Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janžurová slaví sedmdesátiny. „Chci bavit, jsem nevyléčitelná,“ tvrdí

  14:15aktualizováno  14:15
Režisér Jiří Krejčík o ní říká, že má dvacetkrát víc mimických svalů než jiní smrtelníci. Ale jen to by k jejímu daru pobavit nestačilo. Hlavní je, že Iva Janžurová bavit chce. "V tom jsem prostě nevyléčitelná," přiznává herečka, která ve čtvrtek oslavila sedmdesátiny.

Iva Janžurová oslavila ve čtvrtek sedmdesáté narozeniny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zvláštní věc: divák si ji zpravidla vybaví jako uječenou tetku, mile praštěnou osobu s trhavými pohyby, přeskakujícím hlasem a tiky. Janžurová má totiž schopnost všech velkých hereček: v zájmu smíchu je ochotna se shodit, ztrapnit, zohavit k nepoznání.

Nehraje jen smíšky

Ale přitom v její filmografii existují i role, kde si člověk najednou s překvapením uvědomí – vždyť je to vyloženě krásná ženská. V Pensionu pro svobodné pány, v Morgianě, i v té přísné strohé tragice pod černým šátkem v Kočáru do Vídně.

Nicméně čeká se od ní hlavně zábava – vlastně odjakživa. Bavila už své bratry, pak spolužáky na pedagogickém gymnáziu v Českých Budějovicích, kam dcera z učitelské rodiny logicky zamířila a odkud se vydala ke zkouškám na DAMU pod záminkou, že se hlásí na matematická studia. Tvrdí však, že matematika jí pomáhá stále. "Stella Zázvorková říkala, že odtud mám i smysl pro vytváření postav – a něco na tom je. Rozvrhnete si jejich architekturu, vypočítáte si efekty..." uvažuje Janžurová.

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)
Iva Janžurová, Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková ve filmu Světáci (1969)
Jiřina Jirásková a Iva Janžurová v seriálu Sňatky z rozumu

SLAVNÉ ROLE. Z filmů Kočár do Vídně, Světáci a Sňatky z rozumu (zleva)

Naštěstí jí dlouho nevydrželo předsevzetí z divadelní fakulty, že k taškaření se už nepropůjčí. Když v školní komedii rozesmála publikum včetně Dany Medřické a Věry Chytilové, byla zpátky ve vzácné skupince ženských klaunů.

Ale to neznamená, že by hrála jen smíšky. Jakkoli "v civilu" je jí vlastní stálost – vystřídala jen tři scény, Liberec, pražské Divadlo na Vinohradech a Národní divadlo, v rolích ji vystihuje naopak neustálá proměnlivost. Dojemná učednice ze seriálu Eliška a její rod; mlčenlivá Krista z Kočáru do Vídně; ponížená Hanka ze Svatby jako řemen; rozmarná Andělka z Pensionu pro svobodné pány; rtuťovitá teenagerka z Písně pro Rudolfa III.,  snaživá Zuzanka ze Světáků; padoušská mistryně převleků v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku; rozbolavělá Štěpa z Petrolejových lamp; milimetrově odlišná v dvojroli Morgiany; zhrzená svůdnice Týfová z filmu Marečku, podejte mi pero!; a jistě katastrofická sestra Huňková z Nemocnice na kraji města.

To jsou nejslavnější hrdinky Janžurové, nemluvě o četných pohádkových postavách.

Z inscenace Mikve (Iva Janžurová)

Z DIVADLA. Iva Janžurová ve hře Mikve.

Na rozdíl od kolegů, jejichž dráha skončila s érou režírujících vrstevníků, Janžurovou objevuje a ctí i nové pokolení filmařů. Hlavně dva z nich: Roman Vávra, který ji v roli pozdní nevěsty Jindřišky ve filmu Co chytneš v žitě poslal pro prvního Českého lva, a Alice Nellis s dvěma maminkovskými úlohami, díky níž si po Ene bene došla pro druhou sošku za Výlet.

Světová ve Světácích

"Kdykoli v televizi běží Světáci, druhý den na mě lidé pokřikují a chválí, že se vždy znovu rádi podívají. Vůbec filmy téhle éry, zejména komedie Václava Vorlíčka, jsou diváky pořád hýčkané. Ale zároveň se objevují nové talenty, obdivuji třeba Karla Janáka," říká herečka, procházející přirozeně napříč generacemi. Ničím nepohrdá: jeden den sklízí ovace v dramatu na scéně zlaté kapličky, druhý den se stejnou vervou ve staré hučce sehraje strašidlo pro vnuky a jejich kamarády.

Iva Janžurová ve filmu Morgiana (1972)
Petr Čepek a Iva Janžurová ve filmu Petrolejové lampy (1971)
Leoš Suchařípa a Iva Janžurová ve filmu Ene bene (1999)

SKVĚLÉ ROLE. Morgiana (1972), Petrolejové lampy (1971), Ene bene (2000)

Nejnověji Janžurová natáčí seriál z domova důchodců Třetí míza. O své roli řekla: "Jsem taky taková veselá postava, ale ještě nedopsaná, nevím, jak skončím." Což obrazně platí i pro herečku: stále baví a stále svou "nedopsanou" kariérou překvapuje.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz