Pavel Zajíček a Dg 307

Pavel Zajíček a Dg 307 - Pavel Zajíček a Dg 307 | foto: archiv

Jak proměnit železnou tyč ve smyčec

Agon Orchestra, nejznámější české těleso, věnující se soudobé vážné hudbě, se programově zajímá o český underground. Aktuálně o Dg 307.

V minulých letech Agon Orchestra vesměs velmi úspěšně vytvořil tématické programy ze skladeb Psích vojáků, Plastic People Of The Universe a MCH Bandu. Ve středu 28. června dojde v divadle Archa na premiéru cyklu coververzí písní Dg 307 za účasti jejího leadra Pavla Zajíčka.

V jistém ohledu může být idea kmenových autorů Agonu Petra Kofroně, Michala Nejtka či Martina Smolky, kteří se všichni na projektu, nazvaném Dg 307 Remix, podílejí, poněkud zvláštní: klasická podoba Dg 307 ze sedmdesátých let byla totiž programově barbarská, svým způsobem "antihudební".

Spoluzakladatelé souboru, básník Pavel Zajíček a baskytarista Milan Hlavsa, si předsevzali nalézt originální způsob vyjádření mixem zvuků, vycházejících jak z klasických hudebních nástrojů i nejrůznějších nehudebních zdrojů včetně železného harampádí.

Dg 307 tak byli jednou z prvních industriálních skupin ještě v době, kdy industriál jako žánr neexistoval. Mohlo by se tedy zdát, že je takovýto avantgardistický model v příkrém rozporu se sofistikovaným přístupem, který od podstaty mají klasicky vzdělaní umělci, sdružení v Agonu.

Je ale fakt, že Dg 307 tak, jak znovu existují od začátku devadesátých let po návratu Pavla Zajíčka z emigrace, mají ke klasicky vnímanému muzikantskému přístupu mnohem blíže než kdykoli předtím. A navíc - Agon už několikrát předtím (zvláště v plastikovském případě) dokázal, že se umí i k hudbě, postavené na velmi neortodoxních prostředcích, postavit čelem.