Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak agitka zabila zázrak jménem VALL-I

  12:35aktualizováno  12:35
Od Příběhu hraček přes Hledá se Nemo po Ratatouille nese každá novinka studia Pixar příslib radosti, hravosti, nových nápadů, překvapivého děje, zkrátka chytré zábavy – ale že by tajila zradu?! U snímku VALL-I zabolí rána pod pás tím více, že start vypadá tak čarovně.

Z filmu Vall-I | foto: Falcon

Člověk se tetelí, skoro ani nedýchá, aby nezaplašil ten stoprocentní filmový zázrak, na který léta čeká a který, jak se zdá, se klube na svět – a vtom mu vrazí kudlu do zad směs letáků Greenpeace a Nepříjemné pravdy Ala Gorea, nejkřiklavější mravoličný plakát s ekologickou agitkou.

Víceúčelový lisovač
Z filmu Vall-IJestliže Ratatouille ublížili, když vyměnili osobitého režiséra Jana Pinkavu za "masovější jistotu" Brada Birda, pak náhlý zlom uprostřed filmu VALL-I vypadá jako přímá disneyovská sabotáž.

Přitom už předfilm o souboji kouzelníka s králíkem z klobouku přináší netypickou grotesku a "hlavní chod" čili VALL-I, v české zkratce Víceúčelově Automatický Likvidační Lisovač, omráčí okamžitě.

Tohle v animaci opravdu dosud nebylo: zničená průmyslová krajina, mrtvé rozvaliny v postapokalyptickém duchu příběhů a la Den poté – a mezi odpadky za zvuků muzikálové melodie rejdí jen rezavý robot, poslední, kterého lidstvo zanechalo na Zemi, aby ji vyčistil.

Trailer filmu Vall-I

Společnost mu dělá jen odolný šváb, všude kolem se tyčí obří skládka bez života; kdepak legrace, jen nekonečná samota.

Z filmu Vall-IAle pak se tíseň promění v úsměv provázející robotovu dojemnou sbírku "pokladů", která připomene přehlídku veteše ze Slavností sněženek, a hrdinova majetnická pýcha vyvrcholí něžným rituálem s parádním kouskem jeho kolekce, videokazetou muzikálu Hello Dolly, jenž v něm probudil smysl pro romantiku.

To vše se děje beze slov, ale neskonale výmluvně; divák se o robota bojí, když se blíží kosmická loď, a spoluprožívá jeho okouzlení, sotva z ní vystoupí bílá robotka EVA neboli Environmentálně Vyhledávací Autosonda. Následují přenádherné němé námluvy plné vtipu, kdy starousedlík láká krásku na své muzeum ze smetiště; z plátna se však line i nostalgie a ještě více citu.

Z filmu Vall-ISice už také nastupuje "zelené" podobenství, ale zatím ještě bez proklamací; přehluší je robotova oddaná péče o nemocnou robotku včetně dotyků "ruky". Do animace VALL-I rozhodně vnáší účinnější polidštění strojů než Roboti: v žánru romance podmaňuje, za letu ke hvězdám dokonce probudí snovou náladu 2001: Vesmírné odysey.

Jenže ledva se děj přenese do kosmického azylu pozemšťanů, kouzlo se rozplyne. Jako by jeden film skončil a jiný, nepoměrně slabší, začal. Lidé mluví: hodně a na rozdíl od "robotích" zvuků ve frázích. Mění se animace: technicky je stále dokonalá, ale pocitově prázdná.

Z filmu Vall-I

A hlavně se zlomí žánr: z romance se stává okatá satira o zhoubném konzumním životním stylu, který plodí líné tlouštíky bahnící se v umělém, hromadně organizovaném světě bez přirozeného světla a citu.

Z filmu Vall-ITaktovku přebírá naučný plakát; jemný humor se vrátí jen na okamžik s prvním "robotím" polibkem, jenž vyvolá nákazu lásky, ale jinak z plátna padají výkřiky typu Co je moře? Kde je modrá obloha a tráva? Chci žít, ne přežít! K tomu se ještě přidá mechanická honička postavená na prvoplánové bitce o zelenou naději a vznosný závěr jako pro prvňáčky.

Přesto by se VALL-I měl vidět. Kvůli nádherné první části, ale hlavně pro zkušenost, jak snadno zabíjí jakákoli ideologie jakékoli umění.

VALL-I
USA, režie Andrew Stanton, mluví Jan Maxián, Tereza Bebarová, Milan Šteindler, Aleš Háma, české znění, 103 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

VIDEO: Svatba nebude, ale na koně si sednu, slíbil Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík a Jiří Adamec při natáčení filmu Léto s gentlemanem

Herec Jaromír Hanzlík má za sebou první záběry filmu Léto s gentlemanem, k němuž sám psal scénář. „Není to pokračování...

KOMENTÁŘ: V thajské jeskyni už chybí snad jen reality show

Děti slaví před nemocnicí v Chiangrai Prachanukroh, kde se zotavují chlapci...

Kdo si oddechl, že záchranou malých fotbalistů ze zatopené thajské jeskyně vypjaté drama skončilo, hluboce se zmýlil....

VIDEO: Zombie bojují na straně nacistů. Za filmem je studio J. J. Abramse

Trailer k filmu Overlord

Nastal Den D a Američané za druhé světové války vysedají ve francouzské Normandii, aby se postavili nacistům. To však...

Najdete na iDNES.cz