vědomím souvislostí a podle všeho tomu diváci rozumějí," dodává režisér.

Hráčské motivy z Dračího doupěte mají totiž v textu více než jen ozdobnou funkci. Ukazují totiž na praktiky nejrůznějších psychologických testů, kterými firmy prověřují vlastnosti a protistresovou odolnost svých zaměstnanců, často v extrémních podmínkách. Karla Františka Tománka zaujal motiv samotného hráčství jako "schopnosti riskovat, vyhnat věci do krajnosti a přijmout výsledek, ať je jakýkoliv".

Tománkova úprava se také poměrně odchýlila od původního textu, nabízí například zcela jiné vyústění. "Viliam napsal Dračí doupě jako hru, kde se prolíná dramatická linka s linkou mytologickou. Během čtení jsme velmi podrobně rozebírali motivy a psychologii postav a dostali jsme se trochu jinam. Nechtěli jsme jeho text popřít, ale přečíst očima našich životních zkušeností," dodává režisér.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz