Jak Hollywood honil upíry nad Prahou

  • 8
Naproti je obecní úřad, vedle prodejna jahod. Obyčejné náměstíčko v Kunraticích na okraji Prahy. Ale za zdí dýchá jiný svět, dřevěná středověká víska s pokřivenými štíty, jíž se donedávna proháněli upíři.

Točil se tu Van Helsing, americký velkofilm za sto padesát milionů dolarů, který do českých i do amerických kin vstoupí zároveň v prvním májovém týdnu.

„Vlastně to vidím poprvé ve dne, točili jsme vždycky v noci. Tady z té pavlače jsem z výšky pěti metrů létala na laně - původně mi chtěli dát záskok, ale vyprosila jsem si, že to chci zkusit sama,“ vypráví herečka Dana Morávková, nyní slavná coby „zlá Andrea“ ze seriálu Primy Rodinná pouta.

Ve Van Helsingovi však stála na straně dobra, hrála mladou vesničanku, kterou před náletem záhrobních příšer uchrání jeden z hrdinů. „Upír jako by mě chytal za nohu, ale David Wenham mě vyrval z jeho spárů - a padl i polibek,“ směje se herečka, jíž budou mnohé ženy závidět. Wenham totiž patří k hvězdám Pána prstenů, kde hrál Faramira.

Podobnou roli, byť v opačném gardu, měl Marek Vašut - ten zase výkřikem Ne! v pravou chvíli varoval ústřední hrdinku v podání Kate Beckinsaleové, hlavní představitelky válečného dramatu Pearl Harbor.

„Není to sice role velká rozsahem, zato významem - záchrana života je mnohem důležitější,“ žertuje Vašut, jenž se často objevuje v zahraničních projektech. Může tedy srovnávat. Tvrdí, že Van Helsing byl „standardní“ - až na ten rozpočet.

Jen stavba vesničky přišla podle architekta Jaromíra Švarce na dvacet milionů. „Je to pravé dřevo. Ve světě už se nahrazuje lamináty, teď jsme dělali v italských ateliérech Cinecitta dekorace pro americký velkofilm Řím, který se bude točit snad pět let, jenže laminát je taky třikrát dražší.

Naše dřevěná vesnička tu stojí půldruhého roku a přinejmenším stejný čas nadále vydrží,“ odhaduje. V areálu by se totiž mohla točit ještě Transylvánie, přinejmenším ukázkový díl tohoto televizního projektu na obdobné „upírské“ téma.

Jako jeho producent by se měl vrátit Stephen Sommers, režisér dvou dílů úspěšné Mumie i Van Helsinga, kde se titulní hrdina - vymítač nestvůr v podání Hugha Jackmana - potýká kromě vampýrů v čele s hrabětem Draculou i s vlkodlakem nebo s Frankensteinovým monstrem.

Zvláštní kapitolu Van Helsinga tvoří kaskadérské kousky - a také na nich se podíleli čeští odborníci ze skupiny Ladislava Lahody, kteří se osvědčili už v Titaniku, v Gladiátorovi či ve válečném snímku Zachraňte vojína Ryana. Tentokrát jim scénář předepsal takzvaný „rigging“ čili lety na tenkém ocelovém lanku.

„Přes celou náves byl na dvou jeřábech zavěšen obrovský most,“ popisuje Lahoda, odkud „upíři“ vedli vzdušné útoky. Česko-americký tým dva měsíce pečlivě zkoušel, takže podle Lahody šlo o práci dokonale zajištěnou, spíše fyzicky náročnou než nebezpečnou, i když... „Praskla nám karabina, ačkoliv byla testována na zátěž půldruhé tuny. Takovou věc prostě nikdy nevyloučíte,“ říká.

Schopnosti českých kaskadérů Hollywood pravidelně oceňuje. Už podruhé byli nominováni na profesní cenu Taurus - kaskadérského Oscara - udíleného v květnu v Americe, a sice v kategorii nejlepší bojové scény za film Rytíři ze Šanghaje, natáčený rovněž v Česku. „Bývá to obrovská show, jako host přichází na ceremoniál třeba Arnold Schwarzenegger,“ těší se kaskadéři na výlet.

Fotografie z filmu Van Helsing

,