Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan Reitman: Smích je v každém příběhu

  0:12aktualizováno  0:12
Hollywoodský režisér Ivan Reitman, rodák z Komárna, jehož hity Krotitelé duchů či Dvojčata baví miliony lidí po celém světě, se v civilu netváří jako bavič a veselý kumpán. Usmívá se spíše zdrženlivě, reaguje věcně, chová se jako dokonalý gentleman – pokud ovšem nenarazí na novináře, který jeho filmy, zvláště předpremiérovou akční sci-fi Evoluce, evidentně nezná. Pak je rozhovor rychle u konce.
Přísahám, že jsem Evoluci už viděla, ale přesto musím začít odjinud. Při jejím festivalovém uvedení se diváci sice dobře bavili, nicméně zejména od studentek mám vyřídit pozdravy hlavně pro vašeho syna, jehož předfilm obdivovaly neméně. Nebojíte se konkurence ve vlastní rodině?
Nic mi nemůže udělat větší radost než úspěch mého syna. Když vidím, že je uznáván a že kráčí v mých šlépějích, je to pro mě to potěšení, a ne konkurence. Mimochodem i onu zábavnou tečku za Evolucí, jakoby reklamní scénku se šamponem proti lupům, vymyslel můj syn a já s tím souhlasil. Připadalo mi to jako zajímavý nápad. Vždy´t žijeme ve světě, kde reklama vstupuje do všeho a kdekdo naopak vstupuje do reklamy, sportovci, herci, známé osobnosti. Takže ten dovětek se šamponem má jistý nádech satiry.

Reitmanův profil naleznete ZDE.

Podrobnosti o Reitmanovu aktuálním filmu Evoluce naleznete ZDE.

V Evoluci jsou hlavními hrdiny univerzitní profesoři, kteří ovšem působí jako kluci, kteří pořád milují dobrodružství a rádi si hrají. Týká se tahle charakteristika i vás?
Myslíte, jestli jsem tady duší ještě pořád kluk? Řekl bych, že jsem během své kariéry snad přece jen trochu vyzrál, navíc Evoluce není jen legrace, točí se kolem dost vážného problému. Nicméně něco z té chlapecké stránky v sobě opravdu stále nosím.

Obecně se traduje, že rozesmát lidi je těžší než je rozplakat. Dá se tomu naučit – umění, jak točit komedie a vyvolávat smích?
Souhlasím, komedie je opravdu považována za nejtěžší žánr, a přitom paradoxně není zdaleka tak respektována a oceńována jako vážná dramata. A jestli se dá naučit, jak lidi rozesmát? To sotva. Můžete se v tom umění samozřejmě zlepšovat, asi jako hudebník se pravidelným dlouhodobým cvičením dostává krůček po krůčku na vyšší úroveň. Ale pokud člověk nemá dar talentu, i kdyby se zlepšoval roky, narazí na určitou mez, za kterou už se dál prostě nedostane.
 
Představil jste jako komiky i spíše vážné či akční herce jako Davida Duchovnyho v Evoluci či Arnolda Schwarzeneggera ve Dvojčatech. Baví vás zkoušet, jestli mají i vlohy pobavit?
Já sice pracuji s oběma typy herců, se zavedenými komiky i těmi, od nich to nikdo nečeká, ale máte pravdu, že je zábavné hledat v nich tuhle strunu. Ověřil jsem si, že právě u těch ne-komiků typu Roberta Redforda dosáhnete daleko většího, pravdivějšího a nečekaně směšného účinku – pokud mají role a jejich osobnost něco společného.

A spletl jste se někdy? Stalo se, že jste komiku z takových herců nedostal?
U hlavních rolí ne, ale u  těch menších …ano.

Naši estrádní baviči často tvrdí, že osobně se baví náročnějším humorem, než sami produkují, třeba Monty Pythony. Jaký typ humoru vyznáváte v soukromí vy?
Já to nerozlišuji podle kategorií, buď tam humor je, nebo není. Mám hodně široký vkus, nezávislé tvůrce i velký Hollywood, komedie i dramata. Hlavní je, jestli mě film osloví tak, že ho chci opravdu vidět.

A když nechcete? Umíte třeba odejít z kina v půlce představení?
Když jdu do běžného kina sám, občas to udělám. Ale většinou vydržím do konce, jsem prostě zvědavý, jak se to vyvine. A nikdy neodcházím na premiérách, kde by se to lidí mohlo dotknout.

Vaše filmy prý vydělaly 2,5 miliardy dolarů. Jak se s tím pocitem žije?
Má to dvojí význam. Jednak mi to dává obrovskou svobodu dělat filmy podle svého gusta, jednak vzrušující pocit, že se baví lidé různých zemí a kultur bez rozdílu.

Existuje něco, z čeho byste si neuměl či nechtěl dělat legraci?
Těžko si představím třeba komedii založenou na něčem tak tragickém, jako je vražda malého dítěte, to už by byla svatokrádež. Ale současně si myslím, že v každém, i tom nejvážnějším příběhu, je obsažen určitý prvek humoru. Ve všem.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Režisér a producent Ivan Reitman během rozhovoru v karlovarském hotelu Pupp.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

Najdete na iDNES.cz