Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ironie 17. listopadu s Havlem v nedbalkách a pohádkou

  4:24aktualizováno  4:24
Není divu, že si ji Nova vetkla do upoutávek. Scéna z dokumentu Občan Havel, v níž tehdejší prezident v nedbalkách žertuje, že "za ten záběr by Nova dala třicet čtyřicet tisíc", půvabně dokládá ironii dějin právě k 17. listopadu.

Z filmu Občan Havel | foto: Aerofilms

Za film, k jehož dokončení přispěla, samozřejmě Nova nakonec zaplatila daleko víc, ale byla to skvělá investice. Zábavný snímek se líbil už v kinech a díky jeho včerejší televizní premiéře měla Nova ze všech stanic vůbec nejlepší programový "kousek" ke státnímu svátku.

Snad už nikdo nechce "povinné oslavy", stačí dobrý sváteční vkus. Podobný projekt v podobě jedné mimořádné premiérové události by se čekal spíše od veřejnoprávní České televize - jenže ta se paradoxně rozmělnila převážně v reprízách.

Co vysílala? Koncert Marty Kubišové - záznam z  roku 1990. Hranou rekonstrukci událostí 17. listopadu 1989 nazvanou Polojasno - z roku 1999. Zpovědi osobností v dokumentu Tenkrát - z roku 1999. Vzpomínky známých tváří na osudové datum Kde jsi byl, když hřmělo? - také opakování. Pořad Ten den začal zcela nevinně - vyrobený roku 1999. Koncert pro všechny slušný lidi - záznam z prosince 1989. Zpívá Jaroslav Hutka - písničky natočené v listopadu 1989. Takže vlastně jedinou původní premiéru představovalo pokračování seriálu Zdivočelá země.

"Česká televize si speciální program připravuje až k příštímu, kulatému výročí, které chceme pojmout v podobném duchu jako letošní úspěšné vysílání k 21. srpnu 1968," slibuje mluvčí ČT Ladislav Šticha. Snad to neznamená, že místo jednoho skutečného Díla s velkým D se zrodí další kampaňovitá série drobniček, jež zalepí program pro všechny 17. listopady příštích staletí.

Prima si hlavu nelámala vůbec. "Nic nového či speciálního nedáváme, nicméně svátek se ve vysílacím schématu dne promítne," odkázalo tiskové oddělení na dobrodružné zahraniční filmy Cesta kolem světa za 80 dní, Vzpoura na Bounty, Jack Bull nebo Wild Wild West.

Těžko přetěžko se na nich hledá cokoli svátečního, leč pořád mají ke Dni boje za svobodu a demokracii přece jen blíž než hlavní opory včerejšího večera Primy: sitkom Ošklivka Katka a soutěž Nic než pravda. Její slogan Lhát se nemá sice k sametové revoluci napohled sedí, jenomže sotva se na Národní třídě demonstrovalo za svobodné hlásání zásadních pravd typu Zneužíval mě přítel mé matky či Plivu hostům do jídla. Takže kromě Občana Havla a repríz naplňovaly "svátečnost" v televizním všeobjímajícím smyslu toho slova hlavně univerzálně použitelné pohádky - stejně jako o Vánocích nebo Velikonocích.

A přece se našla jedna ctižádostivá stanice, která na 17. listopadu postavila zvláštní program včetně premiér: zpravodajská Z1. Nový dokument Po stopách Listopadu, který vedle známých tváří revoluce představil konečně i méně známé studentské vůdce z krajů, natočil přímo pro Z1 režisér Igor Chaun.

A po mimořádném vydání pořadu Interview B. T., kam Barbora Tachecí pozvala prezidenta Václava Klause, byl na programu ještě Klaus "dříve a jinak" v Chaunově starším snímku Léčba Klausem. To je dost nápaditá skladba na mladou stanici, kterou její starší konkurentky dosud nebraly vážně.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz