Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Irglová na Oscarech: velký orchestr a dvoje šaty

  16:34aktualizováno  16:34
Česko-irská dvojice Markéta Irglová a Glen Hansard, která dnes v noci během udílení Oscarů naživo zahraje nominovanou píseň Falling Slowly, vystoupí společně s velkým orchestrem. Hansard vyrazil ve smokingu, Irglová vystřídá dvoje večerní šaty.

Oscar - Glen Hansard, Markéta Irglová a režisér filmu Once John Carney s doprovodem na červeném koberci | foto: Reuters

Slavnostní galavečer začal kolem půlnoci středoevropského času, kdy se na červeném koberci před hollywoodským Kodak Theatre objevily první osobnosti filmového průmyslu. Plejáda umělců pózovala před stovkami fotografů, předváděla oslnivé večerní róby.

Glen Hansard a Markéta Irglová při zkoušce v Kodak TheatrePřípravy osmdesátých výročních cen Oscar vrcholily v posledním týdnu. Do kolotoče dokonale naplánovaných zkoušek se zapojila i dvojice Irglová a Hansard. Rodačka z Valašského Meziříčí a člen irské kapely The Frames na třech generálkách pečlivě pilovali oscarovou podobu své písně.

"Vždy obdivuji spolupráci s dokonalými profesionály. Byla jsem hodně nervózní. Před miliony diváků a posluchačů jsem nikdy nevystupovala. Možná to způsobil i požadavek producentů, kteří naši píseň zkrátili z původních čtyř minut na pouhé tři. Budu moc ráda, když se večer bude líbit," přeje si Irglová.

Dva týdny mezi předáváním hudebních cen Grammy a filmových Oscarů strávila dvojice v jednom kole. Média se o Irglovou s Hansardem doslova prala, na večírky je pozvala řada osobností.

"Bylo toho hodně. Jednání se zástupci filmových studií, novináři a s reprezentanty Akademie. Vystupovali jsme v řadě televizních programů. Byli jsme s Glenem na zdejším nejpopulárnějším nočním talk show s Jayem Lenem. Bylo to velice příjemné, a proto jsem neměla žádnou trému z toho, že nás někdo sleduje," řekla Irglová.

Devatenáctiletá dívka, která na své okolí působí velmi plaše, zároveň přiznala, že právě desítky rozhovorů nejsou tím, co ji na popularitě baví. "Beru to jako nutnost, ale vůbec to nevyhledávám," uvedla.

Mají nakročeno ke Zlaté desce
Na pláži v Santa Monice se v sobotu odpoledne rozdávaly Spirit Awards 2008. Losangelská produkční firma Film Independent na neformálním ceremoniálu udělovala ceny tvůrcům nezávislých filmů, jejichž rozpočet se vešel pod 20 milionů dolarů.

Irský snímek Once s českou zpěvačkou a herečkou Markétou Irglovou zvítězil mezi zahraničními filmy. Z ocenění se spolu s Markétou radoval i její tatínek.

Na rozhovor na molu nedaleko stanu, kde se udělovaly Spirit Awards, dorazil Marek Irgl necelých dvacet minut poté, co dostal textovou zprávu o velkém úspěchu dcery. V restauraci naproti slavnému kolotoči, který proslavil Robert Redford a Paul Newman ve filmu Podraz, byl hluk. A tak jsme si za mírného deště raději povídali na lavičce vedle vchodu.

Gratuluji k úspěchu. Co tomu říkáte?
Dozvěděli jsme se to v autě na cestě na rozhovor a jsme nadšení. Myslím si, že v Česku Spirit Awards nejsou příliš známé, nebo nemají takové jméno jako Oscaři, ale když se seznámíte s regulemi a s tím, jaké filmy jsou nominovány, tak si toho velmi vážím. Je to cena pro nízkorozpočtové filmy, které nejsou závislé na komerci. To je přesně ta kategorie, do které Glen s Markétou patří.

Grammy jste viděl v televizi v přímém přenosu. Jak budete sledovat Oscary?
Dalo by se říct, že takřka z první ruky, přímo v Kodak Theatre. Budeme tam s manželkou a druhou dcerou, takže celá rodina. A jak? S velkým napětím. Bydlíme v Hollywoodu a jsme tady jen pár dní, ale každý den vidíme, co se před Oscary děje. Vůbec jsem si to nedokázal předtím představit. Zavřou ulice, roztahují červený koberec, instalují makety Oscarů v nadživotních velikostech, stovky novinářů z celého světa…

Píseň Falling Slowly se stává hitem. v Americe se ho údajně prodalo už víc než 500 tisíc kusů, takže na cestě je Zlatá deska. Co vy na to?
V posuzování toho, co dělá Markéta, jsem samozřejmě neobjektivní. Nicméně od chvíle, kdy vznikla tato písnička, ji považuji za mimořádnou melodii. Je jednoduchá, proto se z ní stal hit. Navíc spojení těch dvou hlasů a vytvoření harmonie mezi Glenem a Markétou bylo dokonalé. Text je geniální, spojuje lásku, lidské osudy a vytahuje je z potopení. Řádky z něho se mohou promítat do vztahů mezi zdravím a nemocí, smrtí a životem… Věřím proto, že nominace téhle písničky na vrcholné ceny v hudebním a filmovém průmyslu je oprávněná.

Markéta mi prozradila, že největší problém na začínající hvězdné dráze v showbyznysu má s jídlem. Stýská se jí po domácí kuchyni?
Asi ano. Za to může manželka, protože je vynikající kuchařka. A já to poznávám sám na sobě. Žádné jídlo ani v nejlepších restauracích se nevyrovná  domácímu. Upřímně si myslím, že i to je důvod, proč se odmítá bavit s novináři. Mám o ní strach, je subtilní dvacetiletá dívka a všechny tyto náročné věci ji psychicky a fyzicky vyčerpávají.

Proč?
Málokdo si dovede představit, do jakého kolotoče nastoupila. Po pětidenním pobytu jsem byl rád, že jsem se k ní vůbec dostal. Pokaždé jen na méně než dvacet minut, a to jen třikrát. Mezi tím nás přerušovali všichni ti, kdo ji chtěli pozdravit, pochválit a nebo pogratulovat.

Za chvíli jdete na Markétiny poslední zkoušky do Kodak Theatre před vystoupením při udílení Oscarů. Můžete prozradit nějaké detaily? Co budou mít na sobě?
Tohle už je jejich třetí zkoušení. Dokonce i jedno nahráli na záznam v případě, že by někdo z nich onemocněl nebo třeba ztratil hlas. Promítlo by se tedy jen video. Budou zpívat a hrát s velkým orchestrem. Glen bude mít smoking a Markéta dvoje slavnostní večerní tmavé šaty. Viděl jsem je na fotografiích a vypadají úžasně.

Dvoje šaty?
Jedny jsou až na zem. V těch by se nedalo hrát a šlapat na klavírní pedály. Proto se k vystoupení převleče do těch kratších, které sahají jen něco málo pod kolena.

Pokud by Markéta a Glen dostali Oscary, dostanou od vás slivovici?
Víte, oni skoro vůbec alkohol nepijí, ale pro jejich manažera, sběratele neobvyklých likérů, jsem přivezl pravou valašskou trnkovou.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Připravte si 38 milionů korun, draží se 15 starých Oscarů

Zlaté sošky připravené v zákulisí

Jen dva dny po nedělním slavnostním předání Oscarů půjde do dražby 15 slavných filmových trofejí. Žádnou ale nebude...

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

Najdete na iDNES.cz