Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan Passer se vrací.Talent je víc než prsa, míní

  9:08aktualizováno  9:08
V čele hlavní poroty letošního filmového festivalu Karlovy Vary stane Ivan Passer (1933), jeden z nejvýznamnějších představitelů české nové vlny.

Podílel se na filmech Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, v roce 1965 natočil jeden ze zásadních snímků 60. let Intimní osvětlení.

Po sovětské invazi v roce 1968 emigroval do USA, kde žije dosud. Vytvořil tam řadu snímků, z nichž kritika nejvíc ocenila drama Cutterova cesta (1981) a televizní životopisný film Stalin (1992).

V roce 2005 točil s ruským režisérem Sergejem Bodrovem snímek Nomád, první kazašský velkofilm, který do Kazachstánu uvedl filmovou tvorbu. Ta vyvrcholila v roce 2007 nominací dalšího Bodrovova snímku Mongol na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

O tom, že jste jako první hollywoodský tvůrce přivedl do Kazachstánu filmaře, se toho v Česku mnoho neví.
Je mi to úplně jedno. Ale jsem rád, že jsem tohle dobrodružství mohl prožít. Nejdříve jsem dostal nabídku k obsazení hlavních rolí hollywoodskými talenty podle vlastních požadavků. Zanedlouho se to změnilo jen na šest nejnutnějších a oznámení, že zbytek musím vybrat z místních. Souhlasil jsem, protože tahle vzrušující záležitost je součástí profese. Můžete mít štěstí a objevit fantastický talent. Myslím, že se mi to povedlo: našel jsem dívku, která hraje hlavní ženskou roli.

Bylo těžké ji jako neherečku prosadit?
Kazachstán je vychován podle sovětského vzoru, a tak se rozběhla šeptanda. Údajně z vládních kruhů se prostřednictvím spolupracovníků ozývalo: "Ona tu roli nemůže hrát!" Zdůvodnění? Prý nemá žádná prsa. Podle mě je talent více než prsa, a tak jsem trval na tom, že tu roli dostane. Bylo to znovu zamítnuto -z "historických" důvodů. Tyhle ženy byly původní amazonky. Uřezávaly si pravý prs, aby mohly střílet z luku. A protože moje hvězda neměla prsa, tak to nemůže hrát. Dal jsem producentům na vědomí, že je jejich film, ale pokud ho budu režírovat já, ona bude mít hlavní roli.

Hlavním producentem byla vláda Kazachstánu. Platila včas?
Jednu dobu nezaplatila komparzu ani řidičům po šest týdnů, proto mi unesli asistenta. Požadovali výkupné do čtyř hodin, jinak mu prý podřežou krk. Vyřešilo se to bez krve. Mezitím přes noc napadlo centimetrů sněhu a v natáčení nešlo pokračovat - už proto, že se vše mělo odehrávat v létě. Rozhodl jsem se práci okamžitě přerušit. Přijeli za mnou pracovníci vlády, že už utratili za film 24 milionů dolarů a víc nemají. Tím pádem jsem neměl možnost vzít zpět můj původní americký štáb. Byl složen nejen z odborníků, ale hlavně z lidí, s kterými se dá přežít i na Měsíci. Proto jsem odmítl se bez nich vrátit.

Viděl jste výsledek?
Několikrát. Natočil jsem přibližně 60 procent filmu a musím přiznat, že se mi konečný výsledek líbil. Navíc jsem rád, že jsme dokázali kromě to poskytnutí technického vybavení zaučit i tamní lidi, aby uměli správně natočit film. Jsou velice talentovaní a touží v kinematografii uspět.

Neměl byste zájem opět natáčet na Barrandově?
Měl jsem několik nabídek. Producenti z Prahy mi nabídli spolupráci, když seženu peníze, jenže na to se necítím dost kvalifikovaný. Dostal jsem i jiné zajímavé scénáře, ale myslím si, že by je lépe natočili tvůrci, kteří v Česku žijí.

Bylo těžší prosadit film na Barrandově proti komunistům, nebo v Hollywoodu proti velkým studiím?
Když už se člověk stal v Praze filmařem, tak bylo jednodušší přemluvit komunisty. Tady jednáte s účetními a ukecat je, že jedna a jedna nejsou dvě, se nedaří. Navíc je tu velice těžké dostat se k tomu, kdo rozhoduje. Hollywood dnes vlastní korporace a maximálně se dostanete k nějakým poskokům. Nikdo z nich samozřejmě nebude riskovat, aby nepřišel o místo pod penzí. V tomhle se to velice podobá socialistické ekonomii.

Takže budete příští film raději točit v Evropě?
Jsem trochu pověrčivý. Patnáct let jsem pracoval na projektu, který možná nyní vyjde. Nic víc o tom neprozradím.

Slavní režiséři vzpomínají, na knižních pultech jsou i memoáry vašeho přítele Formana. Nepřipravujete taky něco?
Já ne. Ale docent Voráč z brněnské univerzity mě pronásledoval deset let. Nejdřív jsem odmítl, pak se mu vyhýbal, a nakonec jsem musel uznat, že má neuvěřitelnou trpělivost a vysoké akademické znalosti. Podvolil jsem se a snad by něco mělo teď někdy vyjít. Prozatímní název je Básník a tulák.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Dám si českou vodu a pak vám zahraju na piano, žertoval Jeremy Renner

Jeremy Renner se v Karlových Varech prošel po červeném koberci a předstoupil...

Nositel dvou oscarových nominací Jeremy Renner, hrdina snímku Smrt čeká všude, herecký kolega Toma Cruise z Mission:...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz