Dílo Marjon de Jong nazvané On the Edge (Na hraně)

Dílo Marjon de Jong nazvané On the Edge (Na hraně) | foto: archiv

Jak holandská malířka ovládla japonské umění

Důkazem toho, že japonské umění malby inkoustem na rýžový papír – tzv. umělecký styl sumi-e – může ovládnout i Evropan, nebo spíš Evropanka, je výstava holandské malířky Marjon de Jong. Ta bude k vidění po další tři měsíce v pražském hotelu Dorint Don Giovanni.

Umělkyně jako jedna z mála získala titul "Master in sumi-e paitings", a tak jsou její díla označena originální pečetí. Přitom se de Jong, která letos v říjnu oslaví šedesátiny, začala výtvarnému umění a této japonské technice věnovat teprve v osmatřiceti letech.

"Šla jsem kolem obchodu s výtvarnými potřebami a zaujalo mě náčiní, které se k malbě používá. Jako bych měla vizi, jak japonští umělci s jeho pomocí svá díla vytvářejí," vypráví malířka

Následně si našla učitele a objevila v sobě talent pro toto umění. Týž výjev ze své vize uviděla ve skutečnosti o pět let později, když Japonsko navštívila.

Většina z obrazů na výstavě vznikla během posledního měsíce a půl. "Nepracuji denně od devíti do pěti, inspirace přichází pomalu, sama od sebe – a pak mě to zcela ovládne. Nepřemýšlím o tom, co maluji, ani o výběru barev, jsem otevřená zdroji tvoření," říká autorka. Leckdy tak působivý obraz namaluje během chvíle několika tahy štětce.