Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO: Auto, papež i výlet do Gazy. J.A.R. píšou o svých inspiracích

  4:45aktualizováno  29. září 12:45
Noví J.A.R. mají desku na trhu už měsíc a stále vedou žebříček prodejní hitparády. S albem Dlouhohrající děcka porážejí Red Hot Chilli Peppers i britského miláčka Adele. Že jejich album ještě nemáte? Tak si poslechněte ukázky a přečtete si, co o skladbách říkají sami členové kapely.

Obal alba J.A.R. s názvem Dlouhohrající děcka | foto: SONY MUSIC ENTERTAINMENT

"Trvalo to pět let, než se všechna pěvecká, skladatelská a muzikantská ega J. A. R. domluvila na novince Dlouhohrající děcka. Přestože na desce ubylo hitů na první dobrou, osobitost, kterou si J. A. R. hýčkají, zůstává obdivuhodná, ojedinělá. I proto před albem klobouk dolů," napsal v recenzi pro MF DNES Honza Vedral.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - J.A.R. (Michael Viktořík)
United Islands Of Prague 2006 (J.A.R. - Ota Klempíř)
Open Air Music Festival Trutnov 2011 - J.A.R. (Dan Bárta)

(Zleva) Michael Viktořík, Oto Klempíř, Dan Bárta píšou pro iDNES.cz.

Portál iDNES.cz nabízí svým čtenářům čtyři ukázky, osobní komentář k nim připojili Dan Bárta, Oto Klempíř a Michael Viktořík.

Zlejch starejch dědků je plnej svět

Klepíř: Ačkoli se to nezdá, jde o inspiraci ženou, respektive mou ženou Nadiou: koukáme se doma na televizi a vidíme, že tam zrovínka oxiduje papež, ten Němec. Byl to takovej dlouhej statickej záběr, kterej dopodrobna a detailně mapoval, jak je stařík celej usměvavej, nažehlenej, ozlacenej, dokonale upravenej, vyvoněnej a načesanej. Říkám svý ženě: To je ale luxusní dědeček. A ona jen procedí: Co bys ještě chtěl? Zlejch starejch dědků je plnej svět! Ta věta se mi svou upřímností propálila až do mozku, a já byl přesvědčenej, že to skvělý sdělení. No, a zbytek je už kolektivní kreativita umělců, kteří to převedli do vzpomínkovýho matiné sedmdesátých let.

Bárta: Seděli jsme s Romkem a Klempou pod jeřábem na dvorku studia U Čtyřlístku, byl červenec, kopali jsme bosejma nohama do drnu, kouřili a hlásili a rýmovali názvy starejch reálií a dojmů, který už dneska nejsou pravda a o kterejch jen pár nevlídnejch chlápků za zenitem tvrdí, že byly skvělý, lepší než ty dnešní.

Viktořík: Z dnešní mladé generace málokdo ví, kdo byl Viktor na čáře, burison či italská dýza, ale pro připomenutí doby, která nás utvářela a skutečnosti, že sice máme svobodu a demokracii, lidi se přesto poněkud pohoršili, vznikla tahle pecka. Navíc i proto, že jazz, swing a rock n´ roll k pánům Muzikantům jistě patří a dosud nám něco takového v repertoáru chybělo. Nic od nás se ovšem nesmí brát doslova, takže i v tomto případě hraje prim radost z muziky a vtip.

Stability

Klempíř: Jezdil jsem tři dny autem křížem krážem po státě a nevěděl, o co mi ve finále vlastně jde. Na takovou debilní rozkolísanost jsem si připadal vskutku poměrně starej a nepřipravenej. V autě mi hrála jedna z desek mazlivý zpěvačky jménem N´degeocello a já jsem si z ní postupně zapamatovával takovou zvláštní změť refrénů a vokálů. Neustálý ježdění a hučení motoru mě přivedlo do jakýhosi mrákotnýho stavu, kde se mi to její medley spojilo v jednu linku a do toho se mi uvnitř hlavy začaly zjevovat různý kratší i delší slovní spojení a potom dokonce i celý věty. Když jsem se z tý jízdy vrátil domů, byl celej tenhle text stabilizovanej v mý hlavě a připravenej k použití. Tomu říkám pořádně vyjetý slova.

Bárta: Čistá prácička. Klempa dodá text, kterému věřím a rozumím. Romek pustí hutný inspirativní spodek. Tak se jen nadechnu a zpívám a píseň se tvoří stejnou rychlostí, jakou žiju. Pak se jen harmonicky připostrčí přemostění mezi slokou a refrénem, Klempa schválí přesmyk slovosledu v refrénu, Viktořák mi zahraje na zavirovanej vysavač a já – jsem dojat, protože mi bude líp.

Credo

Klempíř: Tahle věc je o fous vážnější. Odehrává se ještě před tím, než vznikne ono nehmatatelné napětí mezi otcem a synem. Popisovaný období je ještě plný chlapský romantiky, čumáku rakety polský mafie a očekávání, jakýže ten budoucí potomek a dědic království vlastně bude. Zpívající muž je plnej určitý oduševnělosti, naděje,  hrdosti a zatím si nedokáže vůbec připustit, že to možná bude boj. Je to velmi křehkej vnitřní pocit pána, kterýmu se má brzy změnit život. Ten pán klečí na kolenou v noci před barem a prosebně huhňá o dokonalýho potomka slovy: Bože, zařiď ať je to syn, co mu v jangu nechybí jin!

S Hamasem

Klempíř: Jó, tak tenhle příběh se opravdu stal! Mladá Češka, dobrodružka Evča, si vyjela na dovču do Egypta a tam se zakoukala do nemožně krásnýho palestinskýho kluka, kterej  jí pak ukázal trochu jinej pohled na sladkej turistickej ráj – protáhl ji tunelem do Gazy a zpět. V Gaze zažila noční řežbu v uprchlickým táboře, kde potkala chlápky o něco málo odlišnýho ražení, než jsou vlažnější český tuleňos...a už tam zůstala. Svůj malej českej svět, kterej jí pil krev, hodila za hlavu a ten její knedlajz doma se nestačil divit, cože mu to ta jeho milá proboha vyvedla. Prostě si zakoketovala s Hamasem...jen podotejkám, že Hamas neni jméno kluka nebo psa, aby bylo jasno!

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Najdete na iDNES.cz