Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak literáti malují, jak malíři píšou

  11:14aktualizováno  11:14
Na třech místech se v průběhu letošního roku představí unikátní výstava Slovem i obrazem. Její první "štací" bude od 22. dubna do 25. května pražská galerie Vltavín, kde bude součástí veletrhu Svět knihy.

Tomáš Přidal: Podzemní babička (2006) | foto: archiv

Výstava se zabývá fenoménem propojení výtvarné a slovesné tvorby. Budou na ní představeni autoři, kteří se primárně zabývají literární činností a často tvoří i zajímavé výtvarné výstupy, ve společnosti s autory, kteří se primárně zaobírají výtvarným uměním a přitom dokáží zajímavým způsobem vládnout slovu.

"Cílem je upozornit na kvalitu práce i v oblasti, v níž jsou někteří ze zúčastněných autorů méně známí, a snaha spojit dva kreativní, tvůrčí obory společným jmenovatelem," uvádějí kurátoři Radim Kopáč a Kateřina Tučková.

"Široce pojatá výstava tak představuje most mezi dvěma obory, které si v minulosti byly poměrně blízké (pohlédneme-li na historii umění 20. století, která gradovala až k lettrismu a vizuální poezii) a poprvé v českém výstavnictví souhrnně seznamuje veřejnost s tvořícími literáty a píšícími výtvarníky," dodávají.

V průřezu všemi generacemi žijících autorů, počínaje Janem Švankmajerem, Ludvíkem Kunderou a Adrienou Šimotovou a konče generací Tomáše Přidala, Vikiho Shocka ad. se na výstavě oběma druhy své tvorby představí zhruba čtyřicet autorů.

Kromě uvedených mezi nejznámější jména patří například Vladimír Kokolia, Josef Kroutvor, Michal Machat, Alena Nádvorníková, Petr Nikl, Marian Palla, Jaroslav Róna, Michal Šanda, Michal Singer, František Skála Jr., Jan Štolba, Vlastimil Třešňák či Petr Váša.

Každý z nich vybral ze své současné tvorby několik výstupů obou forem, a výstava tak představuje aktuální tendence v díle každého ze zastoupených autorů.

Instalace je přizpůsobena podstatě projektu, tedy souběžnému představení jak výtvarných prací, tak úryvků ze slovesné tvorby. Tím se výstava stane zdrojem požitků z obrazu i textu a návštěvník může v sálech sledovat nejen paralely v rámci děl jednotlivců, ale i všech zastoupených.

Výstava je doprovázena obsáhlým katalogem, který se dané problematice věnuje rozsáhlým textem historika, filosofa a estetika Jana Suka, kurátorů Kateřiny Tučkové a Radima Kopáče a texty a reprodukcemi děl zastoupených autorů.

V českém prostředí doposud podobná práce chyběla – výstava tak umožňuje vzniknout první souhrnné studii o problematice výtvarného umění a literatury, o střetech obou vyjadřovacích forem a o možnostech jednotlivých uměleckých individualit.

Z Prahy se výstava Slovem i obrazem přesouvá do brněnského Divadla Husa na provázku, kde bude ve dnech 29. června - 31. července doprovázet Měsíc autorského čtení. Ve dnech 10. října - 30. listopadu pak doprovodí Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Jobs Contact
CNC Frézař (až 33.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz