Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jack Nicholson: Oscary, krásné ženy, drogy

  6:02aktualizováno  6:02
Oblaka marihuany a závěje kokainu, rozchody s exkluzivními ženami i odhalení, že jeho sestra je ve skutečnosti jeho matkou... Kdyby hollywoodští producenti chtěli natočit trhák, mohl by jim jako předloha klidně posloužit životní příběh Jacka Nicholsona. Ten si opravdu nemůže stěžovat, že by nebylo na co vzpomínat. Jenže ohlížet se, to nemá v povaze.

Čtyřiašedesátiletý americký herec loni místo toho sklidil potlesk za film Přísaha, který se nyní začne hrát u nás. A se svou přítelkyní, o třicet let mladší, plánuje svatbu. Příběh Jacka Nicholsona by byl filmem o muži, který se vypracoval z ničeho až na špičku slávy. Mohl by mít podtitulek "Jak Kuba z vesnice dobyl Hollywood" a začínal by skoro beznadějně.

Jackově mamince June bylo devatenáct, když přišla do jiného stavu s ženatým mužem. Žila tehdy se sestrou Lorraine a rodiči na malém městě. Nemanželské dítě? Ještě na sklonku třicátých let to znamenalo skandál pro celou rodinu. A tak se Nicholsonovi rozhodli jinak. June po porodu odejde a dítě vychová jeho babička, Junina maminka, majitelka salonu krásy Esthel May Nicholsonová. Nikdo se nic nedozví, to si tři ženy odpřisáhly.

Tak to také bylo. Jack vyrůstal v domnění, že jeho babička je jeho matkou a pravdu mu neprozradil ani dědeček. Tento „průsvitný a tichý alkoholik“, jak na něj dnes herec vzpomíná, zemřel dřív, než se ho na něco Jack stačil zeptat.

Možná by se Jack Nicholson pravdu nedozvěděl nikdy, nebýt časopisu Time. Ten

Jack Nicholson

Jack Nicholson
Narodil se v malém městečku Neptune City ve státě New Jersey 22. dubna 1937.
Hereckou kariéru začal v nízkorozpočtových filmech. Pozornost Hollywoodu upoutal v roce 1969 filmem Bezstarostná jízda, role v něm mu vynesla první nominaci na Oscara. Od té doby hrál ve více než padesáti filmech. U nás je znám také ze snímků Vlk, Čarodějky z Eastwicku, Pošťák vždycky zvoní dvakrát a také jako protivník Batmana Joker, který se věčně usmívá a tvář má zničenou kyselinou.
Nicholsonův herecký styl je typický minimální gestikulací a ojedinělými výbuchy emocí.
Nominován na Oscara byl jedenáctkrát, tuto cenu získal za nejlepší herecký výkon ve filmech Lepší už to nebude, Přelet nad kukaččím hnízdem a za vedlejší roli ve filmu Cena za něžnost. V roce 1995 ho Americký filmový institut ocenil za celoživotní práci.

totiž, když bylo Jackovi osmatřicet a měl už na kontě hodně slavných filmů, připravoval o herci velký článek. Poslal reportéra do míst, kde Jack prožil dětství, a to, co zjistil, ho ohromilo.

Nicholsonovi najednou doma zazvonil telefon, na druhé straně někdo z Time, že prý volá, aby si ověřil některé pozoruhodnosti, které se nyní vynořily a jsou v rozporu se vším, co se dosud říkalo a psalo. Měl tak dobré informace, že Nicholsona zaskočil. Pocítil nutnost zjistit, jak se věci mají. Obrátil se tedy na jediného člena rodiny, který ještě žil, sestru Lorraine, aby všechno vyvrátila.

Jenže ona mu to naopak potvrdila: „Ano, Jacku, žena, kterou jsi celý život pokládal za sestru, June, je tvá maminka.“ Nicholson se tehdy uklidňoval zoufalými telefonáty, volal všem kamarádům, že se mu zbortil svět. Vždycky totiž zdůrazňoval, že byl vychováván v čestné rodině, a proto že je jeho herectví pravdivé.

To, co dělám, dělám zatraceně dobře
Nicholson se děsil zbytečně, skandální odhalení jeho kariéru nijak neohrozilo. Možná proto, že jeho síla spočívá v něčem jiném. Je totiž jedním z několika hollywoodských herců, kteří jsou herci v pravém slova smyslu. Není jen typem, ale dokáže ztvárnit rozmanité postavy. Začínal v malém divadle v Los Angeles, absolvoval hereckou školu a vypracoval se na malých rolích. S trochou nadsázky by šlo říci, že by - nebýt jazykové bariéry - klidně obstál třeba v Činoherním klubu. Na rozdíl třeba od Arnolda Schwarzennegera.

Novinář ze Spiegelu mu kdysi položil otázku: Před čtyřiceti lety jste přišel do Los Angeles jako tulák, dokonce pěšky, a dnes vás hollywoodský časopis Variety považuje za nejlépe placeného představitele filmových rolí všech dob. Čím si vysvětlujete tento úspěch? Už tuhle otázku slyšel mockrát, takže odpověděl své obvyklé: „Jsem tvrdohlavý a pro spolupráci si vybírám jen ty nejlepší. Nedělám kompromisy.“

Potom se zamyslel a ještě s úsměvem dodal: „Je to vlastně úplně jednoduché. To, co dělám, dělám zatraceně dobře.“ Jack Nicholson je trojnásobným držitelem Oscara, nominován byl jedenáctkrát. Mnozí ho považují za jednoho z nejlepších herců vůbec. Dokáže stejně přesvědčivě zahrát chovance léčebny jako vlkodlaka nebo vysloužilého kosmonauta. Jeho jméno v titulcích je téměř jistou zárukou kasovního úspěchu.

Krátce řečeno: dokonalý profesionál.
Jenže jeho fanoušci ho mají rádi nejen proto, že je dobrý herec. Také je přitahuje, že Nicholson je tvrdohlavý, je to bouřlivák a rebel, který si na svou radost ze života nedá sáhnout. A vůbec už si nedá od nikoho radit, co by měl a co ne.
Byl takový odmalička a vydrželo mu to do věku, kdy jeho vrstevníci vozí vnoučata do parku a vzrušení jim poskytuje nanejvýš fotbal v televizi.

Podívejme se jen na posledních deset let... V roce 1994 Jack Nicholson havaroval, protože byl opilý. O dva roky později ho žaluje náhodná milenka, které natrhl prsní implantát. Minulý podzim se na večírku zase opil tak, že začal pálit svazky padesáti a stodolarových bankovek, že prý má stejně peněz jako šlupek. Amerika raněná teroristickými útoky ho odsoudila.

Podváděl a byl podveden
Plný výstředností je i hercův milostný život. Nicholson zažil snad všechno, co si lze představit: rozvod, rozloučení, podváděl a byl podveden, ví, jaký je rozdíl mezi milováním s jednou ženou i s více najednou.

Seznam hereček a modelek, které Jack Nicholson miloval a potom podvedl s dalšími, je dlouhý a bedlivě sledovaný bulvárem. Největší význam v Jackově životě měly tři z nich. Když si Nicholson bral v šedesátých letech hnědovlasou spolužačku z herecké školy Sandru Knightovou, ještě o něm nikdo nevěděl. Hrál v divadle, v nízkorozpočtových filmech, kouřil marihuanu a pokoušel se o scénáře. Často přes den hrál a v noci psal. Manželství skončilo po pěti letech a Nicholsonovi z něj zůstala dcera Jennifer.

Po úspěchu filmu Bezstarostná jízda v roce 1969 se Nicholson proslavil, vydělal peníze a začal si jich užívat. Jeho večírky prosluly dvojím druhem kokainu: jeden byl dole pro známé a druhý, čistší, nahoře pro pána domu a jeho harém.

Mimochodem, Nicholson se vstřícným vztahem k drogám netají. Několikrát se vyjádřil pro legalizaci lehkých drog a ještě v roce 1994 v rozhovoru poznamenal, že „dobrý joint mi rozhodně není odporný“. Na počátku sedmdesátých let prožil bouřlivý milostný vztah s Michelle Phillipsovou, zpěvačkou legendárních Mamas and Papas.

V osmdesátých letech si novináři pochutnávali na jeho rozchodech a usmířeních s modelkou Angelikou Houstonovou, která ho definitivně opustila poté, co jeho další milenka, osmadvacetiletá Karen Mayo-Chandlerová, svěřila Playboyi všechny detaily o svém ročním poměru s Jackem. Nezatajila ani to, že jí připomíná postavu ze svého posledního úspěšného filmu - Jokera z Batmana. „Je opravdu trochu Joker, je pro něj sexy obléct se do modrých trenýrek, jasně oranžových ponožek a honit mě s pingpongovou pálkou po bytě.“ To už bylo i na Angeliku moc a z vily v Beverly Hills se odstěhovala navždy.

V devadesátých letech se Jack tvářil jako vzorný otec: s kamarádkou své a Sandřiny dcery, Rebeccou Broussardovou, si pořídil dvě děti a jejich fotky rozestavěl po domě. Divokého života se však pro to nevzdal.

Jejich vztah ukončil zvuk mačkaného plechu. Při havárii se Jack i řidič druhého auta opřeli bezpečně do airbagů. Při tom však vyšlo najevo, že Nicholsonova spolujezdkyně, potetovaná herečka Lara Flynn Boyleová, není náhodná spolujezdkyně, nýbrž velice blízká přítelkyně. Historie se opakuje: Lara se sice s Nicholsonem rozešla kvůli mladšímu muži, loňský podzim však už zase trávili spolu jako dvě hrdličky na filmovém festivalu v Petrohradě. „Vím, že i když občas ulítnu, zase se vrátím k Jackovi. Je to ďábel,“ svěřila se Lara.

Boj až do hrobu
I na Jacka Nicholsona doléhá věk. A to jsou pak jeho výstřelky spíš směšné než obdivuhodné. Třeba loni se nechal vytočit, když jeho kamarád, režisér a herec Danny De Vito zaplatil květinářce v kavárně, aby provedla malý žertík. Naklonila se k Jackovi a Laře se slovy: „Nějaké růže pro vaši vnučku?“

Jindy se mu zase novinové titulky vysmívaly: Hrůza! Jack nám ztloustl o dvacet kilogramů! Je z něj stárnoucí muž s kilogramy navíc a má náladu grizzlyho s bolavými zuby. Při golfu rozbil vzteky lahev dvacetileté whisky!

V loňském roce však jako by nabral druhý dech. Své Laře věnoval zásnubní prsten, v přepočtu za deset milionů korun, zhubl a rolí detektiva ve výslužbě ve filmu Přísaha dokázal, že on do skladu zapomenutých rekvizit nepatří. Film Přísaha byl oceněn Zlatou palmou v Cannes a Stříbrným medvědem v Berlíně.

Pořád se mu líbí to, co měl rád vždycky: chodit na zápasy basketbalového klubu Lakers, nechat se obdivovat od krásných žen, a navíc být na celý svůj život patřičně pyšný. „Život je jedno velké dobrodružství a my bychom z něj měli dostat maximum. Užívat si a nestarat se, jestli na to máme právo a co si o tom myslí ostatní. Stále bojuji proti jednotvárnosti a konformismu. Tenhle boj si s sebou vezmu do hrobu.“

Jack Nicholson.

Jack Nicholson ve filmu Přísaha.

Jack Nicholson ve filmu Přísaha.

Jack Nicholson i Helen Huntová dostali v roce 1998 Oscary za role ve snímku Lepší už to nebude.

Takhle si Jack Nicholson užíval prázdniny v jihofrancouzském Saint Tropez před osmi lety. Tehdy mu zbývaly do šedesátky tři roky. Na snímku je spolu s ním jeho tehdejší přítelkyně Rebecca Broussardová.

Jack Nicholson ve filmu Shining.

Jack Nicholson.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Harvey Weinstein na Oscarech (Los Angeles, 2. března 2014)
KOMENTÁŘ: Já taky, pláče každá, jež šla s vilným producentem na pokoj

Americké sexuální harašení už haraší na mozku půlce světa. Nejen chlípný producent Harvey Weinstein, ale jak se nově ukázalo, i jeho bratr Bob Weinstein...  celý článek

Trailer k filmu Matka!
DO KINA: Domácí Bajkery může zastavit Globální nebezpečí

Mezi sedmi novinkami týdne slibuje smích jediná komedie, česká novinka s Adamem Mišíkem Bajkeři. Zato strašit bude jak akční sci-fi Geostorm: Globální...  celý článek

Upoutávka k seriálu Až po uši 2
VIDEO: Hřebejkův seriál Až po uši 2 se vydá na horské svahy

Všichni se hledají – a občas se najdou v cizí posteli, prozrazuje druhá série komediálního seriálu Jana Hřebejka Až po uši, který nasadí HBO 12. listopadu....  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.