Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Annie Leibovitz fotila Stouny i smrt přítelkyně

  17:00aktualizováno  17:00
Ve čtvrtek 4. září jde do kin nový dokument z cyklu American Masters. Ve snímku Annie Leibovitz: Život objektivem představuje svou starší sestru, slavnou fotografku, režisérka a scenáristka Barbara Leibovitz.

Annie Leibovitz se svým slavným snímkem těhotné Demi Mooreové | foto: Profimedia.cz

Annie LeibovitzFilmové vyprávění o životě a tvorbě přední americké "fotografky celebrit", jež se proslavila jako hlavní fotografka časopisu Rolling Stone, ale i několika na svou dobu skandálními fotografiemi pro jiné účely, je zarámováno záběry z přípravy knižní publikace fotografií Annie Leibovitz. Svým vyjádřením přispěla do filmu dlouhá řada osobností z prostředí umění, médií i teorie a kritiky fotografie.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Brad PittV zásadě ale bezmála devadesátiminutový film vypráví ucelený životní příběh fotografky, která se díky fotografování celebrit sama stala celebritou, byť nezvykle sympatickou, skoro by se zdálo "normální". Fotografky, která pro svou fotografickou vášeň mnohokrát neváhala nasadit vlastní život, ale i ochutnat všechny "neznámé slasti", které jsou spojeny s mládím její generace v 60. letech.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Patti SmithAnnie Leibovitz vypráví o svém dětství v rodině vojáka cestujícího ze štace na štaci a o životě rodiny de facto v autě, o usídlení na základně na Filipínách, kde si mladá Annie poprvé vyzkoušela fotografování, odchod do San Franciska, kde se právě rozjížděla "revoluce hippies", která Annii Leibovitz myšlenkově poznamenala na celý život. V roce 1970 začala fotografovat pro tehdy čerstvý kulturně- společenský časopis Rolling Stone, o tři roky později se stala jeho hlavní fotografkou.

Jednou ze zásadních prací Annie Leibovitz pro tento časopis bylo v roce 1975 fotografování amerického turné Rolling Stones, které fotografka s kapelou absolvovala celé a o kterém ve filmu řekla: "Všecko, co si představujete, že jsem při něm mohla dělat, jsem dělala." Dlužno dodat, že právě v polovině 70. let měli Rolling Stones snad vůbec nejdivočejší období svojí kariéry, spojené s tvrdými drogami, jimž dočasně propadla i Annie Leibovitz.

Keith Richards a Annie Leibovitz

Pohnutým okamžikem filmu je vyprávění o fotografování manželské dvojice John Lennon - Yoko Ono. K tomu totiž došlo 8. prosince 1980. Annie Leibovitz vyfotografovala nahého Lennona, jak objímá svou ženu. Pouhých pět hodin po odchodu z ateliéru byl John Lennon zastřelen a fotografie z této seance jsou posledními profesionálními snímky slavného ex-Beatla. Na obálce Rolling Stoneu vyšla fotografie pietně bez jakéhokoli textu.

Zlomem v jejím tvůrčím životě byl rok 1983, kdy začala spolupracovat s časopisem Vanity Fair, pro který fotografovala především portréty hollywoodských hvězd. Mimo jiné vlastně poprvé "objevila" kouzlo ryze aranžované fotografie: mezi nejslavnější z nich patří zpěvačka a herečka Bette Midler zasypaná stovkami rudých růží či Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka. Snad nejskandálnějším snímkem na obálce Vanity Fair a jednou z nejslavnějších fotografií Annie Leibovitz vůbec byl v roce 1991 snímek herečky Demi Moore v pokročilém stadiu těhotenství.

Z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Meryl Streep

Susan SontagAčkoliv Annie Leibovitz není z těch, kteří rádi stavějí na odiv své soukromí, ve filmu je i v tomto ohledu relativně sdílná a sice nikoliv rozsáhle, přesto poměrně otevřeně hovoří i o svém citovém vztahu s americkou spisovatelkou Susan Sontag, o společné návštěvě válečného Sarajeva i o frustracích, které jí způsobila její předčasná smrt v roce 2004, u které Annie Leibovitz byla - a ani v této tragické chvíli neodložila svůj fotoaparát.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz