Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ishmael Reed: I kapitalisté jsou dnes svým způsobem multikulturalisty

aktualizováno 
Praha (Od naší spolupracovnice) - Američan Ishmael Reed patří mezi nejvýznamnější černošské spisovatele a myslitele současnosti. O multikulturalismu v USA přednášel v rámci Festivalu spisovatelů Praha, jenž se konal minulý týden, ale i na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Kromě toho navštívil též Ostravu a Brno. Jednak z pražské přednášky, jednak z osobního rozhovoru s autorem vznikly tyto Reedovy promluvy.

HISTORIE

Multikulturalismus je termín, který se ve Spojených státech začal používat v roce 1976, kdežto v Kanadě - v souvislosti s její francouzsky mluvící částí - v roce 1974.
Americká literatura však byla vždy multikulturální, třebaže se daným slovem neoznačovala. Její počátky totiž sahají až deset, či dokonce třicet tisíc let nazpět - do doby, do níž lze stopovat kořeny ústního slovesného folkloru původních obyvatel. I puritáni, lidé, kteří nedokázali s nikým vyjít v Anglii, a rozhodli se tedy vnucovat své hodnoty někde jinde, byli multikulturalisté - jejich hodnoty jsou přece založeny na textech pocházejících z Afriky a Blízkého východu. Mimochodem, Indiáni nazývají jejich příchod invazí.
A když už jsme u Indiánů - jejich obrázkové písmo, které se na kůlech s totemy čte vertikálně, se znovu objevuje v americké literatuře 20. století, kdy s obdobnými představami pracuje básnické hnutí imagistů zastoupené kupříkladu Amy Lowellovou. Ne nadarmo řekl americký básník Carl Sandburg, že rudí Američané byli opravdovou avantgardou.
A kdybychom šli do důsledků, multikulturální je kupříkladu i sám španělský jazyk 40 procent jeho slovní zásoby vychází z arabštiny.

ČTYŘI ZPŮSOBY

Multikulturalismus se dnes chápe přinejmenším čtyřmi různými způsoby. Za prvé: jako povrchový a povrchní multikulturalismus, v jehož rámci se do rozmanitých organizací přijímá několik málo černých Američanů pokud možno s dobrými konexemi jen tak "do počtu". Za druhé: radikální multikulturalismus, který myšlenkově inklinuje k extrémní levici. Za třetí: artikularistický multikulturalismus, dle něhož je společná půda více kultur nejen nemožná, ale i nežádoucí.
A za čtvrté: pluralistický multikulturalismus věřící ve společnou a bohatší kulturu zároveň, tvořenou ovšem nezávislými proudy.

REÁLNÉ PODMÍNKY

Na oficiální rovině se za multikulturalistu považuje i prezident Clinton, a neoficiálně nás všechny stmeluje populární kultura kupříkladu baseball. Oproti dřívější programové stejnosti kultur přišel s revoltou 60. let názor, že je možné, aby se jednotlivec držel dvou kultur, a byl tak například jak Číňanem, tak Američanem zároveň, zatímco ještě prezident Wilson byl proti tzv. pomlčkám a tvrdil, že nelze být obojím. Ve 20. letech byly na půdě Kongresu běžné rasistické projevy, zatímco dnes se rasisticky nechová vláda, nýbrž zejména někteří bílí dospívající kluci. Pokud se literatury týče, komerční tlaky bohužel zlikvidovaly většinu nezávislých knihkupectví, a v současné době nakladatelé dokonce konzultují s představiteli řetězů velikých knihkupectví předložené rukopisy, aby zjistili, zda mají naději na úspěch - samozřejmě finanční. Takové praktiky jsou prostě nechutné. Na druhé straně s sebou pokrok přinesl internet a já se velmi snažím, aby se díla začínajících etnických spisovatelů objevovala alespoň tam. A internet též poskytuje výborný kritický prostor přímo čtenářům - Toni Morrisonová byla předloni po vydání svého zatím posledního románu Paradise (Ráj ) zavalena tolika výtkami, až se nakonec musela veřejnosti omluvit s tím, že neměla čas tu knihu napsat dobře. Musela ji totiž dokončit tak, aby se dostala včas na předvánoční trh.

VYHLÍDKY

Nejnovějším trendem se zdá multijazyková literatura. Mnoho mladých amerických spisovatelů, jako například Jessica Hagedornová, narozená na Filipínách, necítí potřebu překládat svá díla do angličtiny a věří, že i naši lidé by měli mluvit několika jazyky - jako v Evropě. Podle nich by se studenti měli učit nejméně jednomu asijskému a jednomu africkému jazyku. V tomto směru se dá s nadsázkou říci, že kapitalisté předstihli akademiky - sledujete-li reklamy v televizi či na plakátových plochách, zjistíte, že lákají konzumenty nejen v angličtině, ale zrovna tak třeba ve španělštině a v čínštině.

ISHMAEL REED se narodil roku 1938 ve státě Tennessee. Autor více než dvaceti knih různých žánrů, z nichž dvě byly nominovány na National Book Award, a sbírka poezie Zaklínání (1972) na Pulitzerovu cenu. Doposud napsal deset románů, z nichž jmenujme: Zkáza města Yellow Back Radio (1969), Mumbo Jumbo (1972), Japonské jaro a Jak se větrá špinavé prádlo (1993).

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz