Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Iva Pekárková: Blog je možnost, jak proniknout do literatury

  5:46aktualizováno  15:55
Iva Pekárková právě vydala novou knihu Sloni v soumraku. "Snažila jsem se ji napsat zajímavě a opravdu zhluboka, abych tak řekla," svěřila se čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Iva Pekárková | foto: wikipedia

Odpovědi najdete zde

Čtenářům odpovídá Iva Pekárková

Sloni v soumraku vyprávějí o nerovném vztahu mladého Senegalce Amadoua a více než padesátileté Angličanky Anne. Inspiraci Iva Pekárková našla v současném fenoménu sexuální turistiky, kdy si starší ženy jezdí "užít" s mladšími partnery právě na africký kontinent, zejména do Gambie.

"Příběh je to sice vymyšlený, ale měl velmi konkrétní předlohu. Nějaký čas poté, co jsem začala řídit taxíka, jsem šla na dvě piva s jedním chlapíkem právě z kmene Fulani a ten mi vypravoval o tom, jak se dostal do Anglie - právě díky své zhruba o 25 let starší manželce," napsala čtenářům iDNES.cz autorka.

O čem jsou Sloni v soumraku

Sexuální turistiku Pekárková z vlastní zkušenosti nezná

Iva Pekárková, přední česká prozaička, publicistka a překladatelka (nar. 1963), během studií přírodních věd v roce 1983 emigrovala, žila převážně ve Spojených státech. Zde vystřídala několik zaměstnání (mj. barmanka, sociální pracovnice, taxikářka), ze kterých posléze načerpala řadu námětů pro svou literární činnost.

Mezi autorčina nejznámější díla patří kniha Péra a perutě, vydaná poprvé ještě v roce 1989 torontským nakladatelstvím manželů Škvoreckých Sixty-eight Publishers a posléze několikrát reeditovaná v Čechách.

Dalšími významnými díly Ivy Pekárkové jsou například román z prostředí newyorských taxikářů Dej mi ty prachy (1996), romány Gang zjizvených (1998) či Můj I.Q. (1999) a osobitý "průvodce" po Spojených státech Šest miliard Amerik (2005).

O svém dobrodružném životě vyprávěla Iva Pekárková Vladimíru Ševelovi v knižním rozhovoru Můj život patří mně. V současnosti žije autorka v jižním Londýně, kde opět taxikaří. Je blogerkou iDNES.cz.

"Myslím, že blogování představuje pro spoustu lidí naprosto úžasnou možnost, jak proniknout do literatury, byť internetové. Je to rychlé, cyberspace snese všechno," napsala v odpovědi na otázku, zda internetovou literaturu nepovažuje za konkurenci.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz