Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ivan Hlas je nostalgik, který si vyhazuje z kopýtka

  12:59aktualizováno  12:59
Nové album Ivana Hlase Láska jako oliva je v kontextu jeho diskografie nové soundem. Jinak přináší to osvědčené, co od typicky městského písničkáře jeho fanoušci čekají a mají rádi.

Ivan Hlas - Ivan Hlas - koncert v Pardubicích (20. září 2003) | foto: Radek KalhousMF DNES

Hlasova rocková kapela Růžový brejle je momentálně "u ledu", album zpěvák nahrál pouze v akustickém triu, se kterým v současné době koncertuje v klubech: jeho kytaru doplňuje stejný nástroj ve virtuózních rukou Norbiho Kovácse a violoncello dnes už veterána Jaroslava Olina Nejezchleby.

Ve třinácti dosud neznámých písničkách (k žádné "recyklaci" klasických hanspaulských hitů jako na některých starších Hlasových albech tentokrát nedošlo) je trojice tvárná, tu zní komorně a čistě folkově, onde umí rozjet opravdové muzikantské hody: hudební témata rocková, reggae (Hyeny smavé), jemně šmrnclá countryblues (Kuře z umělý líhně) a latinou (Když jsem se naposled topil), ba dokonce i folklorní ohlasy (Desátej den).

Písničky v tomto aranžmá sice asi nebudou mít takový komerční atak jako největší Hlasovy hity, nicméně - v hudební rovině - se mnohé z novinek může řadit mezi písničkářovy nejlepší kousky, třeba Desátej den nebo titulní Láska jako oliva.

U Hlasových písní samozřejmě hrají velmi podstatnou úlohu texty. Za těch víc než třicet let, co se písničkář na scéně pohybuje, si vypracoval svůj rukopis jako málokdo v této zemi. Někteří jeho kritici mohou mluvit o "hlasovských klišé", jenomže i s nimi Hlas nakládá stále velmi autenticky, což je jeho největší síla. Stává se přečasto (a bůhví, jestli ne plným právem), že si posluchači autora do jeho textů promítají jako aktéra do posledního slova.

Obraz "V louži se měsíc rozpil / uliční batika / na rohu hedvábnej motýl / nocí se zalyká" by zkrátka z českých textařů nenapsal nikdo jiný - a je to pořád krásné, i když jsme to od Hlase slyšeli mnohokrát. Stejně jako zasazení jeho písní do konkrétních pražských čtvrtí (v tomto případě Dejvic).

Jestliže platí, že Hlas rovná se jeho písničky, co se v současné době děje v písničkářově třiapadesátileté hlavě? "Jsem jak starej boxer / co přestal se krýt," říká v písničce, jejíž název Jak živou vodou dává naději v nalezení nové životní energie, která prý u mužů po padesátce přichází (dokonce se tu explicitně zpívá: "Jaro se vrátí / a přijde máj / zlomí tvý prokletí / a holky ti daj").

Hned následující píseň Jupijajé ale trochu vyvádí z omylu: pokřik v názvu není radostné zavýsknutí, je zjevně inspirováno starým temným countrysongem (Ghost) Riders In The Sky a definitivně se loučícího vypravěče provází - také typická - hlasovská nostalgie ("Zas vidím starou partu / jak spolu táhne tmou").

A podobně temnější ladění má řada nových písní Ivana Hlase. Přestože pořád ještě umí - respektive "má chuť" - napsat písničku o lásce v tom smyslu, jak o něm kdysi hovořil jeden jeho textařský kolega ("Ivan Hlas je snad jediný, kdo u nás umí napsat o tom, že je šťastně zamilovanej, aniž by se posluchač musel rdít studem"), taková je tu ale vlastně jen jediná, hned úvodní Slunečnej den (včetně verše "řekla jsi, že mě máš ráda", který by skutečně kromě Hlase ustál málokdo).

Zdá se však, že se Hlas více obrací k obecnějším a vážnějším tématům a ta jakoby dorovnává, dolaďuje, vyvažuje - třeba i popisem soukromého tahu o vlastních narozeninách (Desátej den). Působí jako někdejší bouřlivák, který dnes raději volí tichý večer, obklopen svými blízkými, milovanými knihami a myšlenkami na to, že nic není nekonečné. Ale aspoň čas od času si prostě z toho "kopýtka" ještě vyhodit potřebuje, aby z toho klidu neuschl. A kdo ví, možná že takový opravdu je.

Ivan Hlas: Láska jako oliva
vyd. Indies Happy Trails, čas 48:52
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz