Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak literáti malují, jak malíři píšou

  11:14aktualizováno  11:14
Na třech místech se v průběhu letošního roku představí unikátní výstava Slovem i obrazem. Její první "štací" bude od 22. dubna do 25. května pražská galerie Vltavín, kde bude součástí veletrhu Svět knihy.

Tomáš Přidal: Podzemní babička (2006) | foto: archiv

Výstava se zabývá fenoménem propojení výtvarné a slovesné tvorby. Budou na ní představeni autoři, kteří se primárně zabývají literární činností a často tvoří i zajímavé výtvarné výstupy, ve společnosti s autory, kteří se primárně zaobírají výtvarným uměním a přitom dokáží zajímavým způsobem vládnout slovu.

"Cílem je upozornit na kvalitu práce i v oblasti, v níž jsou někteří ze zúčastněných autorů méně známí, a snaha spojit dva kreativní, tvůrčí obory společným jmenovatelem," uvádějí kurátoři Radim Kopáč a Kateřina Tučková.

"Široce pojatá výstava tak představuje most mezi dvěma obory, které si v minulosti byly poměrně blízké (pohlédneme-li na historii umění 20. století, která gradovala až k lettrismu a vizuální poezii) a poprvé v českém výstavnictví souhrnně seznamuje veřejnost s tvořícími literáty a píšícími výtvarníky," dodávají.

V průřezu všemi generacemi žijících autorů, počínaje Janem Švankmajerem, Ludvíkem Kunderou a Adrienou Šimotovou a konče generací Tomáše Přidala, Vikiho Shocka ad. se na výstavě oběma druhy své tvorby představí zhruba čtyřicet autorů.

Kromě uvedených mezi nejznámější jména patří například Vladimír Kokolia, Josef Kroutvor, Michal Machat, Alena Nádvorníková, Petr Nikl, Marian Palla, Jaroslav Róna, Michal Šanda, Michal Singer, František Skála Jr., Jan Štolba, Vlastimil Třešňák či Petr Váša.

Každý z nich vybral ze své současné tvorby několik výstupů obou forem, a výstava tak představuje aktuální tendence v díle každého ze zastoupených autorů.

Instalace je přizpůsobena podstatě projektu, tedy souběžnému představení jak výtvarných prací, tak úryvků ze slovesné tvorby. Tím se výstava stane zdrojem požitků z obrazu i textu a návštěvník může v sálech sledovat nejen paralely v rámci děl jednotlivců, ale i všech zastoupených.

Výstava je doprovázena obsáhlým katalogem, který se dané problematice věnuje rozsáhlým textem historika, filosofa a estetika Jana Suka, kurátorů Kateřiny Tučkové a Radima Kopáče a texty a reprodukcemi děl zastoupených autorů.

V českém prostředí doposud podobná práce chyběla – výstava tak umožňuje vzniknout první souhrnné studii o problematice výtvarného umění a literatury, o střetech obou vyjadřovacích forem a o možnostech jednotlivých uměleckých individualit.

Z Prahy se výstava Slovem i obrazem přesouvá do brněnského Divadla Husa na provázku, kde bude ve dnech 29. června - 31. července doprovázet Měsíc autorského čtení. Ve dnech 10. října - 30. listopadu pak doprovodí Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz