Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak čtyři čeští Bondové obelstili Husáka

  1:00aktualizováno  1:00
Zní to jako bondovka. Kapesník je třeba přežehlit a dopis navlhčit, aby vystoupilo skryté písmo. Tajné zprávy se vkládají do vydlabaného dřeva či do cigaret, vysílačky čekají na přelet satelitu, šifrovací tabulky se pašují v bonboniéře.
Agent

Agent | foto: Profimedia.cz

Jenže to není výsek smyšlených dobrodružství britského agenta 007, nýbrž skutečnost, kterou za Husákovy éry zažívali čeští "Bondové" v západních službách. Čtyři z nich zítra na Nově představí zvláštní vydání pořadu Na vlastní oči, věnované výročí 17. listopadu 1989.

"Opravdu to tak funguje: tajnopisné zprávy, mrtvé schránky, mikrotečky," ujišťuje autor unikátního dokumentu David Vondráček. Před kameru přivedl čtveřici mužů, kterým za velezradu hrozil i trest smrti.

V pozadí jejich rozhodnutí stál vesměs 21. srpen 1968. Student hotelové školy zdrcený sovětskou invazí přislíbil ve Vídni spolupráci americké CIA. Než se mu ozvali s prvními úkoly, oženil se a dělal režimní kariéru: jeho manželka i tchán pracovali na ministerstvu vnitra, on sám měl v hotelu přístup k nahrávkám ze zasedání komunistů.

Druhý agent začal hrát na obě strany. Vojenský přidělenec v Paříži hned 22. srpna 1968 nabídl své služby francouzské vojenské rozvědce; jako odměnu za dlouholeté riskantní služby mu po listopadu 1989 zaplatila zájezd do Francie.

Třetí ze zdejších "Bondů", volejbalový trenér, pracoval pro tajnou zpravodajskou službu v Německu. Kontaktoval ho kdysi německý nimrod, který mu slíbil lepší auto. Jako jediný dostal slušně zaplaceno.

Konečně čtvrtý muž, vojenský pilot a obdivovatel Států, si za normalizace vyžádal přímo u Gustáva Husáka převedení k civilnímu letectví – a pak při cestách za oceán opatřil americké FBI diplomatickou poštu.

Když je odhalili, dva strávili roky ve vězení. Třetího zatkli počátkem roku 1990 – ze své cely prý viděl do cely Miroslava Štěpána, který měl na rozdíl od něj za oknem kompoty a televizi – a z vazby jej pustili teprve díky cestě Václava Havla do USA. Čtvrtý měl být zatčen v březnu 1990; rozkaz už byl podepsán.

Podle Vondráčka dnes pociťují jistou trpkost: ač se řadí k disidentům a politickým vězňům, okolí v nich vidí spíše špiony než hrdiny.

Výročí sametové revoluce připomene několika pořady také Česká televize. Zítra na ČT1 zopakuje portrét první Havlovy ženy Paní Olga, ve čtvrtek na ČT2 uvede filmovou anketu Rozpomínání.

V pátek se na ČT2 vysílá pětihodinový sestřih událostí od 17. listopadu 1989 do 1. ledna 1990 Jak šly dějiny a večer tu skončí cyklus Labyrintem revoluce dílem nazvaným A co s komunisty?

Jen Prima zůstane stranou. "Žádné speciální pořady k výročí 17. listopadu nechystáme," potvrdila její mluvčí Jana Malíková.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz