Jagger si může obléknout brnění

  • 2
Mick Jagger, symbol rockové rebelie, jehož vyplazený jazyk a našpulené rty neodmyslitelně patří ke kapele The Rolling Stones, se stal v sobotu rytířem. Jmenován byl u příležitosti narozenin britské královny Alžběty II. Zpěvák, jemuž v šedesátých letech hrozilo vězení za užívání drog a který je často zdrojem milostných afér, se teď pyšní hrdým oslovením sir. Agentura Reuters to v narážce na slavnou stoneovskou skladbu (I Can't Get No) Satisfaction glosovala slovy, že Jaggerovi se dostalo od britského establishmentu satisfakce. Stejný titul už dříve získali jeho kolegové Paul McCartney, Cliff Richard nebo Elton John.

Kandidáty na rytířský titul navrhuje královně vláda. Osmapadesátiletý Jagger je oblíbený hrdina ministerského předsedy Tony Blaira, který kdysi hrál stoneovské písně se svou studentskou kapelou Ugly Rumours. Nyní si Jagger vysloužil přízeň britských vládních kruhů „za zásluhy v populární hudbě“. „Jagger je jedna z největších rockových hvězd dvacátého století,“ dodal Blairův mluvčí, když zdůvodňoval zpěvákovo povýšení do šlechtického stavu.

„Byl jsem velmi potěšen a překvapen. Nečekal jsem, že se to stane. Ačkoli jsem získal pocty i jinde v zahraničí, je to skvělé, když člověka ocení vlastní země. Navíc za mým titulem stojí čtyřicet let existence Rolling Stones,“ prohlásil Jagger, kterého podle britského tisku rád „poplácává po rameni“ také český prezident Havel.

Jaggerův šlechtický titul vyvolal pobavené a ironické komentáře médií. „Královský palác nakonec povolal i Jeho satanské Veličenstvo,“ napsal list The Sunday Times v narážce na stoneovské album Their Satanic Majestic Request. Zpěvákův čtyřletý syn Gabriel zase vyprávěl kamarádům, že otec-rytíř má nyní právo nosit brnění.

V souvislosti se svým „povýšením“ se však Jagger dočkal i kritiky: za to, že se prý nepodílí na charitativní činnosti a stará se jen o svůj pohodlný život na vysoké noze. Stoneovský životopisec Philip Norman dokonce řekl, že odměna celoživotního požitkáře Jaggera byla „ostudou a parodií“. Svědčí to prý jen o „Blairových patetických pokusech posílit vlastní popularitu s přispěním populárních muzikantů nebo hvězd mýdlových oper“.

Bez Jaggerova páskovského vokálu a pódiových tanečků si nelze představit desítky stoneovských písní, jako jsou Jumpin' Jack Flash, Brown Sugar či Honky Tonk Woman. Kromě jedinečné kariéry s Rolling Stones, kteří právě chystají světové turné, se neúnavný Jagger snaží také o sólovou kariéru. Jeho loňské čtvrté album Goddess In The Doorway sice sklidilo pochvalné recenze, ale prodávalo se hůře, než zpěvák a společnost Virgin plánovali.

Jagger, který se solidně vyzná ve finančnictví, rovněž řídí svoji filmovou společnost Jagged Films a pořád tvrdě pracuje. „Víte, mám odolnost v genech. Ale ani to by mi nepomohlo, kdybych jednoho dne neskoncoval s ničením svého těla. Když jste mladý, zvládnete všechno. Táta, sportovní trenér, mi kdysi řekl: Hochu, máš jen jedno tělo. Když ho začneš ničit, ve stáří se ti všechno vrátí. A tak jsem ke stáru šlápl na brzdu. Vždyť pětadvacet let jsem se ke svému tělu choval jako demoliční četa - to stačilo,“ řekl čerstvý rytíř v jednom z rozhovorů.

Mick Jagger.

Mick Jagger.

Zpěvák skupiny Rolling Stones Mick Jagger.

Mick Jagger

Mick Jagger s Jerry Hallovou na archivním snímku na dovolené ve Francii.

Mick Jagger s dcerou Elizabeth a Jerry Hallovou (vlevo).


Britská královská rodina