Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

ANKETA: Pětina Čechů nepřečte za rok jedinou knihu. Ženy čtou více. A vy?

  • 19
O Češích se často mluví jako o náruživých čtenářích. Nový průzkum agentury Ipsos však dokazuje, že je to věc individuální. Zatímco pětina dospělých Čechů nepřečte přes rok ani jednu knihu, další pětina se může chlubit se skóre jedno dílo měsíčně.

Reprezentativní průzkum, který si objednal projekt Čtení pomáhá, realizovala agentura Ipsos na vzorku tisíce respondentů. Průzkum sledoval také rozdíly ve čtecích návycích mezi muži a ženami a lidmi různých úrovní dosaženého vzdělání. Vysokoškoláci čtou zpravidla více než lidé se základním vzděláním. Nejméně čtenářů, kteří zvládnou alespoň jednu knížku měsíčně, je ve věkové kategorii od 24 do 35 let.

Kategorii náruživých čtenářů, kteří za rok přečtou 16 a více knih, ovládly ženy. Dámy, především matky a babičky, podle průzkumu na rozdíl od svých protějšků mnohem častěji vedou ke čtení děti.

Kolik knih za rok přečtete?

celkem hlasů: 1569

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 1. října 2017. Anketa je uzavřena.

více než 20
více než 20 796
11-20
11-20 295
4-10
4-10 263
žádnou
žádnou 117
2-3
2-3 64
1
1 34

„Děti je klíčové ke čtení motivovat nejintenzivněji ve věku mezi třetí až pátou třídou. Jde o věk, kdy čtou přirozeně nejvíce a rády,“ říká zakladatel projektu Martin Roman. „Pozitivní vztah ke knihám by měli formovat oba rodiče, přestože sami čtou málo,“ dodává. Z mužů se své ratolesti snaží motivovat jen každý třetí tatínek nebo dědeček.

Průzkum se zaměřil také na to, co dospělí považují za největší čtenářské povzbuzení pro děti. Drtivá většina, 75 procent dotázaných, se je snaží nalákat na vizuální stránku díla. Přes polovinu respondentů pak volí taktiku předčítání. Na třetím místě se umístila diskuse s dětmi o myšlenkách, postavách či jiných aspektech vyprávění. Na seznamu se však objevily i další metody včetně návštěvy knihovny nebo umožnění čtení na tabletu či čtečce. Osm procent dospělých tvrdí, že děti pobízejí ke čtení pravidelnou kontrolou čtenářských deníků.

Tlak ničemu nepomůže

Organizátoři projektu Čtení pomáhá veřejnost varují před přehnaným tlakem na děti, který může vyústit až v celoživotní nechuť k literatuře. Dětská psycholožka Lenka Malátová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze radí: „Během nácviku čtení s dítětem se snažte vyvarovat nadměrnému tlaku. Ten může totiž přispívat k budování nesprávného čtecího návyku, a to i na celý život.“

Program Čtení pomáhá se snaží děti motivovat k lásce ke knihám už od roku 2011. A to prostřednictvím padesáti korun, které jim za jejich čtenářský výkon nabízí. Děti si je však nenechávají pro sebe, věnují je na jeden z vybraných charitativních projektů.