Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se hraje Dračí doupě, psané pro Novotného a Trojana

  11:56aktualizováno  11:56
Dva někdejší spolužáci z medicíny se vypraví na vandr do lesa. Dvacet let se neviděli, ale k tomu místu je poutá zážitek, na který ani jeden z nich nebyl s to zapomenout.

Dejvické divadlo Praha - z inscenace Dračí doupě | foto: Hynek Glos

Slovenský dramatik Viliam Klimáček napsal hru Dračí doupě přímo pro Dejvické divadlo a jeho dva herce, Ivana Trojana a Davida Novotného. Spolu s nimi hrají ještě Martin Myšička, Klára Issová a Klára Melíšková.

Oba hlavní charaktery pojmenované podle svých představitelů, jsou ve věku, kde se poprvé začíná sčítat poměr životních výher i pádů. Zatímco David selhal více v rodinném životě (má za sebou nevydařené manželství), Ivan zase schopnosti kvalitního chirurga vyměnil za rentabilnější, ovšem podstatně podřadnější "dealování" zubních kartáčků.

"Nejvíc mě na hře přitahovala právě rovina generační. Je vám přes čtyřicet, něco máte za sebou a něco ještě před sebou. Ve Viliamově textu je tato situace dramaticky zvýrazněná onou událostí před dvaceti lety, která postavy žene ke specifickému jednání," říká Karel František Tománek, pro nějž je Dračí doupě první režií v Dejvickém divadle, scéně, kterou jinak zná důvěrně jako letitý dramaturg a pro niž napsal také hru o beatnících KFT Sendviče reality.

Při práci na Dračím doupěti si tak vyměnil roli s režisérem a uměleckým šéfem divadla Miroslavem Krobotem, který inscenaci poskytl dramaturgickou oporu.

Chybí nám mýtus

Jednou z možností, jak se vyrovnat s krizí středního věku, může být i únik do fantastických světů: kus se jmenuje podle českého názvu stolní hry na hrdiny Dungeons and Dragons, kterou hrají převážně dospělí po celém světě. Ivan se navíc učí elfsky, David zase klingonsky – tedy umělé jazyky fantasy světů.

"Měl jsem vymyšlený a postavený příběh bez použití motivu Dračího doupěte. Pak se mi reálné postavy spojily s typy ze hry – trpaslíky, barbary či hraničáři – právě proto, že každý máme nějaké charakteristické vlastnosti, schopnosti či nedostatky," říká dramatik Viliam Klimáček, jehož rozmach fantasy fenoménu fascinuje.

"Patrně nám chybí silný mýtus, ideje a étos, že si vytváříme paralelní světy se všemi těmi úžasnými animacemi," přemýšlí Klimáček.

Na jevišti se v poslední čtvrtině inscenace skutečně Dračí doupě hraje. Neměl dramatik Klimáček a režisér Tománek obavy, zda starší generace, nezasažená fantasy kulturou, bude vůbec rozumět tomu, co se před ní odehrává? Klimáček poukazuje na fakt, že v Česku existuje široký fanklub i povědomí o hře, a dodává: "Navíc si myslím, že je dobře, pokud zůstává určité tajemno."

"Já sám jsem na začátku zkoušení nevěděl, co je to přesně Dračí doupě. Osobně bych tedy nevsadil na to, že to všichni v publiku vědí," uvažuje Tománek. "Jde o hru na hru, ale snažíme se ji hrát s vědomím souvislostí a podle všeho tomu diváci rozumějí," dodává režisér.

Hráčské motivy z Dračího doupěte mají totiž v textu více než jen ozdobnou funkci. Ukazují totiž na praktiky nejrůznějších psychologických testů, kterými firmy prověřují vlastnosti a protistresovou odolnost svých zaměstnanců, často v extrémních podmínkách. Karla Františka Tománka zaujal motiv samotného hráčství jako "schopnosti riskovat, vyhnat věci do krajnosti a přijmout výsledek, ať je jakýkoliv".

Tománkova úprava se také poměrně odchýlila od původního textu, nabízí například zcela jiné vyústění. "Viliam napsal Dračí doupě jako hru, kde se prolíná dramatická linka s linkou mytologickou. Během čtení jsme velmi podrobně rozebírali motivy a psychologii postav a dostali jsme se trochu jinam. Nechtěli jsme jeho text popřít, ale přečíst očima našich životních zkušeností," dodává režisér.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz