Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Annie Leibovitz fotila Stouny i smrt přítelkyně

  17:00aktualizováno  17:00
Ve čtvrtek 4. září jde do kin nový dokument z cyklu American Masters. Ve snímku Annie Leibovitz: Život objektivem představuje svou starší sestru, slavnou fotografku, režisérka a scenáristka Barbara Leibovitz.

Annie Leibovitz se svým slavným snímkem těhotné Demi Mooreové | foto: Profimedia.cz

Annie LeibovitzFilmové vyprávění o životě a tvorbě přední americké "fotografky celebrit", jež se proslavila jako hlavní fotografka časopisu Rolling Stone, ale i několika na svou dobu skandálními fotografiemi pro jiné účely, je zarámováno záběry z přípravy knižní publikace fotografií Annie Leibovitz. Svým vyjádřením přispěla do filmu dlouhá řada osobností z prostředí umění, médií i teorie a kritiky fotografie.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Brad PittV zásadě ale bezmála devadesátiminutový film vypráví ucelený životní příběh fotografky, která se díky fotografování celebrit sama stala celebritou, byť nezvykle sympatickou, skoro by se zdálo "normální". Fotografky, která pro svou fotografickou vášeň mnohokrát neváhala nasadit vlastní život, ale i ochutnat všechny "neznámé slasti", které jsou spojeny s mládím její generace v 60. letech.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Patti SmithAnnie Leibovitz vypráví o svém dětství v rodině vojáka cestujícího ze štace na štaci a o životě rodiny de facto v autě, o usídlení na základně na Filipínách, kde si mladá Annie poprvé vyzkoušela fotografování, odchod do San Franciska, kde se právě rozjížděla "revoluce hippies", která Annii Leibovitz myšlenkově poznamenala na celý život. V roce 1970 začala fotografovat pro tehdy čerstvý kulturně- společenský časopis Rolling Stone, o tři roky později se stala jeho hlavní fotografkou.

Jednou ze zásadních prací Annie Leibovitz pro tento časopis bylo v roce 1975 fotografování amerického turné Rolling Stones, které fotografka s kapelou absolvovala celé a o kterém ve filmu řekla: "Všecko, co si představujete, že jsem při něm mohla dělat, jsem dělala." Dlužno dodat, že právě v polovině 70. let měli Rolling Stones snad vůbec nejdivočejší období svojí kariéry, spojené s tvrdými drogami, jimž dočasně propadla i Annie Leibovitz.

Keith Richards a Annie Leibovitz

Pohnutým okamžikem filmu je vyprávění o fotografování manželské dvojice John Lennon - Yoko Ono. K tomu totiž došlo 8. prosince 1980. Annie Leibovitz vyfotografovala nahého Lennona, jak objímá svou ženu. Pouhých pět hodin po odchodu z ateliéru byl John Lennon zastřelen a fotografie z této seance jsou posledními profesionálními snímky slavného ex-Beatla. Na obálce Rolling Stoneu vyšla fotografie pietně bez jakéhokoli textu.

Zlomem v jejím tvůrčím životě byl rok 1983, kdy začala spolupracovat s časopisem Vanity Fair, pro který fotografovala především portréty hollywoodských hvězd. Mimo jiné vlastně poprvé "objevila" kouzlo ryze aranžované fotografie: mezi nejslavnější z nich patří zpěvačka a herečka Bette Midler zasypaná stovkami rudých růží či Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka. Snad nejskandálnějším snímkem na obálce Vanity Fair a jednou z nejslavnějších fotografií Annie Leibovitz vůbec byl v roce 1991 snímek herečky Demi Moore v pokročilém stadiu těhotenství.

Z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Meryl Streep

Susan SontagAčkoliv Annie Leibovitz není z těch, kteří rádi stavějí na odiv své soukromí, ve filmu je i v tomto ohledu relativně sdílná a sice nikoliv rozsáhle, přesto poměrně otevřeně hovoří i o svém citovém vztahu s americkou spisovatelkou Susan Sontag, o společné návštěvě válečného Sarajeva i o frustracích, které jí způsobila její předčasná smrt v roce 2004, u které Annie Leibovitz byla - a ani v této tragické chvíli neodložila svůj fotoaparát.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz