Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak agitka zabila zázrak jménem VALL-I

  12:35aktualizováno  12:35
Od Příběhu hraček přes Hledá se Nemo po Ratatouille nese každá novinka studia Pixar příslib radosti, hravosti, nových nápadů, překvapivého děje, zkrátka chytré zábavy – ale že by tajila zradu?! U snímku VALL-I zabolí rána pod pás tím více, že start vypadá tak čarovně.

Z filmu Vall-I | foto: Falcon

Člověk se tetelí, skoro ani nedýchá, aby nezaplašil ten stoprocentní filmový zázrak, na který léta čeká a který, jak se zdá, se klube na svět – a vtom mu vrazí kudlu do zad směs letáků Greenpeace a Nepříjemné pravdy Ala Gorea, nejkřiklavější mravoličný plakát s ekologickou agitkou.

Víceúčelový lisovač
Z filmu Vall-IJestliže Ratatouille ublížili, když vyměnili osobitého režiséra Jana Pinkavu za "masovější jistotu" Brada Birda, pak náhlý zlom uprostřed filmu VALL-I vypadá jako přímá disneyovská sabotáž.

Přitom už předfilm o souboji kouzelníka s králíkem z klobouku přináší netypickou grotesku a "hlavní chod" čili VALL-I, v české zkratce Víceúčelově Automatický Likvidační Lisovač, omráčí okamžitě.

Tohle v animaci opravdu dosud nebylo: zničená průmyslová krajina, mrtvé rozvaliny v postapokalyptickém duchu příběhů a la Den poté – a mezi odpadky za zvuků muzikálové melodie rejdí jen rezavý robot, poslední, kterého lidstvo zanechalo na Zemi, aby ji vyčistil.

Trailer filmu Vall-I

Společnost mu dělá jen odolný šváb, všude kolem se tyčí obří skládka bez života; kdepak legrace, jen nekonečná samota.

Z filmu Vall-IAle pak se tíseň promění v úsměv provázející robotovu dojemnou sbírku "pokladů", která připomene přehlídku veteše ze Slavností sněženek, a hrdinova majetnická pýcha vyvrcholí něžným rituálem s parádním kouskem jeho kolekce, videokazetou muzikálu Hello Dolly, jenž v něm probudil smysl pro romantiku.

To vše se děje beze slov, ale neskonale výmluvně; divák se o robota bojí, když se blíží kosmická loď, a spoluprožívá jeho okouzlení, sotva z ní vystoupí bílá robotka EVA neboli Environmentálně Vyhledávací Autosonda. Následují přenádherné němé námluvy plné vtipu, kdy starousedlík láká krásku na své muzeum ze smetiště; z plátna se však line i nostalgie a ještě více citu.

Z filmu Vall-ISice už také nastupuje "zelené" podobenství, ale zatím ještě bez proklamací; přehluší je robotova oddaná péče o nemocnou robotku včetně dotyků "ruky". Do animace VALL-I rozhodně vnáší účinnější polidštění strojů než Roboti: v žánru romance podmaňuje, za letu ke hvězdám dokonce probudí snovou náladu 2001: Vesmírné odysey.

Jenže ledva se děj přenese do kosmického azylu pozemšťanů, kouzlo se rozplyne. Jako by jeden film skončil a jiný, nepoměrně slabší, začal. Lidé mluví: hodně a na rozdíl od "robotích" zvuků ve frázích. Mění se animace: technicky je stále dokonalá, ale pocitově prázdná.

Z filmu Vall-I

A hlavně se zlomí žánr: z romance se stává okatá satira o zhoubném konzumním životním stylu, který plodí líné tlouštíky bahnící se v umělém, hromadně organizovaném světě bez přirozeného světla a citu.

Z filmu Vall-ITaktovku přebírá naučný plakát; jemný humor se vrátí jen na okamžik s prvním "robotím" polibkem, jenž vyvolá nákazu lásky, ale jinak z plátna padají výkřiky typu Co je moře? Kde je modrá obloha a tráva? Chci žít, ne přežít! K tomu se ještě přidá mechanická honička postavená na prvoplánové bitce o zelenou naději a vznosný závěr jako pro prvňáčky.

Přesto by se VALL-I měl vidět. Kvůli nádherné první části, ale hlavně pro zkušenost, jak snadno zabíjí jakákoli ideologie jakékoli umění.

VALL-I
USA, režie Andrew Stanton, mluví Jan Maxián, Tereza Bebarová, Milan Šteindler, Aleš Háma, české znění, 103 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz