Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Já ten dluh chtěl splatit, říká malíř

  11:28aktualizováno  11:28
Samolepky exekutora s nápisem Zabaveno ukončily výstavu Kubizované harmonie v městské galerii v Hranicích. Na obrazy čtyřiadvacetiletého romského umělce Tibora Červeňáka, považovaného za prokazatelný výtvarný talent, se mohli návštěvníci přijít podívat jen devět dní. Nyní jsou díla ve skladu zabavených věcí Okresního soudu v Přerově a jejich dražba má pokrýt starý dluh autora.

"Náhodou jsem šel kolem galerie a vidím, že mi zabavují obrazy. Nemělo smysl v té chvíli něco řešit, tak jsem raději šel domů," popisuje Tibor Červeňák, který vystavoval v Olomouci, v Praze i ve Švédsku. "Je pravda, že dluh existuje. Ale je to věc stará sedm let a já jsem si ten průšvih také odseděl. Nijak se nevyhýbám placení. Jenže dluh se z původní částky čtyřicet tisíc rozrostl kvůli poplatkům z prodlení na sto tisíc, a tolik peněz zatím nemám."

"Výrazné barvy, v nichž převládá červená, oranžová a žlutá, jsou pro romské umělce typické. Mají jiný cit pro barvy, obrazy pak působí zvláštně," zhodnotila jeho dílo vedoucí hranické městské galerie Hana Svobodová těsně po vernisáži. Červeňák, který soustavně maluje od svých devíti let, přiznává inspiraci kubismem a díly Chagala, Picassa či Zrzavého.

Předčasný konec výstavy zkomplikoval městské galerii život. Návštěvníky zatím vítá nápis Z technických důvodů do odvolání zavřeno. Nečekaný konec je o to pikantnější, že šlo o první výstavu, která se konala v nově zrekonstruovaných středověkých prostorách bývalé hranické radnice a nyní Městského muzea a galerie. "Ještě jsem neslyšela, že by se někde stalo něco podobného. Teď máme výstavní sál do poloviny listopadu prázdný. Tak narychlo se nám asi nepodaří sehnat jiného umělce ani zorganizovat výstavu," posteskla si vedoucí galerie.

"Bohužel to, co jsem měl v úmyslu, teď kvůli zabavení není možné," tvrdí Červeňák. "Díky mým výstavám i díky tomu, že se mé jméno objevilo ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců od roku 1950 do roku 1999, o mě lidé věděli. Právě z dohodnutých koupí jsem chtěl splatit dluhy."

Červeňák se pod svými obrazy podepisuje pseudonymem Valerio Ivtodagas. Valerie je jméno jeho matky a Ivtodagas je složenina z počátečních písmen jmen jeho bratrů: Ivan, Tonda, Daniel a Gabriel. Písmeno S je pak uměleckým zakončením pseudonymu.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz