Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na výstavu nahlížel pan Divák?

  10:18aktualizováno  10:18
Dosud největším projektem Správy Pražského hradu byla výstava Deset století architektury; rozpočet činil šedesát milionů korun, příprava zabrala tři roky. Akce trvala od 6. dubna do 31. října a dnes jsou již známa celková čísla: výstavu navštívilo 155 266 lidí. Tržby z prodeje doprovodných publikací, videokazet a dalších materiálů dosáhly 2 275 000 korun.

O tom, jak lidé akci přijali či co je vůbec motivovalo k návštěvě, lze z celkových sum ovšem zjistit těžko, ač odpovědi na tyhle otázky jsou pro organizátory podobně ambiciózních projektů důležité. Správa Pražského hradu si však u agentury STEM/MARK objednala průzkum. Měl zjistit hodnocení výstavy jako celku i jejích jednotlivých expozic, motivaci k návštěvě, úspěšnost reklamní kampaně, spokojenost či nespokojenost s otevírací dobou a cenou vstupného i případný zájem o další podobné akce. Průzkumu se na přelomu července a srpna zúčastnilo 507 osob.

Známky za celkový dojem

Spokojenost s Deseti stoletími architektury se ukázala značná. Ve všech možných kategoriích - od úrovně nasvícení a kvality popisků přes hodnocení dětského programu a doprovodných videoprojekcí až po otázku, zda výstava splnila očekávání jako akce poskytující přehled o vývoji domácí architektury či jako událost letošní kulturní sezony - neklesla průměrná hodnota pod 4,5 bodu; možné maximum bylo 6 bodů. Dětský program získal 5,63 bodu, schopnost jednotlivých expozic navodit atmosféru dané historické doby 5,34 bodu, naplnění očekávání jedinečného zážitku 5 bodů. Relativně nejhůře byly hodnoceny informační materiály, popisky a propagace výstavy (kolem 4,8 bodu).

Z jednotlivých expozic se nejvíce líbila gotika (5,28 bodu, nejméně oddíl věnovaný 19. století (4,62 bodu). S gotikou bylo spokojeno 95 procent návštěvníků, s expozicí románské architektury 94, s renesancí 89, s barokem 88, s 20. stoletím 86 a s 19. stoletím 81 procent respondentů. Obě nejlépe hodnocené expozice za svůj úspěch z valné části vděčí sugestivní atmosféře podzemních prostor Královského paláce. Zatímco u ostatních oddílů se nejvíce líbily vystavené modely a makety, v případě expozic románské a gotické architektury to byly právě samy výstavní prostory.

Více mimopražských a žen

Průzkum rovněž zjistil, že mimopražští návštěvníci tvořili nadpoloviční většinu (54 procent), z nich celých 62 procent uvedlo, že návštěva výstavy byla hlavním důvodem jejich cesty do Prahy. To je důkaz, že organizátorům se podařilo profilovat Deset století architektury jako akci celorepublikového významu!

Podle motivace k návštěvě se mohli respondenti zařadit do jedné ze tří kategorií: 43 procent uvedlo, že si výstavu nechtělo nechat ujít, 37 procent se považuje za pravidelné návštěvníky významných kulturních akcí a 20 procent na výstavu zašlo z profesionálního zájmu. Podle pohlaví převažovaly mezi návštěvníky ženy (65 procent), ty také ve většině kategorií hodnotily tuto výstavní událost o něco kladněji.

Výstavu doprovázela rozsáhlá propagační kampaň, na které se podílelo 19 mediálních partnerů a jejíž komerční hodnota byla 40 milionů korun. Tuto kampaň zaznamenalo 83 procent dotazovaných, přičemž 49 procent z nich připustilo, že je motivovala k návštěvě. Lidé však nepříliš rozlišovali mezi sponzory (na toho generálního, Českou spořitelnu, si vzpomněla správně zhruba čtvrtina respondentů) a mediálními partnery; za sponzory byli často zaměňováni právě mediální partneři - především Česká televize, která výstavu podpořila reklamními spoty, ale rovněž vysílá stejnojmenný dokumentární cyklus o architektuře. Z oněch tří čtvrtin návštěvníků Deseti století architektury, kteří zhlédli alespoň jeden díl onoho TV cyklu, 40 procent připustilo, že pro ně byl motivací k návštěvě výstavy.

Nebylo to drahé

Organizátoři nevydali vstupenky do jednotlivých expozic, nýbrž jen společný lístek na celou výstavu platný dva měsíce. Vstupné na každou expozici by přitom preferovala necelá čtvrtina návštěvníků. Cena základní vstupenky činila 240 korun: 86 procent respondentů považovalo tuto výši za přiměřenou, šest procent dokonce za nízkou. Možnosti rozložit si návštěvu do dvou měsíců využilo či plánovalo využít 84 procent respondentů. S úspěchem se setkalo čtvrteční prodloužení otevírací doby.

Ve velkých výstavních projektech hodlá Správa Pražského hradu pokračovat. V běhu jsou přípravy na akci věnovanou královské dynastii Jagellonců (k vidění bude v roce 2004). Poslední otázka průzkumu proto směřovala k tomu, nakolik je téma národní historie pro návštěvníky výstavy zajímavé - za právě takové je považovalo 88 procent, 12 procent uvedlo, že by záleželo na historickém období.

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - baroko

Deset století architektury - architektura 19. století

Deset století architektury - architektura 19. století

Deset století architektury - architektura 19. století

Deset století architektury - architektura 19. století

Deset století architektury - 20. století

Deset století architektury - 20. století

Deset století architektury - 20. století

Deset století architektury - 20. století

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz