Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie stále žije ve stínu církve, říká Marainiová

aktualizováno 
Praha - Jako nekompromisní levičářku, vyhraněnou feministku, nejdrzejší italskou autorku, jako osobnost, které jde politický establishment po krku - tak vypjatě charakterizují vybrané řádky z různých recenzí italskou spisovatelku Daciu Marainiovou. A překladová vydání jejích prací sotva opomenou zdůraznit, že Dacia Marainiová byla dlouholetou partnerkou Alberta Moravii.
"Svým způsobem je to urážlivé. Jako bych ani sama o sobě nebyla a neměla cenu jako spisovatelka," nahlíží Dacia Marainiová do anglického překladu svého románu Hlasy. Text, představující autorku, v něm začíná slovy: "Někdejší Moraviova milenka..." Takovou přímočarostí je Marainiová zaskočena, jinak si však již zvykla, že její život s Moraviou vyvolává zvědavost a otázky.
Poznala jej v sedmnácti letech, v roce 1963, kdy hledala nakladatele pro svůj první román. "Jeden souhlasil, avšak s tím, že si do knihy opatřím předmluvu od nějakého známého spisovatele." Nešla k žádnému kováříčkovi, rukopis předložila Moraviovi. Jeho úvod byl podle Marainiové tím posledním, co Moravia pro její literární dráhu udělal. "Kniha byl úspěšná a pak jsem už žádná dobrozdání nepotřebovala."
S Moraviou začala žít, avšak v tvorbě na něm byla zcela nezávislá. "Žádné čtení rukopisů, žádné rady." S výjimkou knižního rozhovoru s názvem Dítě Alberto, v němž Moravia líčí své dětství. Obdobnou knihu, kterou připravovala s režisérem Paolem Pasolinim, s nímž také spolupracovala na scénáři filmu Salo, aneb 120 dní Sodomy, nedokončila. Pasolini byl v roce 1976 zavražděn.
Zájem Marainiové o dětství druhých přitom přímo souvisí s jejím vlastním. Prvních osm let života prožila v Japonsku. Dva roky z toho strávila v tamním koncentračním táboře, kde Japonci uvěznili její rodiče za antifašistické názory. "Smrt, hlad, chudoba. Jste-li k tomu tak blízko, tak vás to jistě musí ovlivnit," připouští Marainiová, že již tehdy se formoval její základní životní názor, nyní opatřený mediální nálepkou levičáctví a feminismu.
Próza Hlasy, z níž Marainiová četla na nedávném pražském Festivalu spisovatelů, však působí krotce. Příběh rozhlasové novinářky, která se zaplétá do vyšetřování vraždy mladé ženy, je napínavý, akcentuje silné ženství, dotýká se společenské a politické špíny, ale radikální není. "Otázkám feminismu jsem se hodně věnovala v 70. a 80. letech. Organizovala jsem divadelní společnost, kde jsem dávala příležitost svobodomyslným autorkám a režisérkám," říká Marainiová, podle níž mnohé věci, které ji iritovaly, již byly vybojovány. "Změnil se zákon o rodině, padly zákazy interrupce a rozvodů. Před zákonem jsou si dnes žena a muž v Itálii rovni."
Ale v každodenním životě? Je praxe v domovské zemi katolické církve opravdu tak otevřená? Dacia Marainiová vrtí hlavou a pohled jejích pronikavých zelených očí se přiostří. "V Římě, mém městě, je přítomnost papeže a církve stále velmi citelná," říká věcně a nekompromisně; a pozorovatele napadá, že setkat se s touto ženou v zásadní diskusi - to musí být stále ještě vzrušující i nebezpečná výprava.
Není to, pokračuje Marainiová, jistě takové, jako před deseti lety, kdy církev publikovala seznamy nežádoucích knih. "Ale vztah církve a intelektuálů je stále velmi ostražitý. Stín, který církev vrhá, způsob, kterým zasahuje do života společnosti - to vše zde prostě je," tvrdí Marainiová. A ihned je o trochu jasnější, proč v Itálii její názory vyvolávají i tuhý odpor a proč před její jméno připojují označení provokující intelektuálka.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz