Václav Havel a Charlotta Kotíková

Václav Havel a Charlotta Kotíková - Exprezident Václav Havel s historičkou umění Charlottou Kotíkovou, pravnučkou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, New York (28. října 2006) | foto: ČTK

Jak Amerika objevuje dramatika Václava Havla

  • 9
I když se rušný New York na první pohled nemusí zdát právě ideálním místem k soustředění, první český prezident Václav Havel zde hledá ticho a klid, které nenalézá v Praze.

Prestižní Kolumbijská univerzita, s níž Havla pojí dlouholetý vztah, mu počátkem letošního ledna nabídla zázemí na celé dva roky. Havel tu velkorysost s pousmáním umenšil: „A co takhle na osm týdnů?“

Oněch necelých osm týdnů Havlovy přítomnosti provází bohatá přehlídka přednášek, diskusí i divadelních představení. Zdaleka ne všech se Havel účastní - vzhledem ke svým literárním úmyslům, obtížně slučitelným s veřejným kolotočem. Inspirován Shakespearovým Králem Learem chce prý napsat hru o politikovi, který odchází.

„Doufám, že v příštích týdnech budu mít čas a koncentraci, abych něco napsal. Děkuji Kolumbijské univerzitě za ticho, které kolem mě vytváří. Chtěl bych vás ujistit, že má osobnost není zdaleka tak zajímavá jako můj příběh, který končí happy endem. Myslím, že pro nás všechny je důležité podpořit odvahu lidí, kteří bojují za správné věci, ale nejsou si jistí, zda někdy - dříve či později - happy end přijde,“ řekl Havel při úvodní recepci v prostorách nového newyorského mrakodrapu v komplexu TimeWarner Centra.

Státy znají Havla spíš jako politika
Americký pobyt Václava Havla budí nadšené ohlasy: pro českého návštěvníka je až zarážející pozorovat, kolik studentů přijde na přednášku o jeho životě a díle či jak živě na jeho jméno reagují třeba cestující ve vlaku.

„Václav Havel je pro nás hrdinou,“ podotýká překladatelka Havlových her a divadelní teoretička Carol Rocamora, která právě vydala biografickou knihu nazvanou Odvážná jednání: Život Václava Havla v divadle.

Upozorňuje, že Havel je v USA známý spíše jako politik a myslitel než jako dramatik. Tuto mezeru se snaží zaplnit divadelní festival organizovaný společností Untitled Theatre No. 61, která na různých scénách na Manhattanu a v Brooklynu postupně uvede všech osmnáct Havlových her.

Z nich satirická aktovka Motormorphosis o proměně lidí v auta (napsaná roku 1960 a uvedená pouze jako součást komedie Autostop) zazní v pátek ve světové premiéře. Kromě toho je připraveno pět anglosaských premiér a pět premiér nových amerických překladů.

Vydržela plachetnice i Sísovy kresby
Mezinárodní Havlova popularita mnohé usnadnila, včetně získání celebrit pro jednotlivé akce. Ve hře Spiklenci tak lze například objevit slavnou hollywoodskou herečku Kathleen Turnerovou, na inscenaci Žebrácké opery se podílí ruský herec a režisér Sergej Zemcov, profesor školy moskevského MCHAT.

Nemluvě o pořadech Kolumbijské univerzity, z nichž nejsledovanější patrně bude diskuse Havla s Billem Clintonem o výzvách nových demokracií. Dalších akcí se zúčastní i nositelé Nobelovy ceny za literaturu, turecký autor Orhan Pamuk či NigerijecWole Soyinka.

K havlovskému programu se osobitě připojili i čeští umělci. Před rokem, při pohledu na zašlé lodě brázdící rybníček v newyorském parku, pojal režisér Petr Nýdrle velikášský nápad.

Ze své sbírky vyčlenil model plachetnice pro výtvarníka Petra Síse, který ji z jedné boční strany ozdobil prorokující Libuší a z druhé Tomášem G. Masarykem na koni. Pod další Masarykův portrét shlížející z lodní plachty pak Václav Havel připojil svůj podpis.

Slavnostní uvedení v Central Parku však v sobotu 28. října málem zmařila náhlá a zuřivá bouřka. Nakonec plachetnice vydržela - stejně jako Sísovy barvy a nová tradice, podle níž budou rok co rok na lodi přibývat nové symboly umělců a podpisy demokratických politiků. „Malá loď, ale velká idea,“ podotýká Petr Nýdrle.