Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Já ten dluh chtěl splatit, říká malíř

  11:28aktualizováno  11:28
Samolepky exekutora s nápisem Zabaveno ukončily výstavu Kubizované harmonie v městské galerii v Hranicích. Na obrazy čtyřiadvacetiletého romského umělce Tibora Červeňáka, považovaného za prokazatelný výtvarný talent, se mohli návštěvníci přijít podívat jen devět dní. Nyní jsou díla ve skladu zabavených věcí Okresního soudu v Přerově a jejich dražba má pokrýt starý dluh autora.

"Náhodou jsem šel kolem galerie a vidím, že mi zabavují obrazy. Nemělo smysl v té chvíli něco řešit, tak jsem raději šel domů," popisuje Tibor Červeňák, který vystavoval v Olomouci, v Praze i ve Švédsku. "Je pravda, že dluh existuje. Ale je to věc stará sedm let a já jsem si ten průšvih také odseděl. Nijak se nevyhýbám placení. Jenže dluh se z původní částky čtyřicet tisíc rozrostl kvůli poplatkům z prodlení na sto tisíc, a tolik peněz zatím nemám."

"Výrazné barvy, v nichž převládá červená, oranžová a žlutá, jsou pro romské umělce typické. Mají jiný cit pro barvy, obrazy pak působí zvláštně," zhodnotila jeho dílo vedoucí hranické městské galerie Hana Svobodová těsně po vernisáži. Červeňák, který soustavně maluje od svých devíti let, přiznává inspiraci kubismem a díly Chagala, Picassa či Zrzavého.

Předčasný konec výstavy zkomplikoval městské galerii život. Návštěvníky zatím vítá nápis Z technických důvodů do odvolání zavřeno. Nečekaný konec je o to pikantnější, že šlo o první výstavu, která se konala v nově zrekonstruovaných středověkých prostorách bývalé hranické radnice a nyní Městského muzea a galerie. "Ještě jsem neslyšela, že by se někde stalo něco podobného. Teď máme výstavní sál do poloviny listopadu prázdný. Tak narychlo se nám asi nepodaří sehnat jiného umělce ani zorganizovat výstavu," posteskla si vedoucí galerie.

"Bohužel to, co jsem měl v úmyslu, teď kvůli zabavení není možné," tvrdí Červeňák. "Díky mým výstavám i díky tomu, že se mé jméno objevilo ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců od roku 1950 do roku 1999, o mě lidé věděli. Právě z dohodnutých koupí jsem chtěl splatit dluhy."

Červeňák se pod svými obrazy podepisuje pseudonymem Valerio Ivtodagas. Valerie je jméno jeho matky a Ivtodagas je složenina z počátečních písmen jmen jeho bratrů: Ivan, Tonda, Daniel a Gabriel. Písmeno S je pak uměleckým zakončením pseudonymu.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz