Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan Passer se vrací.Talent je víc než prsa, míní

  9:08aktualizováno  9:08
V čele hlavní poroty letošního filmového festivalu Karlovy Vary stane Ivan Passer (1933), jeden z nejvýznamnějších představitelů české nové vlny.

Podílel se na filmech Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, v roce 1965 natočil jeden ze zásadních snímků 60. let Intimní osvětlení.

Po sovětské invazi v roce 1968 emigroval do USA, kde žije dosud. Vytvořil tam řadu snímků, z nichž kritika nejvíc ocenila drama Cutterova cesta (1981) a televizní životopisný film Stalin (1992).

V roce 2005 točil s ruským režisérem Sergejem Bodrovem snímek Nomád, první kazašský velkofilm, který do Kazachstánu uvedl filmovou tvorbu. Ta vyvrcholila v roce 2007 nominací dalšího Bodrovova snímku Mongol na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

O tom, že jste jako první hollywoodský tvůrce přivedl do Kazachstánu filmaře, se toho v Česku mnoho neví.
Je mi to úplně jedno. Ale jsem rád, že jsem tohle dobrodružství mohl prožít. Nejdříve jsem dostal nabídku k obsazení hlavních rolí hollywoodskými talenty podle vlastních požadavků. Zanedlouho se to změnilo jen na šest nejnutnějších a oznámení, že zbytek musím vybrat z místních. Souhlasil jsem, protože tahle vzrušující záležitost je součástí profese. Můžete mít štěstí a objevit fantastický talent. Myslím, že se mi to povedlo: našel jsem dívku, která hraje hlavní ženskou roli.

Bylo těžké ji jako neherečku prosadit?
Kazachstán je vychován podle sovětského vzoru, a tak se rozběhla šeptanda. Údajně z vládních kruhů se prostřednictvím spolupracovníků ozývalo: "Ona tu roli nemůže hrát!" Zdůvodnění? Prý nemá žádná prsa. Podle mě je talent více než prsa, a tak jsem trval na tom, že tu roli dostane. Bylo to znovu zamítnuto -z "historických" důvodů. Tyhle ženy byly původní amazonky. Uřezávaly si pravý prs, aby mohly střílet z luku. A protože moje hvězda neměla prsa, tak to nemůže hrát. Dal jsem producentům na vědomí, že je jejich film, ale pokud ho budu režírovat já, ona bude mít hlavní roli.

Hlavním producentem byla vláda Kazachstánu. Platila včas?
Jednu dobu nezaplatila komparzu ani řidičům po šest týdnů, proto mi unesli asistenta. Požadovali výkupné do čtyř hodin, jinak mu prý podřežou krk. Vyřešilo se to bez krve. Mezitím přes noc napadlo centimetrů sněhu a v natáčení nešlo pokračovat - už proto, že se vše mělo odehrávat v létě. Rozhodl jsem se práci okamžitě přerušit. Přijeli za mnou pracovníci vlády, že už utratili za film 24 milionů dolarů a víc nemají. Tím pádem jsem neměl možnost vzít zpět můj původní americký štáb. Byl složen nejen z odborníků, ale hlavně z lidí, s kterými se dá přežít i na Měsíci. Proto jsem odmítl se bez nich vrátit.

Viděl jste výsledek?
Několikrát. Natočil jsem přibližně 60 procent filmu a musím přiznat, že se mi konečný výsledek líbil. Navíc jsem rád, že jsme dokázali kromě to poskytnutí technického vybavení zaučit i tamní lidi, aby uměli správně natočit film. Jsou velice talentovaní a touží v kinematografii uspět.

Neměl byste zájem opět natáčet na Barrandově?
Měl jsem několik nabídek. Producenti z Prahy mi nabídli spolupráci, když seženu peníze, jenže na to se necítím dost kvalifikovaný. Dostal jsem i jiné zajímavé scénáře, ale myslím si, že by je lépe natočili tvůrci, kteří v Česku žijí.

Bylo těžší prosadit film na Barrandově proti komunistům, nebo v Hollywoodu proti velkým studiím?
Když už se člověk stal v Praze filmařem, tak bylo jednodušší přemluvit komunisty. Tady jednáte s účetními a ukecat je, že jedna a jedna nejsou dvě, se nedaří. Navíc je tu velice těžké dostat se k tomu, kdo rozhoduje. Hollywood dnes vlastní korporace a maximálně se dostanete k nějakým poskokům. Nikdo z nich samozřejmě nebude riskovat, aby nepřišel o místo pod penzí. V tomhle se to velice podobá socialistické ekonomii.

Takže budete příští film raději točit v Evropě?
Jsem trochu pověrčivý. Patnáct let jsem pracoval na projektu, který možná nyní vyjde. Nic víc o tom neprozradím.

Slavní režiséři vzpomínají, na knižních pultech jsou i memoáry vašeho přítele Formana. Nepřipravujete taky něco?
Já ne. Ale docent Voráč z brněnské univerzity mě pronásledoval deset let. Nejdřív jsem odmítl, pak se mu vyhýbal, a nakonec jsem musel uznat, že má neuvěřitelnou trpělivost a vysoké akademické znalosti. Podvolil jsem se a snad by něco mělo teď někdy vyjít. Prozatímní název je Básník a tulák.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Najdete na iDNES.cz