Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Iva Pekárková: Blog je možnost, jak proniknout do literatury

  5:46aktualizováno  15:55
Iva Pekárková právě vydala novou knihu Sloni v soumraku. "Snažila jsem se ji napsat zajímavě a opravdu zhluboka, abych tak řekla," svěřila se čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Iva Pekárková | foto: wikipedia

Odpovědi najdete zde

Čtenářům odpovídá Iva Pekárková

Sloni v soumraku vyprávějí o nerovném vztahu mladého Senegalce Amadoua a více než padesátileté Angličanky Anne. Inspiraci Iva Pekárková našla v současném fenoménu sexuální turistiky, kdy si starší ženy jezdí "užít" s mladšími partnery právě na africký kontinent, zejména do Gambie.

"Příběh je to sice vymyšlený, ale měl velmi konkrétní předlohu. Nějaký čas poté, co jsem začala řídit taxíka, jsem šla na dvě piva s jedním chlapíkem právě z kmene Fulani a ten mi vypravoval o tom, jak se dostal do Anglie - právě díky své zhruba o 25 let starší manželce," napsala čtenářům iDNES.cz autorka.

O čem jsou Sloni v soumraku

Sexuální turistiku Pekárková z vlastní zkušenosti nezná

Iva Pekárková, přední česká prozaička, publicistka a překladatelka (nar. 1963), během studií přírodních věd v roce 1983 emigrovala, žila převážně ve Spojených státech. Zde vystřídala několik zaměstnání (mj. barmanka, sociální pracovnice, taxikářka), ze kterých posléze načerpala řadu námětů pro svou literární činnost.

Mezi autorčina nejznámější díla patří kniha Péra a perutě, vydaná poprvé ještě v roce 1989 torontským nakladatelstvím manželů Škvoreckých Sixty-eight Publishers a posléze několikrát reeditovaná v Čechách.

Dalšími významnými díly Ivy Pekárkové jsou například román z prostředí newyorských taxikářů Dej mi ty prachy (1996), romány Gang zjizvených (1998) či Můj I.Q. (1999) a osobitý "průvodce" po Spojených státech Šest miliard Amerik (2005).

O svém dobrodružném životě vyprávěla Iva Pekárková Vladimíru Ševelovi v knižním rozhovoru Můj život patří mně. V současnosti žije autorka v jižním Londýně, kde opět taxikaří. Je blogerkou iDNES.cz.

"Myslím, že blogování představuje pro spoustu lidí naprosto úžasnou možnost, jak proniknout do literatury, byť internetové. Je to rychlé, cyberspace snese všechno," napsala v odpovědi na otázku, zda internetovou literaturu nepovažuje za konkurenci.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Najdete na iDNES.cz