Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ironie 17. listopadu s Havlem v nedbalkách a pohádkou

  4:24aktualizováno  4:24
Není divu, že si ji Nova vetkla do upoutávek. Scéna z dokumentu Občan Havel, v níž tehdejší prezident v nedbalkách žertuje, že "za ten záběr by Nova dala třicet čtyřicet tisíc", půvabně dokládá ironii dějin právě k 17. listopadu.

Z filmu Občan Havel | foto: Aerofilms

Za film, k jehož dokončení přispěla, samozřejmě Nova nakonec zaplatila daleko víc, ale byla to skvělá investice. Zábavný snímek se líbil už v kinech a díky jeho včerejší televizní premiéře měla Nova ze všech stanic vůbec nejlepší programový "kousek" ke státnímu svátku.

Snad už nikdo nechce "povinné oslavy", stačí dobrý sváteční vkus. Podobný projekt v podobě jedné mimořádné premiérové události by se čekal spíše od veřejnoprávní České televize - jenže ta se paradoxně rozmělnila převážně v reprízách.

Co vysílala? Koncert Marty Kubišové - záznam z  roku 1990. Hranou rekonstrukci událostí 17. listopadu 1989 nazvanou Polojasno - z roku 1999. Zpovědi osobností v dokumentu Tenkrát - z roku 1999. Vzpomínky známých tváří na osudové datum Kde jsi byl, když hřmělo? - také opakování. Pořad Ten den začal zcela nevinně - vyrobený roku 1999. Koncert pro všechny slušný lidi - záznam z prosince 1989. Zpívá Jaroslav Hutka - písničky natočené v listopadu 1989. Takže vlastně jedinou původní premiéru představovalo pokračování seriálu Zdivočelá země.

"Česká televize si speciální program připravuje až k příštímu, kulatému výročí, které chceme pojmout v podobném duchu jako letošní úspěšné vysílání k 21. srpnu 1968," slibuje mluvčí ČT Ladislav Šticha. Snad to neznamená, že místo jednoho skutečného Díla s velkým D se zrodí další kampaňovitá série drobniček, jež zalepí program pro všechny 17. listopady příštích staletí.

Prima si hlavu nelámala vůbec. "Nic nového či speciálního nedáváme, nicméně svátek se ve vysílacím schématu dne promítne," odkázalo tiskové oddělení na dobrodružné zahraniční filmy Cesta kolem světa za 80 dní, Vzpoura na Bounty, Jack Bull nebo Wild Wild West.

Těžko přetěžko se na nich hledá cokoli svátečního, leč pořád mají ke Dni boje za svobodu a demokracii přece jen blíž než hlavní opory včerejšího večera Primy: sitkom Ošklivka Katka a soutěž Nic než pravda. Její slogan Lhát se nemá sice k sametové revoluci napohled sedí, jenomže sotva se na Národní třídě demonstrovalo za svobodné hlásání zásadních pravd typu Zneužíval mě přítel mé matky či Plivu hostům do jídla. Takže kromě Občana Havla a repríz naplňovaly "svátečnost" v televizním všeobjímajícím smyslu toho slova hlavně univerzálně použitelné pohádky - stejně jako o Vánocích nebo Velikonocích.

A přece se našla jedna ctižádostivá stanice, která na 17. listopadu postavila zvláštní program včetně premiér: zpravodajská Z1. Nový dokument Po stopách Listopadu, který vedle známých tváří revoluce představil konečně i méně známé studentské vůdce z krajů, natočil přímo pro Z1 režisér Igor Chaun.

A po mimořádném vydání pořadu Interview B. T., kam Barbora Tachecí pozvala prezidenta Václava Klause, byl na programu ještě Klaus "dříve a jinak" v Chaunově starším snímku Léčba Klausem. To je dost nápaditá skladba na mladou stanici, kterou její starší konkurentky dosud nebraly vážně.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz