Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ivo Kahánek chce z Lisztova „povrchního“ díla udělat velký koncert

  10:29aktualizováno  10:29
Skutečnost, že členy České filharmonie jsou tuzemští hudebníci, oceňují před pátečním koncertem uznávaný dirigent Pinchas Steinberg i klavírní sólista Ivo Kahánek. Kahánek i Steinberg se na vystoupení v pražském Obecním domě, které je součástí programu 66. ročníku festivalu Pražské jaro, velmi těší.

Ivo Kahánek | foto: PR

"Česká filharmonie je unikátní v tom, že není žádný globální orchestr s asijskými houslisty, ale české hudební těleso, což je na jeho zvuku znát," uvedl izraelský dirigent Steinberg. Jeho slova potvrdil i vítěz mezinárodní hudební soutěže Pražského jara z roku 2004 Kahánek. "Souhlasím s panem dirigentem, že na tom vřelém slovanském zvuku něco je. Když mám za zády tohle těleso, cítím se dobře," řekl dvaatřicetiletý Kahánek.

Ivo Kahánek

Ivo Kahánek

Na programu pátečního večera jsou díla Antonína Dvořáka, Ference Liszta a Antona Brucknera. "Lisztův první koncert pro klavír a orchestr Es dur bývá napadán, že je povrchní, ale tohle dílo má spoustu charakterů a drobných nálad," podotkl Kahánek. Dodal, že svojí interpretací chce z Lisztova díla udělat velký romantický koncert.

Dirigent Steinberg uvedl, že se do Prahy, kde například vystoupil loni v březnu na společném koncertu s klavíristou Stephenem Houghem, vždy rád vrací. Má k tomu několik důvodů. "Cesta do Prahy je pro mě pokaždé emotivní záležitost, protože ve dvacátých letech minulého století tady byl můj otec hlavním dirigentem Německé opery (dnes Státní opera Praha)," sdělil Steinberg.

Pinchas Steinberg

Pinchas Steinberg

Svůj vztah k české hudbě dále prohluboval setkáváním s českými hudebníky v Chicagu a tamní spoluprací s profesorem a dirigentem Karlem Boleslavem Jirákem. "A opravdu se do Prahy rád vracím kvůli České filharmonii. Mám ten orchestr rád a spolupráce s ním mě baví, protože hraje s chutí," sdělil Steinberg, který s českými filharmoniky zanedlouho vystoupí v Moskvě.

Steinberg žije ve Spojených státech a pravidelně koncertuje po celém světě. K jeho významným funkcím patřilo například místo stálého hostujícího dirigenta, kterým byl na přelomu 80. a 90. let ve Vídeňské státní opeře. Loni v únoru se poprvé představil v milánské La Scale. "Asi si budu naše společné vystoupení s dirigentem Steinbergem pamatovat hodně dlouho, možná po celý život," podotkl Kahánek.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

Estonský dirigent dokázal, že česká klasika není pouze znělka

Dirigent Paavo Järvi při zahajovacím koncertě Pražského jara.

Po loňském výletu do Hamburku se Smetanova Má vlast zase vrátila domů. Festival Pražské jaro zahájila v Obecním domě...

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

Najdete na iDNES.cz