Jan Svěrák | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Jak Jan Svěrák potkal filmové piráty

  • 212
Nejúspěšnější film roku Vratné lahve jde ve středu do prodeje na DVD. "Na legálním DVD!" zdůrazňuje režisér Jan Svěrák. Exkluzivně pro MF DNES vypráví, jak to bylo s krádeží filmu.

Když jeho hit unikl z kopie určené pro ministerstvo kultury na internet, odkud si jej stáhly tisíce lidí, odhadl škodu na pět milionů korun.

Teď už zná policie pachatele, Svěrák se dohodl o náhradě a vydané DVD s filmem nazývá sběratelskou edicí, jež krom Vratných lahví obsahuje zkrácené a vynechané scény, herecké zkoušky či komiks.

Chcete vědět více?

Kompletní exkluzivní vyprávění Jana Svěráka o krádeži filmu
Vratné lahve najdete
v zítřejším vydání
deníku MF DNES.

Přesto mu krádež nejde z hlavy: protože vůči ní nezná obranu a protože v ní spousta lidí nevidí nic špatného. "Přitom jsem si tak lámal hlavu, jak Vratné lahve ochránit," začíná Svěrák vyprávění o setkání s piráty. "Dlouho jsem netočil a věděl jsem, že kopírování se za tu dobu ohromně usnadnilo."

Věděl však také, že Vratné lahve by mohly "utéci" jen ze tří zodpovědných výrobních společností, které si riziko samy dobře ohlídají. "A že pokud to nedám z ruky a budu držet obraz a zvuk odděleně, nic se nemůže stát. Až se ozvali z ministerstva kultury, ať jim podle smlouvy dodám kopii, aby zkontrolovali, že jsou v titulcích," vysvětluje - státní fond kinematografie totiž na vznik filmu přispěl.

Režisér odpověděl, že by kvůli pirátům nerad materiál pouštěl, a navrhl dodatek ke smlouvě, který ministerstvo odmítlo: "Řekli, že když jim film nedám, nahlásí mě finančnímu úřadu." Režisér jednání natahoval, jak se dalo, ale v červnu už bylo nutné dát film dohromady kvůli zájmu zahraničí. Objednal tedy v DMP - Digital Media Production - kromě verzí s anglickými titulky i jednu kopii s vodotiskem pro ministerstvo.

"V DMP jsem dělal i svoje předchozí filmy. Grafická menu, bonusy a  vše, co je na DVD zábavné, vznikalo vždy tady; s nápadem, vtipem a naprosto profesionálně. Všechno se  hlídalo, předávalo z ruky do ruky, vypadalo to neprůstřelně. Před karlovarským festivalem jsem se dohodl s ministerstvem kultury, že jim film předáme proti podpisu a od té chvíle za něj nesou zodpovědnost. Čtrnáct dnů nato zvoní telefon, že film je na netu a ministerstvo mě prý podezírá z kulišárny, aby mi museli platit škodu," líčí Svěrák.