Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak ještěrům z parku chutná mobil

  9:24aktualizováno  9:24
Spielberg to sice není, ale špatné to taky není - což se dá říci o málokterém třetím dílu kteréhokoliv hitu. Jurský park 3 plní přesně to, co se od něj čeká. A činí to zručně, úsporně - za půldruhé hodiny je po všem včetně nápadně otevřených dveří pro případné pokračování - a občas i s humorem.

Převzít otěže po Stevenu Spielbergovi, který se po dvou režiích pravěkých ještěrů stáhl do role producenta, muselo být jistě sebevražedné. Jenže Joe Johnston věděl, že vizuální a výtvarné efekty umí: podílel se na Indiana Jonesovi i Hvězdných válkách, coby režisér se obhájil dětským dobrodružným hororem Jumanji. A věděl také, že napodobit Spielberga by bylo cestou do pekel.

Takže co potřeboval? Scénář, který by vymyslel novou záminku, kterak na ostrov pravěkých ještěrů dostat další výpravu lidí, přestože po předchozích dílech přece musí vědět, jaký osud je čeká. Tuhle povinnost splnili rovnou tři autoři, a dosti chabě - ale sotva by vymysleli něco originálnějšího než dítě v ohrožení, i kdyby jich bylo desetkrát tolik. Ale protože hrdina v podání Sama Neilla pokaždé přísahá, že už ho z bezpečí vědecké pracovny zpět na ostrov nevyláká vůbec nikdo, pomohli si k tomu ještě léčkou.

JURSKÝ PARK III
(Jurassic Park 3)

Režie: Joe Johnston
Scénář: Peter Buchman, Alexander Payne, Jim Taylor s postavami románů Michaela Crichtona
Kamera: Shelly Johnson
Produkce:
Hudba: Don Davis s použitím původního ústředního tématu
Hrají: Sam Neill, William H. Macy, Téa Leoni, Alessandro Nivola, Trevor Morgan, Michael Jeter, John Diehl, Bruce A. Young, Laura Dernová ad.
Žánr:
Délka:
Premiéra: 27. září 2001
K šarmantnímu Neillovi, jemuž tvář po zálesácku ztvrdne, jen co nasaje pach zvířat v terénu, pak stačí přidat dalších pár potenciálních svačinek pro ještěry: pravé (a rozvedené) rodiče onoho roběte plus matčina amanta, který do nebezpečí jejich potomka zavlekl. Klasické pravidlo - čím méně důležitá a kladná postava, tím větší čáka, že bude v efektním detailu sežrána - samozřejmě platí. Rozvraceči rodiny ještěři zasolí. Naopak oko přimhouří nad hodným tatínkem, zvlášť když ho představuje William H. Macy - dojemně nehrdinský typ, který filmu herecky kraluje a v hodině H skvěle klame tělem: nejdřív za záchranu syna slibuje miliony a pak kachle do koupelny.

Motivů, které příběh z říše milionářů a specialistů snášejí na zem mezi chudé a nešikovné smrtelníky, je v Jurském parku víc. Něžnou "roli" tu pak hraje mobilní telefon, jehož náhlé zastřené zvonění nejdřív donutí diváky, aby se šacovali stejně jako zmatení rekové na plátně, než zjistí, že vyzvání v bříšku jednoho z predátorů. A když telefon získají zpět a mají šanci na jediné zavolání o pomoc, zvedne ho na druhé straně jen hravé batole u televize...

Pár vtipných meziher ovšem nemění nic na tom, že Jurský park 3 je tu především od toho, aby dokládal heslo Komu není rady, tomu není pomoci. Nekřičte, nehýbejte se, neohlížejte se! Ale cožpak ti blázni svého vůdce poslechnou? Ne, a hned je honí další nestvůra. Z těchhle "ještěřích" scén utkvějí zejména tři: společný zběsilý útěk lidí a vegetariánské zvířeny před masožravou, letecký únos malého Robinsona a ohnivý souboj ve vodě. Jinak už tu snad všechno bylo. J

urský park 3 je zkrátka svižným řemeslem. Nemá Spielbergův pohádkový rozmach ani jeho fantaskní poezii, což snad nikdo nečekal. A hlavně není první. Zřejmě ani poslední - ale vymyslet čtvrtý díl, aby působil překvapivě, to aby scenárista upsal duši čertu.

Jurský park 1 (1993) - režisér Steven Spielberg sáhl po předloze Michaela Crichtona, použil tehdy revoluční technologii, za niž film získal tři ceny Americké filmové akademie.
Jurský park 2: Ztracený svět (1997) - opět režíruje Spielberg podle Crichtona, opět za vizuální efekty nominován na Oscara, má stále rekordní tržby za prvý víkend - 92,7 milionu dolarů.
Jurský park 3 (2001) - producent Spielberg předává režii Joe Johnstonovi, scenáristé vyšli jen z postav Crichtonových děl. Z ještěrů přibyli pteradonti či spinosaurus.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Fotografie z filmu Jurský park 3.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz