Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ishmael Reed: I kapitalisté jsou dnes svým způsobem multikulturalisty

aktualizováno 
Praha (Od naší spolupracovnice) - Američan Ishmael Reed patří mezi nejvýznamnější černošské spisovatele a myslitele současnosti. O multikulturalismu v USA přednášel v rámci Festivalu spisovatelů Praha, jenž se konal minulý týden, ale i na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Kromě toho navštívil též Ostravu a Brno. Jednak z pražské přednášky, jednak z osobního rozhovoru s autorem vznikly tyto Reedovy promluvy.

HISTORIE

Multikulturalismus je termín, který se ve Spojených státech začal používat v roce 1976, kdežto v Kanadě - v souvislosti s její francouzsky mluvící částí - v roce 1974.
Americká literatura však byla vždy multikulturální, třebaže se daným slovem neoznačovala. Její počátky totiž sahají až deset, či dokonce třicet tisíc let nazpět - do doby, do níž lze stopovat kořeny ústního slovesného folkloru původních obyvatel. I puritáni, lidé, kteří nedokázali s nikým vyjít v Anglii, a rozhodli se tedy vnucovat své hodnoty někde jinde, byli multikulturalisté - jejich hodnoty jsou přece založeny na textech pocházejících z Afriky a Blízkého východu. Mimochodem, Indiáni nazývají jejich příchod invazí.
A když už jsme u Indiánů - jejich obrázkové písmo, které se na kůlech s totemy čte vertikálně, se znovu objevuje v americké literatuře 20. století, kdy s obdobnými představami pracuje básnické hnutí imagistů zastoupené kupříkladu Amy Lowellovou. Ne nadarmo řekl americký básník Carl Sandburg, že rudí Američané byli opravdovou avantgardou.
A kdybychom šli do důsledků, multikulturální je kupříkladu i sám španělský jazyk 40 procent jeho slovní zásoby vychází z arabštiny.

ČTYŘI ZPŮSOBY

Multikulturalismus se dnes chápe přinejmenším čtyřmi různými způsoby. Za prvé: jako povrchový a povrchní multikulturalismus, v jehož rámci se do rozmanitých organizací přijímá několik málo černých Američanů pokud možno s dobrými konexemi jen tak "do počtu". Za druhé: radikální multikulturalismus, který myšlenkově inklinuje k extrémní levici. Za třetí: artikularistický multikulturalismus, dle něhož je společná půda více kultur nejen nemožná, ale i nežádoucí.
A za čtvrté: pluralistický multikulturalismus věřící ve společnou a bohatší kulturu zároveň, tvořenou ovšem nezávislými proudy.

REÁLNÉ PODMÍNKY

Na oficiální rovině se za multikulturalistu považuje i prezident Clinton, a neoficiálně nás všechny stmeluje populární kultura kupříkladu baseball. Oproti dřívější programové stejnosti kultur přišel s revoltou 60. let názor, že je možné, aby se jednotlivec držel dvou kultur, a byl tak například jak Číňanem, tak Američanem zároveň, zatímco ještě prezident Wilson byl proti tzv. pomlčkám a tvrdil, že nelze být obojím. Ve 20. letech byly na půdě Kongresu běžné rasistické projevy, zatímco dnes se rasisticky nechová vláda, nýbrž zejména někteří bílí dospívající kluci. Pokud se literatury týče, komerční tlaky bohužel zlikvidovaly většinu nezávislých knihkupectví, a v současné době nakladatelé dokonce konzultují s představiteli řetězů velikých knihkupectví předložené rukopisy, aby zjistili, zda mají naději na úspěch - samozřejmě finanční. Takové praktiky jsou prostě nechutné. Na druhé straně s sebou pokrok přinesl internet a já se velmi snažím, aby se díla začínajících etnických spisovatelů objevovala alespoň tam. A internet též poskytuje výborný kritický prostor přímo čtenářům - Toni Morrisonová byla předloni po vydání svého zatím posledního románu Paradise (Ráj ) zavalena tolika výtkami, až se nakonec musela veřejnosti omluvit s tím, že neměla čas tu knihu napsat dobře. Musela ji totiž dokončit tak, aby se dostala včas na předvánoční trh.

VYHLÍDKY

Nejnovějším trendem se zdá multijazyková literatura. Mnoho mladých amerických spisovatelů, jako například Jessica Hagedornová, narozená na Filipínách, necítí potřebu překládat svá díla do angličtiny a věří, že i naši lidé by měli mluvit několika jazyky - jako v Evropě. Podle nich by se studenti měli učit nejméně jednomu asijskému a jednomu africkému jazyku. V tomto směru se dá s nadsázkou říci, že kapitalisté předstihli akademiky - sledujete-li reklamy v televizi či na plakátových plochách, zjistíte, že lákají konzumenty nejen v angličtině, ale zrovna tak třeba ve španělštině a v čínštině.

ISHMAEL REED se narodil roku 1938 ve státě Tennessee. Autor více než dvaceti knih různých žánrů, z nichž dvě byly nominovány na National Book Award, a sbírka poezie Zaklínání (1972) na Pulitzerovu cenu. Doposud napsal deset románů, z nichž jmenujme: Zkáza města Yellow Back Radio (1969), Mumbo Jumbo (1972), Japonské jaro a Jak se větrá špinavé prádlo (1993).

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz