Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Isaaku Asimovovi s láskou. Kolegové scifisté vnikli do jeho světa

  17:03aktualizováno  17:03
V lednu tomu bylo 95 let, kdy se v ruském Petroviči narodil Izák Judovič Ozimov. Proslavil se po emigraci rodiny do USA ve světě sci-fi literatury jako Isaac Asimov. Má desítky následovníků, o čemž svědčí povídková sbírka Přátelé Nadace.

Isaac Asimov | foto: famousauthors.org

Pan hračička. Jeho byt byl plný knih a hraček. Ray Bradbury v jistém smyslu...

Ray Bradbury

„Asi před dvěma roky se mi zdálo, že jsem Isaac Asimov. Když jsem se probudil, trvalo mé manželce celé dopoledne, než mě přesvědčila, abych nekandidoval na prezidenta,“ zakončuje svoji láskyplnou předmluvu druhý z triády uchazečů o trůn vědeckofantastického boha Ray Bradbury (tím třetím je samozřejmě Arthur C. Clarke). Mezi všemi však měl Asimov přece jen už kvůli šíři záběru a rozsáhlosti díla poněkud náskok.

Když Bradbury omlouvá stručnost svých slov tím, že „psát víc by bylo jen přitahováním pozornosti k mé maličkosti, která je vedle něho stejně významná jako krtek vedle pevnosti nebo přírodních sil,“ je v tom jistě kus koketerie slavné ikony, ale nepochybně i skromnost stejně velké legendy. Byť narozené, mimochodem, jen o pár měsíců později.

Asimov v Česku

Isaac Asimov v roce 1965

Isaac Asimov v roce 1965

Přestože pocházel z rodiny ruských židovských emigrantů před sovětským genocidním režimem a byl navíc představitelem „západního“ literárního žánru, několik knih Isaaka Asimova vyšlo v češtině už za minulého režimu. Po jeho změně se začaly jeho knihy svobodně, a tudíž poněkud nepřehledně objevovat na trhu, pořádek do jejich edic vnesla až společná řada nakladatelství Argo a Triton, jež se Asimovovu vybranému dílu souvisle věnuje.

Vydána tak už byla například sedmidílná série o Nadaci, čtyři svazky série o robotech, tři díly série Galaktická říše, různé povídky a antologie, jakož i román Ani sami bohové, dílo, které na sklonku svého života označil sám autor z vlastní bibliografie za svoje nejoblíbenější. Obsáhlá sbírka Přátelé Nadace: Povídky k poctě Isaaka Asimova, kterou sestavil Martin H. Greenberg, je tak dalším logickým edičním počinem této řady.

Co nám řekl génius

Přátelé Nadace (obálka)

Přátelé Nadace (obálka)

Kniha poprvé vyšla už roku 1989, tehdy se slavilo půlstoletí od vstupu Isaaka Asimova na profesionální literární scénu. Český překlad ovšem pořídil Zdeněk Uherčík z druhého, rozšířeného vydání. To se poprvé v originále objevilo roku 1997, tedy pět let po spisovatelově smrti, a doprovází je mnoho dalších textů nepovídkové povahy.

Jde zejména o vzpomínky autorů, kteří do antologie přispěli, dalších Asimovových přátel, často z vědeckých kruhů, ale i blízkých příbuzných, napsané pod vlivem spisovatelova odchodu. Ze vzpomínek vysvítá až nekritický, ale jistě pochopitelný obdiv vůči Asimovovi.

Příznačné je v této souvislosti nadužívání slova génius, nicméně sám spisovatel o sobě jako o géniovi prý bez rozpaků hovořil. Přidanou hodnotou vyprávěných historek o Asimovovi jsou však i doklady jeho vlídnosti a zejména smyslu pro humor. V tomto ohledu vzpomínkové texty příjemně dokreslují „slovníkové heslo Isaac Asimov“ a dodávají mu lidský rozměr.

Nejblíže k Asimovovi samému čtenáře ovšem zavede sice poněkud fragmentární, nicméně upřímné interview, poslední v jeho životě. Spisovatel je poskytl v roce 1991, tedy rok před smrtí, svému kolegovi Georgi Zebrowskému pro časopis Science Fiction Review.

Roboti i Nadace

Isaac Asimov na trůně

Isaac Asimov na trůně

Oproti prvnímu vydání bylo druhé posmrtné, rozšířeno také o tři slavné povídky Isaaka Asimova, z nichž každá zastupuje poněkud jiný styl jeho rukopisu: „vědeckofantastickou anekdotu“ Nesmrtelný bard, dojemný příběh Ošklivý chlapeček a filozofující (a autorovu údajně vůbec nejoblíbenější) Poslední otázku.

Myšlenka antologie, do níž bylo k účasti osloveno šestnáct autorů, vycházela z představy, že každý přispěvatel napíše vlastním stylem příběh, jenž se odehraje v „Asimovově světě“, tedy za použití jeho kulis, jeho typu postav nebo variací příběhů.

Pro autory byly nejlákavější Asimovovy příběhy o robotech. Slavné tři zákony robotiky, které klasik formuloval už v roce 1942, dokonce v úvodu své povídky Platonova jeskyně Poul Anderson cituje. Harrymu Harrisonovi se zase dostaly do názvu jeho příspěvku: Čtvrtý zákon robotiky.

Connie Willisová

Connie Willisová

Z robotických povídek (a možná z celé antologie) je jednoznačně nejzdařilejší Dilema Connie Willisové, už proto, že vyvrací občas opakovaný bonmot, že autoři sci-fi nemají smysl pro humor, a mají-li jej, píší špatné sci-fi. Willisová vyfabulovala setkání robotů s Asimovem a příběh prošpikovala jemným humorem jak „obecným“, tak pro zasvěcené.

Někteří autoři si vzali za východisko kulisy nebo postavy série Nadace (Harry Turtledove, George Zebrowski, Orson Scott Card), jiní do Asimovova světa vstoupili velmi volně a ve stylu vlastní tvorby jako třeba detektivkář Edward Wellen. Všichni však v duchu zdravice, jež knihu uvádí: Isaakovi s láskou.

Kniha se slevou

Snad žádné dílo science fiction dvacátého století neovlivnilo představivost tak obrovského množství čtenářů jako epický popis budoucnosti, který ve svých povídkách a románech po mnoho let předkládal Isaac Asimov. Knihu koupíte na Knihy.iDNES.cz za 338 Kč.

Autor:


Témata: Isaac Asimov

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz