Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ishmael Reed: I kapitalisté jsou dnes svým způsobem multikulturalisty

Praha (Od naší spolupracovnice) - Američan Ishmael Reed patří mezi nejvýznamnější černošské spisovatele a myslitele současnosti. O multikulturalismu v USA přednášel v rámci Festivalu spisovatelů Praha, jenž se konal minulý týden, ale i na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Kromě toho navštívil též Ostravu a Brno. Jednak z pražské přednášky, jednak z osobního rozhovoru s autorem vznikly tyto Reedovy promluvy.

HISTORIE

Multikulturalismus je termín, který se ve Spojených státech začal používat v roce 1976, kdežto v Kanadě - v souvislosti s její francouzsky mluvící částí - v roce 1974.
Americká literatura však byla vždy multikulturální, třebaže se daným slovem neoznačovala. Její počátky totiž sahají až deset, či dokonce třicet tisíc let nazpět - do doby, do níž lze stopovat kořeny ústního slovesného folkloru původních obyvatel. I puritáni, lidé, kteří nedokázali s nikým vyjít v Anglii, a rozhodli se tedy vnucovat své hodnoty někde jinde, byli multikulturalisté - jejich hodnoty jsou přece založeny na textech pocházejících z Afriky a Blízkého východu. Mimochodem, Indiáni nazývají jejich příchod invazí.
A když už jsme u Indiánů - jejich obrázkové písmo, které se na kůlech s totemy čte vertikálně, se znovu objevuje v americké literatuře 20. století, kdy s obdobnými představami pracuje básnické hnutí imagistů zastoupené kupříkladu Amy Lowellovou. Ne nadarmo řekl americký básník Carl Sandburg, že rudí Američané byli opravdovou avantgardou.
A kdybychom šli do důsledků, multikulturální je kupříkladu i sám španělský jazyk 40 procent jeho slovní zásoby vychází z arabštiny.

ČTYŘI ZPŮSOBY

Multikulturalismus se dnes chápe přinejmenším čtyřmi různými způsoby. Za prvé: jako povrchový a povrchní multikulturalismus, v jehož rámci se do rozmanitých organizací přijímá několik málo černých Američanů pokud možno s dobrými konexemi jen tak "do počtu". Za druhé: radikální multikulturalismus, který myšlenkově inklinuje k extrémní levici. Za třetí: artikularistický multikulturalismus, dle něhož je společná půda více kultur nejen nemožná, ale i nežádoucí.
A za čtvrté: pluralistický multikulturalismus věřící ve společnou a bohatší kulturu zároveň, tvořenou ovšem nezávislými proudy.

REÁLNÉ PODMÍNKY

Na oficiální rovině se za multikulturalistu považuje i prezident Clinton, a neoficiálně nás všechny stmeluje populární kultura kupříkladu baseball. Oproti dřívější programové stejnosti kultur přišel s revoltou 60. let názor, že je možné, aby se jednotlivec držel dvou kultur, a byl tak například jak Číňanem, tak Američanem zároveň, zatímco ještě prezident Wilson byl proti tzv. pomlčkám a tvrdil, že nelze být obojím. Ve 20. letech byly na půdě Kongresu běžné rasistické projevy, zatímco dnes se rasisticky nechová vláda, nýbrž zejména někteří bílí dospívající kluci. Pokud se literatury týče, komerční tlaky bohužel zlikvidovaly většinu nezávislých knihkupectví, a v současné době nakladatelé dokonce konzultují s představiteli řetězů velikých knihkupectví předložené rukopisy, aby zjistili, zda mají naději na úspěch - samozřejmě finanční. Takové praktiky jsou prostě nechutné. Na druhé straně s sebou pokrok přinesl internet a já se velmi snažím, aby se díla začínajících etnických spisovatelů objevovala alespoň tam. A internet též poskytuje výborný kritický prostor přímo čtenářům - Toni Morrisonová byla předloni po vydání svého zatím posledního románu Paradise (Ráj ) zavalena tolika výtkami, až se nakonec musela veřejnosti omluvit s tím, že neměla čas tu knihu napsat dobře. Musela ji totiž dokončit tak, aby se dostala včas na předvánoční trh.

VYHLÍDKY

Nejnovějším trendem se zdá multijazyková literatura. Mnoho mladých amerických spisovatelů, jako například Jessica Hagedornová, narozená na Filipínách, necítí potřebu překládat svá díla do angličtiny a věří, že i naši lidé by měli mluvit několika jazyky - jako v Evropě. Podle nich by se studenti měli učit nejméně jednomu asijskému a jednomu africkému jazyku. V tomto směru se dá s nadsázkou říci, že kapitalisté předstihli akademiky - sledujete-li reklamy v televizi či na plakátových plochách, zjistíte, že lákají konzumenty nejen v angličtině, ale zrovna tak třeba ve španělštině a v čínštině.

ISHMAEL REED se narodil roku 1938 ve státě Tennessee. Autor více než dvaceti knih různých žánrů, z nichž dvě byly nominovány na National Book Award, a sbírka poezie Zaklínání (1972) na Pulitzerovu cenu. Doposud napsal deset románů, z nichž jmenujme: Zkáza města Yellow Back Radio (1969), Mumbo Jumbo (1972), Japonské jaro a Jak se větrá špinavé prádlo (1993).

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

SÓLO PRO GOLDFLAMA: Čas prchá nějak rychle. Co vše jsem v Brně zanechal

20. dubna 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

TELEVIZIONÁŘ: Už se to vysvětlilo, soudruzi! Ale žádná sláva to nebyla

20. dubna 2024  10:30

Osmým dílem s názvem Lada Lazarová se v neděli uzavře premiérový seriál České televize To se...

Byli jsme parta naprostých žabařů, říkají hvězdy Červeného trpaslíka

20. dubna 2024

Premium Hosty letošního ročníku svátku komiksů, sci-fi, fantasy a vůbec popkultury Comic-Con byli i britští...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...