Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Češi pomohli zvítězit nad ruským úřadem

  2:26aktualizováno  2:26
"Proti ruské samosprávě nemůžeš vyhrát." Tuto větu si režisér Sergej Fedotov vyslechl mnohokrát. Divadelníkovi, který často režíruje v Česku, hrozilo, že v ruském městě Perm přijde o své divadlo.
Sergej Fedotov při předávání Cen Alfréda Radoka v roce 2004

Sergej Fedotov při předávání Cen Alfréda Radoka v roce 2004 | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Fedotovovo Divadlo U mostu dobře zná i české publikum. Ruský režisér a jeho herci u nás hostovali – vždy s úspěchem – již desetkrát. Právě podpora z české strany nakonec pomohla divadlo zachránit. Nyní se soubor znovu vrací s přehlídkou své tvorby, kterou chce Česku poděkovat.

Perm leží nedaleko Uralu, má milion obyvatel, drsnou zimu a zřejmě zkorumpované úřednictvo. To tajně rozhodlo, že budova scény v centru se hodí na vybudování obchodního centra, oficiálně však vyhlásilo, že divadlo je třeba uzavřít kvůli havarijnímu stavu.

"Byla to intrika. Před třemi lety jsem upozorňoval magistrát, že divadlo potřebuje nějaké opravy. Žádné peníze jsme však  nedostali, naopak jsme sami do budovy investovali. Najednou se v divadle objevila komise expertů, která přišla vyhodnotit stav. Tak dokonale, že přitom zlámala části krovu. Načež vyhlásila havárii a přikázala scénu zavřít," rekapituluje směsicí češtiny a ruštiny Fedotov.

Scéna na papíře přestala existovat. Herci se však odmítli nařízení podrobit a nepřestali hrát. Naopak začali v divadle nocovat, připraveni zahájit hladovku, kdyby se objevila policie. Fedotov zatím s těžkým srdcem odjel do Prahy, kde začal zkoušet v Divadle v Dlouhé: příznačně Bulgakovova Moliéra, který vypovídá o vztahu umělce a moci.

"Chtěl jsem dlouho dopředu dojednanou práci zrušit. Jenže pak jsem si uvědomil, že pobyt v Praze může pomoci naší věci. Byl jsem jako Lenin, řídil jsem revoluci z emigrace," směje se Fedotov, který s prosbou o pomoc oslovil české kolegy.

Nejen permský magistrát, ale též ministerstvo kultury a kancelář tehdejšího prezidenta Putina začaly zavalovat protestní dopisy s českou odesílací adresou. Psali jak amatérští divadelníci či diváci, tak umělci zvučných jmen jako Petr Zelenka, Chantal Poullain nebo Jan Kačer.

Listy denně přetiskovaly místní noviny. "Solidární byli i kolegové z Ruska, ale jen ti by nic nezmohli. U nás se lekneme jen mezinárodní ostudy," dodává režisér. Českých dopisů přišlo víc než tisíc a situace se jako zázrakem zcela obrátila. Město ustoupilo, Divadlo U mostu dostal pod správu stát, který se zatím stará vzorně. "Byl jsem tou vlnou lidské síly dojatý," říká Fedotov.

Divákům jako výraz díků  nabídne ode dneška v Praze až do 21. června průřez tvorbou scény. Od hororu Panočka, který je na repertoáru řadu let a projít jím musí povinně všichni herci, po Hamleta, jenž vznikal v době divadelní "války" a nese v sobě revoluční atmosféru.

Hamlet nadchl ruskou kritiku, která v hlavním představiteli vidí reinkarnaci Vladimira Vysockého. Dále Fedotov představí McDonaghův Osiřelý západ a především ruskou klasiku jako Hráče či Mistra a Markétku. Ruskou dramatiku má ostatně české publikum u Fedotova nejraději – málokdo prý dokáže tak uhrančivě zprostředkovat ruskou duši.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz