Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan Wernisch posbíral modlitbičky i pěkné sprosťačinky

  17:54aktualizováno  17:54
Ivan Wernisch není jen jeden z nejvýznamnějších současných českých básníků. Je také "literárním archeologem" a editorem poezie, většinou se nacházející na okraji literárního spektra. Právě vydal dva svazky výsledků svých "bádání".

Ivan Wernisch - Ivan Wernisch při křtu básnické sbírky Milana Ohniska, Michala Šandy a Ivana Wernische Býkárna | foto: Petr Kotyk/Druhé město

Obsáhlá publikace Quodlibet aneb Jak se komu co líbí (vydalo Druhé město) je už třetím dílem volného cyklu, zahájeného v roce 2000 antologií Zapadlo slunce za dnem, který nebyl a o pět let později následovaného Písní o nosu. Nese podtitul Čtení z novočeské literatury (od jejích prvopočátků do roku 1948). Ukázek z děl čítankových klasiků se zde ale nedohledáme.

Wernisch se zde zabývá literáty zapomenutými, odstrkovanými, často zesměšňovanými – a to bez ohledu na to, zda jejich tvorba má jakousi (byť samozřejmě většinou subjektivně vymezitelnou) kvalitu či ne. Zatímco v předešlých dvou svazcích se věnoval převážně poezii, tentokrát sahá i k próze a dalším literárním útvarům.

Sám uvádí žánrový výčet svého zájmu velmi zeširoka a – jak jinak - poeticky: "ukázky z knížek lidového čtení, kramářské písničky, mravoličné říkanky, školní pravidla, kázání, modlitbičky, zaříkávadla, všemožné hádanky, žertovné náhrobní nápisy, zápisy lidových vyprávění, kuplety a popěvky, písně, které se zpívaly na dělnických schůzích, jevištní deklamace, anekdoty, parodické a travestické persifláže, básně naučné, vinše a devoce, veršované reklamy a tak dále a tak dále, zkrátka od kdečeho kdeco. Zhusta zboží užitkové, původně nabízené nepříliš vybíravým spotřebitelům".

Chronologicky řazené ukázky vždy uvozuje krátký medailonek toho kterého autora (bylo-li možno o něm vůbec něco zjistit), z nichž některé působí neméně bizarním dojmem než následující texty. Nejde ale jen o naivistické pokusy ve stylu nedávno vydané Přidalovy antologie Kouzlo nechtěného. Wernisch skutečně "montuje" dohromady nezdařené pokusy se zřejmými záblesky talentu a kniha tak vlastně vypovídá mnohé i o něm.

"Jistěže mě zajímají mimořádné a umělecké výkony, ale raději mám nestrojený, spontánní, živý projev. Nic proti zpívání ku hvězdám a pro věčnost, ale dojímají a baví mě lidé. Vyhledával jsem lidské dokumenty, pozastavené chvíle, pouhé momentky, aniž bych se pak snažil skládat z nich celkový obraz nějaké doby," uvádí editor.

Ostatně i ve své vlastní tvorbě, tedy v některých jejích obdobích, se Ivan Wernisch tímto přístupem nechal inspirovat. A v neposlední řadě je o něm známo, že je velký milovník mystifikací. Už od vydání první antologie tohoto druhu jsou občas nadhazovány úvahy, které ze zařazených ukázek jsou ve skutečnosti editorovým dílem. On sám se brání a smysl takových "nařčení" zpochybňuje. Což neznamená, že se spory nebudou vést i v souvislosti s Quodlibet.

Uvolňující tlachání o pohlavním životě
Když v letech 1999 a 2000 vydalo nakladatelství Paseka trojdílnou folkloristickou sbírku Karla Jaroslava Obrátila (1866 – 1945) s názvem Kryptadia, obsahující "příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu", neboli říkanky, básničky, popěvky a variace na známé projevy lidové slovesnosti, ovšem zásadně s explicitně erotickým a (podle zavedených měřítek) většinou velmi vulgárním obsahem, byla to velká událost.

Ivan Wernisch nyní z trojdílné sbírky vybral do jednoho svazku s názvem Kdo to čte, je prase (vydala Paseka) ty, které jej oslovily nejvíce a sestavil z nich vlastní antologii, která s výše zmíněnou Quodlibet vlastně velmi koresponduje.

"Sbírka Kdo to čte, je prase je quodlibet, z něhož si každý může vybrat co je libo... najdete tu od kdečeho kdeco. S velkou péčí jsem všemožné sprosťačinky rovnal podle barev a nálad, snažil se seřadit je tak, aby se navzájem doplňovaly; chtěl jsem, aby vzniklo souvislé pásmo uvolněného, uvolňujícího veselého tlachání." To se mu – samozřejmě za pomoci K. J. Obrátila, potažmo "českého lidu" – povedlo bezezbytku.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz