Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Iron Man je floutek s nemocným srdcem

  15:02aktualizováno  15:02
Komiksové postavy budou filmové tvůrce vždy dráždit. Takže po Batmanovi, Supermanovi, Fantastické čtyřce a Spidermanovi přichází další do party - Iron Man.

Z filmu Iron Man | foto: Bontonfilm

Iron Man mnohé slibuje díky tvůrcům. Spoluautoři scénáře Mark Fergus a Hawk Ostby byli nominováni za scénář k snímku Potomci lidí, hlavní role se ujali Robert Downey Jr. a Gwyneth Paltrowová.

Z filmu Iron ManFilm vypráví o geniálním vynálezci Tonym Starkovi, který se proslavil svou mnohaletou obranou amerických zájmů po celém světe. Jeho společnost Stark Industries je hlavním dodavatelem zbraní americké vládě.

Během testu válečných zbraní na Blízkém východě je Tony zajat skupinou povstalců, aby pro jejich šéfa Razu sestrojil nejnovější ničivou zbraň. To Stark odmítá, a i když je těžce raněn, povede se mu vyrobit pancéřový oblek, ve kterém unikne.

Po návratu do Ameriky se rozhodne skoncovat se svojí floutkovskou minulostí a začne nový, lepší život. Odhalí nebezpečné spiknutí, které může mít za následky globální neštěstí. Rozhodne se proto, že ve svém novém "obleku" bude jako Iron Man ochraňovat svět.

Trailer k filmu Iron Man

Slabina, které se fandí
Poprvé mohli Iron Mana komiksoví fanoušci zaregistrovat už před pětačtyřiceti lety. Autoři Stan Lee, Don Heck a Jack Kirby jej stvořili podle slavného dobrodruha Howarda Hughese.

"Chtěl jsem vytvořit postavu, kterou budou mít lidé rádi. Proto jsem vymyslel Tonyho Starka jako přitažlivého, inteligentního a bohatého muže s nemocným srdcem, což je slabina, kvůli které mu diváci fandí," vzpomíná Lee.

Postava Iron Mana patří do stáje jedné z největších zábavních společností - Marvel.  Ta se rozhodla po úspěchu svých zfilmovaných "oveček", tedy Spidermana či Fantastické čtyřky, točit filmy jen z vlastních zdrojů.

Modernizace antikomunisty
Z filmu Iron ManPro režii prvního z nich padla volba na Jona Favreaua. Představitelům studia se líbily jeho filmy, ze všech nejvíc Zathura. Byli přesvědčeni, že jeho způsob vyprávění dodá komiksovým postavám potřebnou dávku lidskosti.

O Iron Manovi vzniklo už více než šest stovek komiksů a vybrat jediný, podle kterého se natočí film, byl úkol téměř nadlidský. Nakonec se Favreau soustředil na dobu, kdy Stark pracuje na svém obleku a teprve se učí, jak ho používat.

Navíc bylo třeba počátky Iron Mana "modernizovat". Původně byl totiž Stark zarytý antikomunista, který byl zajat Vietnamci, když v jejich zemi kontroloval minitranzistory používané Američany v boji.

Tvůrci prostě příběh zachovali, jen ho zasadili do současného prostředí. "Co bylo v šedesátých letech považováno za science fiction, je dnes běžnou součástí každodenního života," vysvětlují filmaři.

Ochablé tělo čtyřicátníka
Z filmu Iron ManPři obsazování hlavních rolí pak producenti jásali, když na roli mazané Tonyho asistentky Virginie “Pepper” Pottsové kývla oscarová Gwyneth Paltrowová. Obsazením Downeyho Jr. do hlavní role ale zpočátku nijak nadšení nebyli.

Favreau ale dostal absolutně volnou ruku a jiného herce si do role představit nedokázal. "Downey je stejně jako filmový Stark trochu zkažený, zároveň ale sympatický, zábavný a velmi talentovaný," míní režisér. A nutno říct, že i zástupci Marvelu velmi brzy změnili názor.

Pro Downeyho byla role Iron Mana splněním dětského snu. Na roli se pečlivě připravoval a podílel se i na konečné podobě scénáře. Především ale tvrdě pracoval na svém těle. "Nechtěl jsem přijít před kameru a ukázat své ochablé tělo čtyřicátníka," směje se herec.

IRON MAN
Akční, USA 2008, 125min., od 15 let, titulky, režie: Jon Favreau, hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges, Terrence Howard
Česká premiéra: 1. května 2008
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Najdete na iDNES.cz