Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Češi pomohli zvítězit nad ruským úřadem

  2:26aktualizováno  2:26
"Proti ruské samosprávě nemůžeš vyhrát." Tuto větu si režisér Sergej Fedotov vyslechl mnohokrát. Divadelníkovi, který často režíruje v Česku, hrozilo, že v ruském městě Perm přijde o své divadlo.
Sergej Fedotov při předávání Cen Alfréda Radoka v roce 2004

Sergej Fedotov při předávání Cen Alfréda Radoka v roce 2004 | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Fedotovovo Divadlo U mostu dobře zná i české publikum. Ruský režisér a jeho herci u nás hostovali – vždy s úspěchem – již desetkrát. Právě podpora z české strany nakonec pomohla divadlo zachránit. Nyní se soubor znovu vrací s přehlídkou své tvorby, kterou chce Česku poděkovat.

Perm leží nedaleko Uralu, má milion obyvatel, drsnou zimu a zřejmě zkorumpované úřednictvo. To tajně rozhodlo, že budova scény v centru se hodí na vybudování obchodního centra, oficiálně však vyhlásilo, že divadlo je třeba uzavřít kvůli havarijnímu stavu.

"Byla to intrika. Před třemi lety jsem upozorňoval magistrát, že divadlo potřebuje nějaké opravy. Žádné peníze jsme však  nedostali, naopak jsme sami do budovy investovali. Najednou se v divadle objevila komise expertů, která přišla vyhodnotit stav. Tak dokonale, že přitom zlámala části krovu. Načež vyhlásila havárii a přikázala scénu zavřít," rekapituluje směsicí češtiny a ruštiny Fedotov.

Scéna na papíře přestala existovat. Herci se však odmítli nařízení podrobit a nepřestali hrát. Naopak začali v divadle nocovat, připraveni zahájit hladovku, kdyby se objevila policie. Fedotov zatím s těžkým srdcem odjel do Prahy, kde začal zkoušet v Divadle v Dlouhé: příznačně Bulgakovova Moliéra, který vypovídá o vztahu umělce a moci.

"Chtěl jsem dlouho dopředu dojednanou práci zrušit. Jenže pak jsem si uvědomil, že pobyt v Praze může pomoci naší věci. Byl jsem jako Lenin, řídil jsem revoluci z emigrace," směje se Fedotov, který s prosbou o pomoc oslovil české kolegy.

Nejen permský magistrát, ale též ministerstvo kultury a kancelář tehdejšího prezidenta Putina začaly zavalovat protestní dopisy s českou odesílací adresou. Psali jak amatérští divadelníci či diváci, tak umělci zvučných jmen jako Petr Zelenka, Chantal Poullain nebo Jan Kačer.

Listy denně přetiskovaly místní noviny. "Solidární byli i kolegové z Ruska, ale jen ti by nic nezmohli. U nás se lekneme jen mezinárodní ostudy," dodává režisér. Českých dopisů přišlo víc než tisíc a situace se jako zázrakem zcela obrátila. Město ustoupilo, Divadlo U mostu dostal pod správu stát, který se zatím stará vzorně. "Byl jsem tou vlnou lidské síly dojatý," říká Fedotov.

Divákům jako výraz díků  nabídne ode dneška v Praze až do 21. června průřez tvorbou scény. Od hororu Panočka, který je na repertoáru řadu let a projít jím musí povinně všichni herci, po Hamleta, jenž vznikal v době divadelní "války" a nese v sobě revoluční atmosféru.

Hamlet nadchl ruskou kritiku, která v hlavním představiteli vidí reinkarnaci Vladimira Vysockého. Dále Fedotov představí McDonaghův Osiřelý západ a především ruskou klasiku jako Hráče či Mistra a Markétku. Ruskou dramatiku má ostatně české publikum u Fedotova nejraději – málokdo prý dokáže tak uhrančivě zprostředkovat ruskou duši.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz