Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak přemýšleli a jak jednali Němci ze Sudet

  11:48
Fenomén vývoje v sudetoněmeckém pohraničí po Mnichovu 1938 zůstával až na výjimky několik desetiletí mimo historiografický záběr. V českém prostředí se na tom podepisovaly ideologické důvody. Studie se ve větší míře mohly objevovat až po roce 1989. Německé dějepisectví se sice zevrubně zabývalo kritickou reflexí nacistické vlády, o problematiku Sudet však téměř nezavadilo.

Poválečné vzpomínky odsunutých sudetských Němců se sice obsáhle věnují prožitku odsunu, ale to, co předcházelo - rozbití československého státu a nacistická nadvláda - se snaží z historické paměti spíše vytěsnit. Mlčení sporadicky prolomily jen práce věnující se zhodnocení odboje (například od Leopolda Grünwalda). Obsáhlejší zpracování se i na německé straně objevila až koncem 90. let. Jedním z nich je práce Volkera Zimmermanna Sudetští Němci v nacistickém státě.

Vděčnost i rozčarování
Autor patří k mladé generaci německých historiků, kteří usilují o zachycení česko-německých vztahů bez stereotypů a zjednodušení, a to nejen u vyhrocených okamžiků války, ale také v charakteristice soužití obou národností během první republiky. Zimmermann, žák Detlefa Brandese (u nás známého autora dějin protektorátu), působí v Düsseldorfu a své vědecké aktivity zaměřil na otázky mechanismu totalitní moci; nedávno vydal obsáhlou knihu k otázce vztahu německé justice k poválečnému potrestání nacistických zločinů. Pro komplexní zmapování dějin "vzorové župy Sudety" Zimmermann využil široký záběr pramenných materiálů, především hlášení německých bezpečnostních a správních orgánů. To mu umožnilo objektivní zachycení politicko-správních a ekonomicko-sociálních procesů, ale také proměn nálad v Sudetech od 30. let až do prvních květnových dnů 1945.

V úvodu Zimmermann sumarizuje meziválečný česko-německý vztah. Připomíná, že hlavním motivem euforie z Hitlerovy politiky nebyl ani tak příklon k nacismu jako spíše nenávist vůči českému etniku. Nadšení nad návratem do lůna říše, které vládlo v Sudetech v prvních měsících po Mnichovu, začalo chladnout a objevily se první konflikty. Pramenily například z postupného "glajchšaltování" společenského života, kupříkladu v radikálním omezení činnosti spolků, paradoxně i těch, které se hlásily k protičeskému nacionalismu. Nespokojenost se odrážela také v sociálním a ekonomickém postavení, když třeba značnou část lukrativních postů i arizovaného majetku ovládli soukmenovci z říše. Zimmermann však připomíná, že všechna negativa nakonec přebíjel pocit vděčnosti vůdci.

Sudetoněmecké prostředí a jeho elity netvořily homogenní monolit. Proto autor sledoval spory různých ideových proudů. Sváry měly své kořeny již před válkou mezi skupinou tzv. Kameradschaftsbundu v Henleinově hnutí (k němu se hlásili zvláště stoupenci filozofa Othmara Spanna) a tvrdým nacistickým jádrem. Zimmermann však vyvrací tradované mýty o podílu bývalých "spannovců" na odboji; kloní se k tomu, že šlo spíše o "rodinné vády uvnitř systému". Ilustruje na nich také diferenciaci uvnitř nacistických špiček, mimo jiné Heydrichův zájem o oslabení Henleinovy mocenské pozice - proto například Henlein přivítal zprávu o atentátu!

Strach z odplaty
Zimmermann konstatuje, že obyvatelé Sudet byli rozhodnými zastánci konečného vítězství německých zbraní. Naděje ve válečný obrat, k níž se s fanatickou urputností Němci v pohraničí upírali, souvisela se strachem z poválečné odplaty, která narůstala s přibližující se frontou.

V závěru knihy dostalo také prostor pojednání o odboji, který se však v Sudetech mezi Němci omezil především na sociální demokraty a komunisty a zčásti také na katolickou církev (v sudetské župě například neplatil - na rozdíl od "staré říše" - Hitlerův konkordát s Vatikánem). Své zpracování by si přitom určitě zasloužila postava litoměřického biskupa Antona Webera, který přes svůj německý původ aktivně podporoval také české věřící. A zapomenout nesmíme, že autor se zajímal také o osudy českého obyvatelstva, které po Mnichovu zůstalo na obsazených územích (podle odhadů žilo v Sudetech kolem 400 000 Čechů), a o formy jejich diskriminace i odporu.

Zimmermannova práce je výborným souhrnem odpovědí na dosud opomíjené otázky česko-německého soužití. Může posloužit jako východisko pro monografie také z per českých odborníků. Podobné práce svým věcným pohledem mohou přispět ke zklidnění napětí, které diskuse o česko-německé minulosti provázejí.

Volker Zimmermann: Sudetští Němci v nacistickém státě. Politika a nálada obyvatelstva v říšské župě Sudety (1938-45).
Přeložil Petr Dvořáček, odborná revize Lubor Václavů, doslov Alena Míšková. Prostor ve spolupráci s nakladatelstvím Argo, Praha 2001 (fakticky vyšlo 2002), 580 stran, náklad neuveden, cena 599 korun.


Volker Zimmermann: Sudetští Němci v nacistickém státě.

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...